sobota, 31 marca 2012

Kampinoska prasówka


NaTemat.pl: Walka z quadami w Puszczy Kampinoskiej. Robi to ktoś zupełnie bez głowy
Tylko w długi majowy weekend strażnicy Kampinoskiego Parku Narodowego ukarali mandatami 225 osób!!!

Łomianki.info: Galeria cmentarzy osadników niemieckich
Jeszcze na początku XX wieku kampinoskie powiśle zamieszkiwało wielu Niemców. Ślady ich osadnictwa coraz trudniej jednak dostrzec.

wPolityce.pl: Rajd powstania styczniowego w Puszczy Kampinoskiej
W dzień rocznicy bitwy pod Budą Zaborowską (14 kwietnia) w Kampinosie odbędzie się rajd upamiętniający to wydarzenie.

wtorek, 27 marca 2012

800 will be back


Od 1 kwietnia br. znów będzie można dojechać autobusem linii 800 do Muzeum - Miejsca Pamięci Palmiry i Kampinoskiego Parku Narodowego.
Linia okresowa będzie kursowała w soboty, niedziele i święta do końca października br. Autobusy, w których obowiązuje standardowa taryfa ZTM, pojadą co godzina trasą: METRO MŁOCINY – trasa mostu Marii Skłodowskiej-Curie – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – Palmiry: palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga – PALMIRY – MUZEUM. 

Alternatywna mapa atrakcji Puszczy Kampinoskiej


Kilka tygodni temu zamieściłem na swoim blogu subiektywną mapę atrakcji Puszczy Kampinoskiej. Ale - jak się okazuje - w internecie można znaleźć zupełnie inne przedstawienie tego samego zagadnienia.
Twórcy SightMap wyszli z prostego założenia: miejsce jest atrakcyjne, jeżeli w jego okolicy robione jest wiele zdjęć. Tylko jak to zmierzyć? Nic prostszego! Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej bazy zdjęć Panoramio (można je przeglądać m.in. w aplikacji Google Earth) i zmierzyć ich gęstość. Tak powstała mapa atrakcji turystycznych dla całego świata.A co z niej wynika dla Puszczy Kampinoskiej. Wyniki nie są chyba zaskakujące. Największą atrakcją jest dworek Chopina w Żelazowej Woli, Czerwińsk nad Wisłą, Brochów i Wyszogród... ale to oczywiście miejsca w otulinie. W samym KPN największe zainteresowanie wzbudzają: Granica k. Kampinosu, Cmentarz w Palmirach i Atomowa Kwatera Dowodzenia w okolicy Łomianek. Zagęszczenie zdjęć można także dostrzec w Zamczysku, uroczysku Debły, pomniku Rzeczypospolitej Kampinoskiej czy Truskawiu.

Zobacz SightMap

Zobacz moją mapę atrakcji Puszczy Kampinoskiej

Sezon pożarowy w pełni


Głupota ludzka nie zna granic. Na nic apele, że wypalanie traw nie dość, że wcale nie użyźnia pola, to jeszcze zagraża życiu ludzkiemu i naturze. Tylko w gminie Czosnów w ostatnich tygodniach zarejestrowano 50 tego typu wydarzeń.
Jak napisano na stronie gminy, w większości przypadków ogień został podłożony. Ostatnio spory pożar wybuchł w okolicach Pieńkowa koło Łomianek. Zanim strażakom udało się go ugasić, spłonęły 4 ha traw. Tym razem pożar nie przeniósł się na Puszczę Kampinoską. Ale obawiam się, że pewnego sezonu Puszcza nie będzie już miała tyle szczęścia do ludzkiej głupoty.

Najgrubsze drzewo w PolsceJak zapewne wielu z Was wie, najgrubsze drzewo Polski znajduje się w otulinie Kampinosu. Ale znaleźć je wcale nie jest łatwo...
Z nieznanych przyczyn władze gminy Leszno nie zadbały o dobre oznakowanie do lesznowskiej topoli. O ile się nie mylę, znak jest tylko jeden, na roku głównej drogi do Kampinosu i Sochaczewa oraz Czarnej Drogi. A z tego miejsca, czeka nas jeszcze kilka zakrętów.

By ułatwić dojście naniosłem zarówno dokładną pozycję lesznowskiej topoli, jak ścieżkę dojścia do niej na OpenStreetMap.


A teraz garść faktów...TOPOLA LESZNOWSKA to biała topola (tzw. białodrzew). Jej obwód 10 cm nad ziemią wynosi aż 15 metrów (warto w tym miejscu jednak podkreślić, że różne źródła podają różne wartości!). Obecnie składa się z trzech konarów, w tym jednego martwego (kiedyś było ich 5). Przez długi czas uważano ponoć, że jest to kilka zrośniętych drzew, ale badania DNA jednoznacznie obaliły tę teorię. Drzewo liczy sobie około 300 lat. Co istotne, topole są z reguły drzewami o krótkim żywocie.

Lesznowska topola znajduje się w bardzo urokliwym zespole parkowym Karpinek, w którym znaleźć można wiele innych zabytkowych drzew oraz staw. 

poniedziałek, 26 marca 2012

Polana w Lipkowie wypięknieje


Źródło: KPN16 marca br. w Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy parkiem, reprezentowanym przez dyrektora Jerzego Misiaka a Gminą Stare Babice, reprezentowaną przez wójta Krzysztofa Turka. W ramach umowy wykonany zostanie projekt zagospodarowania polany wypoczynkowej w Lipkowie.
Polana zostanie zaprojektowana tak, aby służyć jako miejsce rekreacji i edukacji zarówno mieszkańcom okolic, jak i turystom oraz odwiedzającym z dalszych części Polski. Zagospodarowanie polany wraz z planowaną ścieżką edukacyjną nie tylko poszerzy ofertę turystyczną KPN i gminy, ale jednocześnie odciąży okoliczne cenne przyrodniczo uroczyska poprzez ukierunkowanie ruchu turystycznego. Realizacja projektu planowana jest w ciągu najbliższych lat.

Źródło: KPN