wtorek, 6 marca 2012

"Rz" o kampinoskiej drodze śmierci


Na drodze wojewódzkiej z Leszna do Kazunia (nr 579) pod kołami samochodów tylko pod koniec ubiegłego roku zginęło blisko 300 zwierząt - wynika z badań naukowych studenta Uniwersytetu Przyrodniczego we Poznaniu.
Wśród najczęściej poszkodowanych zwierząt znalazły się: żaby zielone, żaby moczarowe, zaskrońce i żmije zygzakowate, a dalej kuny, jeże i nietoperze. Często dochodzi także do kolizji z dużymi zwierzętami - uczestniczyło w nich m.in. kilkanaście łosi. Część z nich nie przeżyła spotkania z samochodem lub ciężarówką. Niestety z badań wynika, że liczba kolizji wzrasta.

Służby porządkowe robią, co mogą, czyli niewiele. Teren oznakowano stosownymi znakami, częściowo ograniczono ruch ciężarówek, wprowadzono ograniczenie prędkości. Odgrodzić drogi się jednak nie da, bo wtedy mielibyśmy de facto dwa odrębne parki.

Swoją drogą ciekawi mnie, czy nie da się tutaj zbudować kładki dla zwierząt. Odpowiedź brzmi zapewne "tak", choć barierą są oczywiście pieniądze.

Więcej o sprawie

poniedziałek, 5 marca 2012

Ile łosi mieszka w Kampinosie?


Łoś, fot. Wikipedia, CC by SAUbiegłotygodniowe liczenie łosi dobiegło końca. Znane są już jego wstępne wyniki.
Okazuje się, że w Puszczy Kampinoskiej jest około 350 łosi. Co ciekawe, daje to nieco poniżej 1 łosia na każdy kilometr kwadratowy! Teoretycznie więc nie powinno stanowić problemu dostrzeżenie tego symbolu Parku. Jak jest w praktyce, wie każdy bywalec Puszczy :).

Teraz leśnicy wezmą pod lupę nietoperze... ponoć jest ich w parku koło setki.

Źródło: Rzeczpospolita

niedziela, 4 marca 2012

KPN ostrzega przed podtopieniami


Na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego można znaleźć zaktualizowane informacje o podtopieniach na szlakach wraz z mapami.
Jak można przeczytać, dużo wody jest m.in. na niebieskim szlaku z Lipkowa do Zaborowa Leśnego. Z powodu zabiegów pielęgnacyjnych zamknięto ponadto szlaki czarny i czerwony w okolicach Izabelina i Lasek.

Więcej informacji

Pogotowe przeciwpowodziowe


W związku z przekroczeniem 2 marca br. stanów ostrzegawczych na wodowskazach w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej starosta sochaczewski wydał zarządzenie w sprawie wprowadzenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gmin: Brochów, Iłów i Młodzieszyn. Stan pogotowia obowiązuje na terenie wspomnianych gmin od 2 marca br. - godz. 10.00.
Z uwagi na częste zatory wodne, taka sytuacja w tym regionie o tej porze roku nie jest, niestety, niczym niezwykłym. Miejmy nadzieję, że sytuacja wkrótce się uspokoi. W najbliższych dniach ma być ponoć sucho, choć w nocy będzie łapał mróz.

Ł7 zostaje... na razie


Wbrew wcześniejszym zapowiedziom samorządowców linia autobusowa Ł7 z Dziekanowa Leśnego przez Łomianki i Stare Babice do Ożarowa Maz. nie będzie skrócona. 29 lutego radni z Łomianek zdecydowali się jednak dofinansować linię na swoim terytorium.