czwartek, 14 czerwca 2012

Zaimportują niemieckie rysie do Kampinosu?


Znalazłem dziś w niemieckiej regionalnej gazecie „Maerkische Oderzeitung” artykuł o maleńkich rysiach trojaczkach, które niedawno narodziły się w specjalnej zagrodzie na wschodzie Niemiec. A jak dorosną, to mają zostać wypuszczone… w Puszczy Kampinoskiej!

Jak napisano w gazecie, nastąpi to nie wcześniej niż za rok lub dwa. I to tylko pod warunkiem, że będą się prawidłowo rozwijać. A więc… czekamy z niecierpliwością… może wreszcie uda mi się zobaczyć rysia w Kampinosie :).

Link do artykułu (po niemiecku)wtorek, 12 czerwca 2012

Jak resocjalizacja, to w Puszczy Kampinoskiej


W ramach obchodów Europejskiego Dnia Parków Narodowych 30 maja 2012 r. skazani Aresztu Śledczego Warszawa - Białołęka wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie.
Pod kierunkiem przewodnika skazani mieli możliwość poznać faunę i florę krajobrazu parku w formie tradycyjnej na przykładzie ekspozycji stałej oraz w formie interaktywnej. Ekspozycja stała pokazuje walory parku. Prezentuje dwa kontrastujące ze sobą elementy krajobrazu puszczy, wydmy i bagna, co podkreśla różnorodność szaty roślinnej. Świat zwierząt parku nie jest do końca poznany, stąd na ekspozycji można było zobaczyć najbardziej charakterystyczne zrekonstruowane modele ssaków, płazów i ptaków m.in. łosia, rysia, sarny, ale także zaskrońca, ropuchy, traszki czy dzięcioła dużego lub drozda. Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziła przestrzenna mapa plastyczna w skali 1:10 000, obszaru Narodowego Parku Kampinoskiego.

Położenie geograficzne puszczy kampinoskiej przesądziło o tym, że jej dzieje są szczególnie związane z historią wojen i powstań. Na jej terenie znajdują się liczne miejsca pamięci narodowej oraz zabytki architektury, których poznanie i zwiedzenie będzie celem kolejnych wycieczek osadzonych do Kampinoskiego Parku Narodowego. Spośród 23 Parków Narodowych znajdujących się na obszarze Polski, Park Kampinoski wraz ze strefą ochronną w 2000 r. został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, a w 2004 r. wszedł w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000.

Tym bardziej cieszy fakt, iż Areszt Śledczy w Warszawie – Białołęce podejmie stałą współpracę z Dyrekcją Kampinoskiego Parku Narodowego w zakresie nieodpłatnego zatrudnienia skazanych, prowadzenia działalności edukacji ekologicznej oraz objęcia opieką przez osadzonych aresztu śledczego miejsc pamięci narodowej i kultury.

Powyższy tekst pochodzi ze strony internetowej Służby Więziennej

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Zrób ładne zdjęcie w Czosnowie lub okolicach


Gmina Czosnów jak co roku organizuje konkurs fotograficzny na jak najpiękniejsze ukazanie na fotografii piękna tych okolic. Konkurs potrwa do 10 sierpnia 2012 r. Przyznane zostaną trzy nagrody rzeczowe, a wybrane prace zostaną zaprezentowane m.in. na wystawie podczas tegorocznych obchodów „Dni Czosnowa”.

Aby wziąć udział w konkursie, należy zapoznać się z Regulaminem Konkursu i wysłać zdjęcia wraz z wypełnioną Kartą Zgłoszeniową.

Szczegóły