wtorek, 27 marca 2012

Najgrubsze drzewo w PolsceJak zapewne wielu z Was wie, najgrubsze drzewo Polski znajduje się w otulinie Kampinosu. Ale znaleźć je wcale nie jest łatwo...
Z nieznanych przyczyn władze gminy Leszno nie zadbały o dobre oznakowanie do lesznowskiej topoli. O ile się nie mylę, znak jest tylko jeden, na roku głównej drogi do Kampinosu i Sochaczewa oraz Czarnej Drogi. A z tego miejsca, czeka nas jeszcze kilka zakrętów.

By ułatwić dojście naniosłem zarówno dokładną pozycję lesznowskiej topoli, jak ścieżkę dojścia do niej na OpenStreetMap.


A teraz garść faktów...TOPOLA LESZNOWSKA to biała topola (tzw. białodrzew). Jej obwód 10 cm nad ziemią wynosi aż 15 metrów (warto w tym miejscu jednak podkreślić, że różne źródła podają różne wartości!). Obecnie składa się z trzech konarów, w tym jednego martwego (kiedyś było ich 5). Przez długi czas uważano ponoć, że jest to kilka zrośniętych drzew, ale badania DNA jednoznacznie obaliły tę teorię. Drzewo liczy sobie około 300 lat. Co istotne, topole są z reguły drzewami o krótkim żywocie.

Lesznowska topola znajduje się w bardzo urokliwym zespole parkowym Karpinek, w którym znaleźć można wiele innych zabytkowych drzew oraz staw. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz