wtorek, 27 grudnia 2011

Gdzie jest najwyższa góra Kampinosu?


Odpowiedź na to pytanie pozornie powinna być bardzo prosta, a w rzeczywistości jednak tak nie jest.
Teoretycznie najwyższym punktem Kampinoskiego Parku Narodowego jest niewielki pagórek wydmowy w okolicach Polany Opaleń, tuż przy zachodniej granicy Warszawy. Jego wysokość bezwzględna to około 106,2 m n.p.m. (szacunek na podstawie mapy topograficznej 1:10 000). Wysokość względna to raptem kilka metrów. Co więcej, pagórek leży nie w Kotlinie Warszawskiej (jak zdecydowana większość Puszczy), ale na położonej wyraźnie wyżej Równinie Warszawskiej.

Sprawa ma się tak samo z wydmą Biławka położoną niedaleko Julinka. Jej wysokość to 104,8, ale cała wydma leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, która także leży wyżej niż Kotlina Warszawska.

Oba pagórki trudno więc uznawać za jakieś spore wzniesienia (nawet jak na Mazowsze), stąd szukajmy dalej...

Może więc Łużowa Góra niedaleko Łomianek. To z pewnością jedna z ładniejszych i bardziej stromych wydm w Puszczy Kampinoskiej. Jej wysokość to około 103 m n.p.m.

Ponad 100 metrów wznosi się także Zdrojowa Góra w okolicach Palmir. Jej kulminacja to około 102 m n.p.m.

Ja za najwyższą górę Kampinosu uważam jednak wydmę w Wilkowskich Górach, niedaleko Górek. Zgodnie z mapą topograficzną jej wysokość to równo 101,91 m n.p.m. Niby jest więc niższa od Łużowej i Zdrojowej Góry, ale pod wzgledem wysokości względnej z pewnością jest liderem. Równina bagienna tuż obok niej ma bowiem około 70 m n.p.m. Deniwelacja przekracza więc 30 m, podczas gdy w przypadku dwóch poprzednich gór jest to około 5-10 metrów mniej.

Poniżej załączam pliki KML (do otwarcia w Google Earth) oraz GPX (do GPS-ów) z dokładną lokalizacją omawianych gór. Tym samym otwieram nowy dział na blogu – GPS, na którym mam zamiar publikować więcej takich danych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz