piątek, 16 marca 2012

W radiu o ratowaniu Puszczy Kampinoskiej


Na III programie Polskiego Radia wyemitowano w czwartek interesujący reportaż o wysychaniu Puszczy Kampinoskiej oraz planom jej ratowania przez władze parku.
Audycja trwa kwadrans i jest bardzo interesująca, stąd polecam się z nią zapoznać. Wypowiadają się w niej m.in. dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego oraz naukowcy z SGGW, którzy opracowali program podnoszenia wód gruntowych w tym regionie.

Można się z niego m.in. dowiedzieć, jak i dlaczego postępowało wysuszanie Puszczy, jakie to niesie zagrożenia oraz - co najważniejsze - co park zamierza z tym zrobić. Szkoda jednak, że w audycji nie dano głosu przeciwnikom tej idei.

Tak czy inaczej w reportażu pada kilka ważnych słów. Po pierwsze to, że za niedawne podtopienia w żaden sposób nie odpowiada Kampinoski Park Narodowy, tylko bardzo wysokie opady. Odpowiedzialny nie jest także program "Kampinos", gdyż... nie jest w on jeszcze w ogóle realizowany! Po drugie władze KPN-u wyjaśniają, że program ten nie grozi mieszkańcom Puszczy i otuliny, gdyż ma mieć bardzo lokalny charakter i podnosić poziom wód o góra kilkanaście centymetrów.

Zachęcam do wysłuchania reportażu.

Motyla nogaUprzejmie melduję, że w Puszczy Kampinoskiej można już spotkać motyla! I w przeciwieństwie do rysia czy bociana czarnego wcale nie jest to trudne :).środa, 14 marca 2012

Konferencja popularno-naukowa


17 marca br. w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38 odbędzie się konferencja popularno-naukowa „Puszcza Kampinoska przedpolem Powstania Warszawskiego” organizowana przez Radę pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, Środowisko „Grupy Kampinos” AK i Kampinoski Park Narodowy.

Ile bocianów czarnych w Kampinosie?


Bocian czarny, fot. Wikipedia, CC by SABocian czarny to rzadki i piękny ptak, choć - jak pokazują badania ornitologów - zarówno w Puszczy Kampinoskiej, jak i w innych zakątkach kraju jest ich coraz więcej.
Z cytowanych przez PAP wyników badań wynika, że jeszcze pół wieku temu w Puszczy Kampinoskiej gniazdowała tylko jedna para tych ptaków. Teraz jest ich 13-17. Generalnie podobna tendencja jest w całej Polsce, choć już np. w Litwie, Estonii czy na Łotwie ich liczba maleje.

Jak zapewne sami zauważyliście, w Kampinosie trudno spotkać bociana czarnego. Nic dziwnego, w przeciwieństwie do bociana białego ich czarne odpowiedniki unikają bowiem siedzib ludzkich.

wtorek, 13 marca 2012

PILNE: niebezpieczeństwo dla rowerzystów w Kampinosie


Jak dowiedziało się Radio Dla Ciebie, w lesie można się natknąć na "wilcze doły" i rozciągnięte między drzewami linki.
Słuchacze RDC natknęli się na linki w okolicach poligonu w Kazuniu. Sporych rozmiarów wilczy dół znaleziono z kolei w okolicach miejscowości Stara Dąbrowa i Cisowe. W obu przypadkach nic na szczęście nikomu się nie stało, choć potencjalne konsekwencje takiego wypadku mogły być ogromne!

Władze KPN pierwszy raz się spotykają z taką sprawą. Podejrzewają, że ktoś chce w ten sposób walczyć z quadowcami. Tak czy inaczej zalecam rowerzystom daleko posuniętą ostrożność, szczególnie w wymienionych wyżej okolicach.

Więcej o sprawie

niedziela, 11 marca 2012

Uważaj złotko...


Dziś wybrałem się szlakiem dookoła Kotliny Cichowęża (obszaru ochrony ścisłej Sieraków). Mimo ze Słońce świeciło i było ciepło, gdzieniegdzie można było znaleźć jeszcze ślady zimy.
Dotyczy to w szczególności obszarów bagiennych, które w większości skute są jeszcze coraz cieńszą warstwą lodu. A poza tym dominującym elementem kampinoskiego krajobrazu jest... błoto. Większość szlaków, nawet tych wydmowych jest bowiem dość mocno zabłocona, choć zdecydowanie mniej niż w zeszłym, szczególnie wilgotnym roku.

Ale z dnia na dzień powinno być coraz cieplej i słoneczniej, a więc kałuże będą wysychać. Jak zapowiada prognoza długoterminowa, w najbliższy weekend ma być nawet +20 st. C!!!