sobota, 28 kwietnia 2012

Zmiany w dofinansowaniu projektów KPN


Jak informuje Kampinoski Park Narodowy w ostatnim czasie podpisano aneksy do umów na dwa duże projekty, które zmieniają dofinansowanie unijne do nich.
22.03.2012 r. zawarto aneks do umowy ws. projektu „Ochrona zasobów przyrodniczych Puszczy Kampinoskiej – obszaru Natura 2000, poprzez renaturyzację wykupionych gruntów” (nazwa skrócona „ActiveKPN”). Wysokość współfinansowania zadania (po zmianach w umowie) wynosi 9 978 tys. zł, czyli 45% wartości projektu.

Podpisany aneks jest następstwem zmian prawnych wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw, tj. z dniem 01.01.2012 r. Kampinoski PN stał się państwową osobą prawną (dotychczas był państwową jednostką budżetową). Uległa także zmianie struktura finansowania projektu, która pierwotnie zakładała finansowanie unijne projektu w wysokości 50% i 50% wkładu własnego. Obecnie struktura finansowania projektu przedstawia się w sposób następujący: - finansowanie unijne instrumentu finansowego LIFE+ w wysokości 50%, - współfinansowanie NFOŚiGW w wysokości 45%, - wkład własny w projekt w wysokości 5% całkowitego budżetu.

NFOŚiGW, zgodnie z przyjętym w umowie harmonogramie rzeczowo-finansowym, współfinansuje szereg zadań projektu. Są to:

wykupy nieruchomości prywatnych (9 085 tys. zł, tj. ok. 45% zakładanego budżetu w zadanie),
 wsparcie zewnętrzne przy wykonywaniu prac renaturyzacyjnych, tj.: koszenie i odkrzaczanie, rozbiórki wykupywanych gospodarstw, kontrola występowania gatunków inwazyjnych, działania promocyjne (wydanie folderu tematycznego oraz tablic informacyjnych), a także wykonanie analitycznego meta-modelu wraz z pracami pomiarowymi w terenie (razem 679 tys. zł, tj. ok. 64% zakładanego budżetu w zadanie),
zakup sprzętu do monitoringu (sprzęt komputerowy, optyczny i pomiarowy, samochód), będzie w 100% finansowany ze środków Funduszu (180 tys. zł),
pozostałe koszty (m.in. zakup map na potrzeby meta-modelu i aktualizacja bazy Natura 2000) – 34 tys. zł.
KPN informuje, że wsparcie NFOŚiGW w projekt, jest jednym z największych, jakie otrzymały polskie parki narodowe na realizację swoich zadań statutowych. 

Drugi aneks dotyczy projektu „Ochrona gatunków i siedlisk w Kampinoskim PN-obszarze Natura 2000, poprzez wykup i zagospodarowania gruntów". Projekt finansowany jest przez Unię Europejską. Całkowity budżet przedsięwzięcia – 10 692 tys. zł, termin realizacji projektu I 2011–XII 2013.

Od momentu podpisania umowy (marzec 2011 r.) Kampinoski PN wykupił na cele ochrony przyrody 33 działki ewidencyjne o powierzchni łącznej około 40 ha. Podpisano 23 akty notarialne, wykupiono 3 siedliska zabudowane. Łącznie na wykupy gruntów (w tym opłaty notarialne i sporządzenie operatów szacunkowych) wydano 3 940 tys. zł. Oprócz wykupów gruntów realizowano inne zadania projektu. Przeprowadzono postępowania przetargowe dotyczące wyboru rzeczoznawcy majątkowego, wyboru notariusza oraz dostawców sprzętu komputerowego i pomiarowego. Z wykonawcami zostały podpisane stosowne umowy. Przeprowadzono w czerwcu 2011 r. procedurę rozeznania rynku i wydano w nakładzie 2000 egz. folder tematyczno-informacyjny o projekcie. Zakupiono w lipcu 2011 r. sprzęt komputerowy i pomiarowy za kwotę ok. 127 tys. Razem, do momentu podpisania aneksu do umowy, na cele realizacji projektu, wydano kwotę 4 069 tys. zł, w tym 85% ze środków unijnych EFRR w ramach POIiŚ i 15% ze środków budżetu państwa. 

piątek, 27 kwietnia 2012

Ostrzeżenie! Mokre szlaki


Uwaga miłośnicy kampinoskich wędrówek! Z mojego dzisiejszego rekonesansu wynika, że następujące szlaki są mniej lub bardziej podtopione:

