środa, 4 kwietnia 2012

Kampinoski Alert 24


Zainspirowany przez jednego z fanów na Facebooku zamieszczam zdjęcie ze zgłoszeniem wandalizmu (ktoś ukradł mapę!) na parkingu w Łomiankach Dąbrowie.

Przy okazji gorąco zachęcam do współtworzenia serwisu. Zapraszam zarówno do podsyłania tego typu zdjęć prezentujących zaśmiecanie czy wandalizmy (wiem, że pracownicy Parku czytają od czasu do czasu mojego bloga, więc liczę, że zwrócą uwagę na takie zgłoszenia :)), jak i innych tekstów.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Brzoza czarna w Puszczy Kampinoskiej


Brzoza czarna (fot. Hubert Śmietanka/Wikipedia/CC by SA)Brzoza kojarzy się nam przede wszystkim z charakterystyczną, białą korą. Ale i od tej zasady są wyjątki. Jeśli wiedzieć gdzie szukać, kilka takich wyjątków można znaleźć w Puszczy Kampinoskiej.
Z brzozą czarną sprawa jest ciężka. W niektórych źródłach figuruje jako odrębny gatunek, a w innych jako forma brzozy brodawkowatej pozbawiona betuliny (przez co nie bieleje). Ponoć ta druga opcja jest słuszna, a pierwszą obalono po bardziej szczegółowych badaniach.

Co ciekawe, kiedyś brzozę czarną traktowano nawet jako polski endemit (gatunek występujący tylko w naszym kraju). W rzeczywistości jest to jednak nieprawda. Drzewo to można spotkać także w innych krajach Europy Środkowej - Czechach, Słowacji czy na Ukrainie.

Co istotne, można je także dojrzeć w Puszczy Kampinoskiej. Najbardziej znane stanowisko położone jest na czarnym szlaku pomiędzy Łomiankami a Sierakowem (kilkaset metrów za szlabanem w Łomiankach). Akurat na tym drzewie namalowano znak szlaku. By łatwiej dojść do tego drzewa naniosłem jego pozycję na Mapę atrakcji Puszczy Kampinoskiej oraz jej wersję na GPS-y.

Oczywiście nie jest to jedyne stanowisko. Wiele z innych miejsc występowania brzozy czarnej w Kampinosie naniesiono na niewydawanej już (niestety!) mapie wyd. PPWK. 

fot. powyżej: Hubert Śmietanka/Wikipedia/CC by SA