piątek, 20 kwietnia 2012

Przegląd prasy: o rysiach w Kampinosie i na Mazurach


...Naukowcy od dawna próbują sprawić, by rysie wróciły do swoich dawnych siedzib, ale nie jest to proste. Zwierzęta te trudno się adaptują. Przekonali się o tym autorzy pierwszego programu reintrodukcji rysia w Puszczy Kampinoskiej. W latach 1993-2003 do podwarszawskiego lasu trafiły z europejskich ogrodów zoologicznych 34 zwierzęta. Miały od roku do trzech lat. Na początku pracownicy parku przyzwyczajali je do nowego środowiska, trzymając w leśnej zagrodzie. Po kilku miesiącach koty wypuszczono do lasu. Kilkanaście przypłaciło to życiem – w wyniku wypadków drogowych, chorób lub od kul kłusowników. Przeżyłoby ich więcej, gdyby były ostrożniejsze i trzymały się z dala od dróg i ludzkich siedzib. Ale program i tak przyniósł efekty, bo do dziś w Kampinosie mieszka potomstwo wypuszczonych rysi...

Więcej w Newsweeku

czwartek, 19 kwietnia 2012

Puszcza Kampinowska i wujek Google


Tak, zgadza się! W tytule jest błąd! I to do tego powszechnie popełniany, nawet na poważanych portalach internetowych (nawet na National Geographic!!!!!). O to, jak bardzo jest powszechny, zapytałem się wszechwiedzącego wujka Google.
Z udostępnionego narzędzia badającego wyszukiwane w Google terminy wynika, że nie jest dobrze. Częstość wstukiwania Puszczy Kampinowskiej (kolor czerwony na wykresie) jest niewiele niższa niż Kampinoskiej (kolor niebieski). Ba, bywały nawet takie okresy, gdzie Puszcza Kampinowska świętowała triumfy.Jest też i dobra wiadomość! Wyraźnie widać, że w ciągu ostatnich lat liczba wyszukań Puszczy Kampinowskiej wyraźnie spada. Jaka jest tego przyczyna? Niestety, nie jest to raczej wzrost znajomości ortografii wśród Polaków, ile raczej narzędzie podpowiadające w Google. Jeśli bowiem wpiszemy "Puszcza Kampinowska", wujek Google zapyta się nas, czy aby nie chodziło nam o "Kampinoską". Chwała ci wujku za promocję geografii Polski!A tak pro forma, dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą... nazwa Puszczy pochodzi od miejscowości Kampinos, a nie Kampinows.

środa, 18 kwietnia 2012

Wspólna akcja sprzątania Puszczy Kampinoskiej

Stowarzyszenie Kocham Kampinos wspólnie z Kampinoskim Parkiem Narodowym 21 kwietnia organizuje akcję sprzątania lasu.
Akcja ma ruszyć o godzinie 10:00. Swoją pomoc zadeklarowała już lokalna drużyna harcerska. Worki dostarczy MPO, a śmiecie będą zbierane w dwóch miejscach - w Izabelinie B na rogu ulic Sienkiewicza i Jana Kazimierza oraz na leśnym parkingu na końcu ulicy Sierakowskiej.

Inicjatywa jak najbardziej godna pochwały, ale wszystkich miłośników Puszczy Kampinoskiej zachęcam do tego, by od czasu do czasu schylić się i sprzątnąć po jakiejś lekkomyślnej istocie. Swoją drogą zastanawia mnie, dlaczego w Puszczy Kampinoskiej jest to tak palący problem, skoro władze parku rozstawiły w lesie sporo koszy na śmieci. Cóż... wyjątkowo leniwy mamy naród.

Szczegóły akcji