czwartek, 22 marca 2012

Kościół w Lipkowie odzyska dawny blask


Klasycystyczny kościół św. Rocha w Lipkowie ma odzyskać dawny blask. Wszystko dzięki nowemu proboszczowi oraz sporym dotacjom z budżetu Mazowsza i Ministerstwa Kultury.
Jak informuje "Rzeczpospolita", z powodu złego stanu od 3 lat kościół stoi pusty, a msze odbywają się w baraku obok. Na szczęście jest spora szansa, że kościół odzyska dawny blask. Proboszcz już pozyskał 200 tys. zł na renowację, ale potrzeba znacznie więcej. Jeśli pieniądze (blisko milion złotych) się znajdą, lipkowska świątynia będzie jak nowa za 2-3 lata. Jeśli nie, remont potrwa nawet 10-15 lat.

Ale proboszcz ma znacznie ambitniejsze plany co do obiektu. Chce m.in. przypomnieć o związkach tego miejsca z Sienkiewiczem (który umieścił tu utarczkę Bohuna z Wołodyjowskim). Ma tu także powstać ośrodek kulturalno-religijny...

Więcej w "Rzeczpospolitej"

środa, 21 marca 2012

Wcale nie jest tak mokro!


W kampinoskich bagnach zalega sporo wody. Niech nas to jednak nie zmyli, bo - jak donosi "Babicki Portalik Internetowy - w otulinie Puszczy Kampinoskiej wybuchł niedawno groźny pożar.
Miał on miejsce na nieużytkach pomiędzy Wojcieszynem a Koczargami Starymi. Na szczęście nikomu nic się nie stało i dzięki wysiłkom strażaków udało się je ugasić. Niestety podobna sytuacja jest w całym kraju - tylko w ostatni weekend w Polsce wybuchło blisko 12 tys. pożarów, z czego 1,4 tys. na Mazowszu.

Nie ma jednak co panikować. Na razie sytuacja jest groźna wyłącznie na łąkach. Jak wynika ze strony internetowej Instytutu Badań Leśnictwa, na Mazowszu zagrożenie pożarowe jest MAŁE.

Relacja z pożaru w "BPI"

Konferencja o kampinoskich glebach

Nowe wydanie kampinoskiej mapy


Nakładem wydawnictwa Compass z Krakowa ukazało się szóste już wydaniem znanej mapy Kampinoskiego Parku Narodowego.
Na razie trudno stwierdzić, czym się różni od poprzednich edycji poza tym, co oczywiste, czyli aktualizacją treści. Na pewno ma taką samą skalę (1:50 000) i pokrycie (inaczej niż na wielu innych mapach pokazuje teren pomiędzy Puszczą Kampinoską a drogą krajową nr 2.

Jeżeli któryś z Szanownych Czytelników/Czytelniczek ją nabędzie, będę wdzięczny za podzielenie się wrażeniami. 

niedziela, 18 marca 2012

Wiosenny Kampinos na zdjęciach


Pogoda w weekend była piękna. Kto nie był w lesie, niech żałuje i niech zobaczy, co stracił...
Choć szlaki dość szybko schną, to w bagnach wciąż dużo wody. A to stanowi doskonałą okazję do robienia pięknych zdjęć. Zapraszam do galerii.