piątek, 16 marca 2012

W radiu o ratowaniu Puszczy Kampinoskiej


Na III programie Polskiego Radia wyemitowano w czwartek interesujący reportaż o wysychaniu Puszczy Kampinoskiej oraz planom jej ratowania przez władze parku.
Audycja trwa kwadrans i jest bardzo interesująca, stąd polecam się z nią zapoznać. Wypowiadają się w niej m.in. dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego oraz naukowcy z SGGW, którzy opracowali program podnoszenia wód gruntowych w tym regionie.

Można się z niego m.in. dowiedzieć, jak i dlaczego postępowało wysuszanie Puszczy, jakie to niesie zagrożenia oraz - co najważniejsze - co park zamierza z tym zrobić. Szkoda jednak, że w audycji nie dano głosu przeciwnikom tej idei.

Tak czy inaczej w reportażu pada kilka ważnych słów. Po pierwsze to, że za niedawne podtopienia w żaden sposób nie odpowiada Kampinoski Park Narodowy, tylko bardzo wysokie opady. Odpowiedzialny nie jest także program "Kampinos", gdyż... nie jest w on jeszcze w ogóle realizowany! Po drugie władze KPN-u wyjaśniają, że program ten nie grozi mieszkańcom Puszczy i otuliny, gdyż ma mieć bardzo lokalny charakter i podnosić poziom wód o góra kilkanaście centymetrów.

Zachęcam do wysłuchania reportażu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz