środa, 15 marca 2017

Atomowa kwatera do rozbiórki

fot. dokumentacja przetargu
Słowo się rzekło, kobyłka u płota – tak jak zapowiadałem w zeszłym tygodniu, Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na rozbiórkę obiektów Atomowej Kwatery Dowodzenia koło Łomianek.

Prace związane są z większym unijnym projektem, który zakłada, że zabudowania AKW mają być niedostępne dla turystów, za to staną się spokojnym schronieniem dla nietoperzy. W zamian turyści otrzymają ścieżkę edukacyjną, która tuż obok poprowadzi ich po odnowionych murawach napiaskowych.

Przedmiotem zamówienia jest rozbiórka powojskowych obiektów budowlanych, a konkretnie obiektu koszarowego, budynku garażowo-magazynowego i obiektów technicznych. Drugim celem prac jest adaptacja podziemi dla potrzeb hibernujących nietoperzy. Po szczegóły, które konkretnie obiekty zostaną rozebrane, odsyłam do dokumentacji zamówienia.


Specyfikacja przetargu zakłada, że prace mają być wykonane dość szybko. Budynki mają być zburzone do końca kwietnia br. Z kolei adaptacja powinna się zakończyć przed czerwcem. Krótko mówiąc, kto chce jeszcze zobaczyć i sfotografować to miejsce, nie powinien zwlekać!

11 komentarzy:

 1. obiekt jest poza szlakiem, więc ....

  OdpowiedzUsuń
 2. Taki kawał historii zamienią w edukacyjną wydmę- wielka strata...

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo to ludzi będą przymusowo wyświetlać, żeby jakieś zafajdane netoperki miały się gdzie schować. A można byłoby zostawić wykupione przez park tereny z pustymi domami i w nich zrobić schronienie dla nietoperzy. Ale najlepiej to wszystko zburzyć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wysiedlać, a nie wyświetlać - literówka mi wyskoczyła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Wyburzenie AKD jest niepotrzebne. Żeby chronić nietoperze,można przecież ogrodzić ten teren i zachować go takim,jaki jest obecnie. Nie wiem ile ten teren ma powierzchni,ale ogrodzenie go mogłoby okazać się tańsze,niż rozbiórka. I nikt o tym nie pomyślał i nie zrobił kosztorysu. A zrobienie ścieżki edukacyjnej,którą będą spacerować rzesze turystów,nie będzie niepokoić nietoperzy? Przecież nikt tam cicho na paluszkach nie będzie chodził.
  Może i jest to relikt PRL-u,ale z tego powodu trzeba go od razu burzyć? Gdyby w tym miejscu stał opuszczony kościół lub synagoga,to znalazłyby się pieniądze na odnowienie i nikt nawet nie pomyślałby o wyburzeniu. Nawet,gdyby tam chroniły się nietoperze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawe ile czasu to ogrodzenie by tam postało - pewnie tak jak kwatera w ciągu jednej nocy złomiarze na przelew by rozebrali i wydane pieniądze na ogrodzenie psu w d.....

   Usuń
 6. Ale budynek nieremontowany będzie sie rozsypywał i zagrażał bezpieczeństwu, nie mówiąc, że już teraz straszy ta konstrukcja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, żeby go wyremontować? Czy wszystko co na terenie KPN zbudował człowiek musi być zrównane z ziemią?

   Usuń
 7. Szkoda bo to jedna z najlepszych atrakcji kpn...

  OdpowiedzUsuń
 8. Straszny syf się z tego zrobił i dobrze że to kasują.Żal że wcześniej nic lepszego z tego nie zrobili.Pamiętam na samym początku to nawet szyby w oknach były a potem totalna demolka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na terenie Puszczy Kampinoskiej w czasie okupacji sporo się działo. Kto słyszał o Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej? A można by w tych budynkach urządzić Muzeum poświęcone temu tematowi. Nietoperze jakoś sobie radziły i pewnie nadal by to robiły a my mieli byśmy ciekawy obiekt do zwiedzania i kawał historii do poznania. Tylko komu zależy zeby Polak znał swoją historię?
  Tu trochę historii do poczytania. http://www.akkampinos.pl/historia-1.html

  OdpowiedzUsuń