piątek, 2 marca 2012

W Kampinosie liczą łosie


Łoś, fot. Wikipedia, CC by SAPrzez dwa dni (w najbliższy czwartek i piątek) w Kampinoskim Parku Narodowym odbywać się będzie liczenie łosi. Dotychczas liczebność herbowego zwierzęcia naszego parku szacowana była na podstawie całorocznych obserwacji i monitoringu. Zebrane tym razem informacje posłużą do weryfikacji poprzednich statystyk oraz oceny, czy zwierząt przybywa, czy ubywa i w jakiej są kondycji.
Zwierzęta liczone będą metodą pędzeń. Liczący – niemal wszyscy pracownicy parku – spędzą w lesie wiele godzin. Rozstawieni będą w odpowiednich odległościach, a ich przemarsz będzie się odbywał w konkretnych kierunkach. Nie znaczy to jednak, że zwierzęta będą płoszone. Każdy z uczestników będzie zachowywał się dyskretnie – bez zbędnego hałasu. Dzięki temu uda się policzyć nie tylko łosie, ale również i inne ssaki – sarny, jelenie, być może i rysie. Wyniki prowadzonego liczenia będą pomocne w realizacji Strategii gospodarowania populacją łosia w Polsce przede wszystkim w Kampinoskim Parku Narodowym.

Więcej o łosiach w Kampinoskim Parku Narodowym na stronie KPN

środa, 29 lutego 2012

Palmirskie muzeum jednym z wydarzeń historycznych roku


Muzeum Historii Polski wraz z portalem „Historia.org.pl” ogłosiły Plebiscyt na „Wydarzenie Historyczne Roku”. Celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2011 roku i popularyzacja historii.
Na konkurs wpłynęło ok. 60 zgłoszeń. Spośród nich jurorzy wybrali 10 ich zdaniem najciekawszych wydarzeń (ułożone są one według kolejności zgłoszeń).
Pod nr 14. wpisany został „nowoczesny budynek oraz wystawa stała Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry”.
Link do strony na której można głosować: whr2011.muzhp.pl

Teraz czas na głosowanie Internautów. Wyboru można dokonać do 29 lutego 2012 roku (tak, wiem, późno daję znać :)).wtorek, 28 lutego 2012

L-7 idzie pod nóż


To się musiało tak skończyć... linia autobusowa o tak egzotycznej trasie i rzadkim kursowaniu od marca będzie jeździć krócej.

Wszystko przez to, że ze współfinansowania linii wycofały się Łomianki. Dlatego linia wkrótce będzie pomijać to miasto, a trasę zacznie od Mościsk w gminie Izabelin i dalej, po staremu, pojedzie przez Stare Babice do starostwa w Ożarowie. Tym samym dla miłośników wędrówek po Puszczy Kampinoskiej nie jest ona już przydatna (wcześniej można było nią dojechać do Dziekanowa Leśnego).

Zakładam się, że to początek końca tej linii.

niedziela, 26 lutego 2012

Mokro wszędzie, ciemno wszędzie...


W ten weekend pogoda nie rozpieszczała. Mimo to po dłuższej przerwie postanowiłem przekonać się na własnej skórze, co tam słychać w Kampinosie...
Wycieczka biegła z grubsza dookoła Kotliny Cichowęża. Generalnie na szlakach jest dość mokro, nawet tych "wydmowych", które w lecie są suche jak pieprz. Tym niemniej wydaje mi się, że wody jest wyraźnie mniej niż w zeszłym roku. Owszem, czasem trzeba się nieco zamoczyć, ale z reguły kałuże czy podmokłości nie są głębokie. Pokonanie ich rowerem nie nastręcza wielu problemów, choć trzeba uważać na zalegający jeszcze na szlakach śnieg i lód.

Sporo wody jest także na bagnach, co zwiastuje ciekawe plenery, jak tylko słońce wyjdzie i zrobi się nieco bardziej zielono. Gdzieniegdzie można napotkać problemy mocno podtopione szlaki. Tak jest m.in. na zielonym z ur. na Miny do Sierakowa i Palmir oraz czarnym z Truskawia do Palmir. W tym drugim przypadku dzięki nowym kładkom nie ma jednak większego problemu z przejściem.

Tak więc wydaje mi się, że o ile nie dopada znacznie więcej śniegu (co wciąż teoretycznie jest możliwe), w tym roku nie czeka nas wybitnie wilgotna kampinoska wiosna. Na szlaki będzie więc można ruszyć bez obawy o przemoknięcie. 

Galeria w wycieczki. Wybaczcie słabą jakość zdjęć, ale były robione komórką