piątek, 11 maja 2012

Przegląd prasy: o kolejce do Kamiona, kampinoskich dworkach i czyszczeniu kanałów


Konserwator zabytków ratuje sochaczewską wąskotorówkę. PKP podjęły wprawdzie uchwałę o tym, żeby rozebrać nieużytkowany fragment torów za Wilczymi Tułowskimi, ale nieoczekiwanie dotarło do nich pismo, że konserwator chce wpisać kolejkę do rejestru zabytków. To uniemożliwia rozbiórkę. 
Czytaj więcej o sprawie na sochaczewianin.pl

W dniu 12 kwietnia 2012 r. Stowarzyszenia Mieszkańców Otuliny KPN otrzymało pozytywną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na ręczne niszczenie tam bobra. Stowarzyszenie to wystosowało do mnie pismo z prośbą o wsparcie tychże działań. W związku z powyższym oraz z uwagi na fakt, iż zarówno w Łasicy jak i w kanale Ł-9 znajdują się duże ilości śmieci (w ubiegłym tygodniu KZB Czosnów usunął cały kontener odpadów ze zdemontowanych samochodów we wsi Dąbrówka) zwołuję na dzień 16 maja b.r. o godz. 18.00 spotkanie koordynacyjne w Urzędzie Gminy Czosnów. 
Czytaj więcej o sprawie na stronie gminy Czosnów

W Teresinie pałac miał Mieczysław Epstein, w Zaborowie rezydencję zbudował Leon Goldstand, zaś w Lesznie - Jan Bersohn. Przed 1914 r. wielka burżuazja warszawska chętnie osiedlała się na południowych obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Wszystkie trzy pałace przetrwały do naszych dni, a w architekturze każdego pobrzmiewają bliższe lub dalsze echa sztuki baroku. 
Więcej na warszawskiej stronie Gazeta.pl

A na lunch… komary


Dość ciekawie jeździ się teraz na rowerze po Puszczy Kampinoskiej… trzeba mieć cały czas zamknięte usta, bo inaczej można się najeść komarów – szczególnie na bagnach.

A równolegle ostatnie dość suche tygodnie zrobiły swoje. Z mojej dzisiejszej wycieczki wynika, że generalnie szlaki nie były zalane, choć wody w bagnach wciąż jest pod dostatkiem. Być może zmieni się to jednak w trakcie weekendu, bo ma on być mocno deszczowy.

A poza tym uczulam właścicieli psów. W Kampinosie porozrzucano szczepionki dla lisów, warto więc mieć oczy szeroko otwarte, no i – zgodnie z regulaminem KPN – trzymać czworonoga na smyczy.

Szerokiej (i suchej) drogi!

poniedziałek, 7 maja 2012

Sochaczewska ciuchcia znów jeździ


Z promem w Łomiankach w tym roku nie wyszło, ale chociaż sochaczewska wąskotorówka do Tułowic nie zawiodła! 5 maja zapoczątkowała kolejny sezon przewozów.
Do końca września pociągi z Sochaczewa do Tułowic będą jeździły w soboty i środy. Bilet na przejazd i wstęp do muzeum to koszt rzędu 26 zł (ulgowy: 20 zł). Za samo zwiedzanie muzeum zapłacimy 10 zł (6 zł ze zniżką). Za dodatkową opłatą można liczyć także na tzw. fotostopy, wydłużenie przejazdu oraz ognisko.

Zobacz relację z inauguracyjnego przejazdu w serwisie Sochaczewianin.pl

niedziela, 6 maja 2012

Zapowiedź Świętojańskiego Rajdu Pieszego


Express Sochaczewski zaprasza wszystkich miłośników spacerów do udziału w II Świętojańskim Rajdzie Pieszym po Puszczy Kampinoskiej. To impreza nie tylko dla wytrawnych wędrowców, ale też dla całych rodzin - od trzylatków po stulatków. Na uczestników czeka wiele atrakcji i niespodzianek, m.in. poszukiwania legendarnego kwiatu paproci oraz leśny festyn. Rajd wyruszy z Granicy koło Kampinosu do Bromierzyka i z powrotem. Uczestnicy będą mieli do pokonania około 13 kilometrów. 

Zbiórka uczestników nastąpi 23 czerwca, o godzinie 9.00 na parkingu w Granicy. Wymarsz o godzinie 9.30, szacunkowy czas powrotu do Granicy – godzina 15.00. 

Szczegóły na stronie Sochaczewianin.pl

Przegląd prasy: posprzątali Bzurę


Jak co roku zespół wolontariuszy, tym razem z WOPR-u, podjął się zadania sprzątania brzegów rzeki Bzury. Sprzątanie obejmowało odcinek od mostu w Kozłowie Biskupim do Motoprzystani w Plecewicach, z zatrzymaniem na torze motokrosowym przy podzamczu. W sumie wzięło w nim udział 6 kajaków oraz łódź wiosłowa, na których płynęli wędkarze oraz członkowie Sochaczewskiego WOPR. 

Więcej na portalu Sochaczewianin.pl