żółty z Truskawia do Zaborowa Leśnego;
zielony i żółty z Zaborowa Leśnego na północ;
zielony z Sierakowa w kierunku uroczyska Na Miny;
zielony i niebieski z Zaborowa Leśnego w kierunku południowym (szczerze, nie było mnie tam, ale na 99% jestem pewien, że szlak jest podtopiony :))
Generalnie nie jest w tych miejscach tak tragicznie, ale raczej ciężko przejść suchą nogą :)

Uprzejmie proszę szanownych Czytelników, by w komentarzach poniżej dodawali inne podtopione miejsca.

czwartek, 26 kwietnia 2012

Jak na majówkę, to do Puszczy Kampinoskiej!

Dla wielu Polaków Kampinoski Park Narodowy to idealne miejsce na spędzenie majówki! Ale to nie moja opinia, tylko wujka Google'a!
Jak wyraźnie widać na statystykach wyszukiwania terminów "Puszcza Kampinoska" oraz "Kampinoski Park Narodowy", najczęściej internauci wpisują je właśnie w okolicach maja! Warto zwrócić uwagę, że wzrost zainteresowania względem innych miesięcy jest imponujący!

Co z tego wynika? Jeśli ktoś nie lubi tłumu, to lepiej wybrać się do zachodniej, znacznie mniej obleganej części Puszczy Kampinoskiej. W ostateczności można wybrać inne polskie bagienne substytuty - PN Ujście Warty lub Biebrzański bądź Narwiański PN.

Porady na długi weekend


Niektórych czeka teraz ponad tydzień laby. Wielu z czytelników bloga z pewnością wybierze się do Kampinoskiego Parku Narodowego. O czym warto pamiętać podczas długiego weekendu?
Z pewnością o aparacie fotograficznym, bo widoki są piękne: kaczeńce i zawilce gajowe kwitną, bagna połyskują w słońcu, drzewa puszczają pąki! Żyć nie umierać!

Warto także pamiętać, że po ostatnich dość intensywnych opadach deszczu przybyło wody, szczególnie na bagnach. To oznacza, że warto zabrać obuwie przystosowane do nieco bardziej wymagających warunków.

Komary! Tak, niestety już są, i z każdym dniem dziabią coraz mocniej! Warto więc wyposażyć się w jakiś repelent.

A że pogoda ponoć ma być śliczna, pamiętajmy także o kremie do opalania ;).

Weźmy także pod uwagę, że 1 i 3 maja to święta – zdecydowana większość sklepów będzie więc zamknięta! W pozostałe dni komunikacja publiczna kursuje wg rozkładu jazdy dla dnia świątecznego!

wtorek, 24 kwietnia 2012

Sezon bezkomarowy czas zakończyć


Obfite opady deszczu i wysokie temperatury zrobiły swoje. W Puszczy Kampinoskiej pojawiły się już komary.
Na obszarach bagiennych jest ich na tyle dużo, że trudno je przeoczyć. Jak to zwykle bywa, przez pierwsza kilka-kilkanaście dni nie będą specjalnie dokuczać, później niestety bez repelentu nie ma co ruszać na puszczańskie spacery. 

Ja spotkałem te złośliwe, bzyczące bestie w na bagnach w okolicach Sierakowa.

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Nowy numer "Kocham Kampinos"


W internecie ukazał się nowy numer czasopisma "Kocham Kampinos" wydawanego przez stowarzyszenie o tej samej nazwie. Można w nim przeczytać m.in. o:
- zakładzie dla ociemniałych w Laskach;
- remoncie kościoła św. Rocha w Lipkowie;
- przyłączaniu do kanalizacji w gminie Izabelin;
- konsekwencjach uchwalenia planu ochrony KPN w odniesieniu do urbanizacji;
- planach melioracji gminy Izabelin oraz zagrożeniach związanych ze zbiornikiem Mokre Łąki.

Bezpłatne wydanie elektroniczne czasopisma dostępne jest na stronie stowarzyszenia. 

niedziela, 22 kwietnia 2012

Przegląd prasy: Co zostało po Olendrach?


Zostały po nich sery gouda i edamski, kafle w niebieskie wzorki, słowa "trytwa" i "mursz", nazwiska Wagner, Jans, Rewers. I setki rowów melioracyjnych na Kępie Zawadowskiej, Tarchominie, Saskiej Kępie, w Wilanowie
Więcej w "Gazecie Stołecznej"