czwartek, 21 czerwca 2012

Kampinoski gaz łupkowy coraz bardziej realny


Jak donosi portal gospodarczy WNP.pl, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ubiega się w Ministerstwie Środowiska o koncesję na poszukiwania gazu łupkowego dla obszaru Sochaczew-Kampinos.
Wiadomość ta w sumie nie powinna dziwić. Już wcześniej pisałem o tym, ze badania geologiczne pokazały, że w Puszczy Kampinoskiej i okolicach potencjalnie występują opłacalne w wydobyciu złoża tego surowca energetycznego.

Próbowałem znaleźć dokładne mapy pokazujące zasięg tego obszaru, ale niestety wychodzi na to, że ich nie upubliczniono. Z pewnej bardzo ogólnej mapy na stronie Ministerstwa Środowiska wynika, że chodzi tu o teren na północ od Sochaczewa oraz na zachód od Puszczy Kampinoskiej. Kampinoski Park Narodowy raczej więc nie zostanie zeszpecony księżycowo-górniczym krajobrazem.

W całej sprawie wątpliwości budzi potencjalna szkodliwość wydobycie gazu łupkowego. Wymaga ono bowiem wtłaczania pod ziemię wody wraz z bardzo groźnymi chemikaliami. W dość głośnym dokumencie „Gasland” postawiono tezę, że chemikalia te przenikają do wód gruntowych, powodując wśród okolicznej ludności groźne choroby. W przypadku Kampinosu byłoby to o tyle nieciekawe, że leży on w zagłębieniu, do którego spływają wody gruntowe z okolicznych regionów. Wstępne badania krajowego Państwowego Instytutu Geologicznego pokazują jednak, że zarzuty z tego filmu są wyssane z palca.

Tak czy inaczej, sprawę będę dalej śledzić


środa, 20 czerwca 2012

Subiektywny rankig map Puszczy Kampinoskiej i Kampinoskiego Parku Narodowego


Kampinoski Park Narodowy ma to szczęście, że opracowano wiele map tego pięknego obszaru. Ale która jest najlepsza? Już od wielu lat uważnie się im przeglądam, stad postanowiłem podzielić się moimi refleksami z szerszym gronem internautów. Pierwszą wersję subiektywnego rankingu map Puszczy Kampinoskiej opublikowałem na swojej starej stronie. Ostatnio doszedłem do wniosku, że nieco się w tej kwestii zmieniło, warto więc zestawienie odświeżyć.

Jeśli tylko czas mi na to pozwoli, postaram się je w najbliższym czasie rozbudować jeszcze o dwa elementy – mapy okolic Warszawy, na których jest cała lub fragmenty Puszczy Kampinoskiej, oraz coraz popularniejsze mapy elektroniczne. Tak więc, stay tuned.

Subiektywny ranking map Puszczy Kampinoskiej/Kampinoskiego Parku Narodowego

wtorek, 19 czerwca 2012

W weekend coś dla ciała, coś dla ducha


W najbliższą sobotę 23 czerwca o godzinie 21.00 w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach odbędzie się koncert inaugurujący VIII letnią edycję Festiwalu Muzycznego „W Krainie Chopina”. Usłyszymy Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, której dyrektorem artystycznym jest Tadeusz Wojciechowski. W skład orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Michał Niedziałek, solistą będzie skrzypek Wojciech Proniewicz. W programie znajdą się utwory W.A.Mozarta. Po koncercie na babickim rynku odbędzie się pokaz fajerwerków.

Rozpoczynający się w sobotę festiwal zdobywa coraz większą renomę zarówno wśród wykonawców jak i melomanów, stając się największą imprezą artystyczną w tej części Mazowsza, w której przyszedł na świat nasz Wielki Rodak. Pełni rolę edukacyjną, tworzy ciekawą ofertę artystyczną dla lokalnej społeczności  i atrakcję dla turystów. Kolejny raz przez całe lato Kraina Chopina położona wśród pięknej zielenie kampinoskiego Parku Narodowego będzie rozbrzmiewała muzyką. W zabytkowych kościołach, dworkach i salach koncertowych, odbędą się recitale organowe, koncerty kameralne, symfoniczne i jazzowe w mistrzowskich wykonaniach. Festiwal zabiega o poprawę infrastruktury kultury m. in. poprzez akcję: „Instrumenty dla Krainy Chopina”, której głównym celem jest pozyskanie środków na zakup fortepianów do sal koncertowych i placówek oświatowych oraz budowy Wielkich Organów Laseckich. Na wszystkie koncerty festiwalowe wstęp jest wolny.

Również w sobotę odbędzie się II Świętojański Rodzinny Rajd Pieszy po Puszczy Kampinoskiej. Weźmie w nim udział 120 osób. Rajd wyruszy z Granicy koło Kampinosu do Bromierzyka i z powrotem. Uczestnicy będą mieli do pokonania około 14 kilometrów. Organizatorzy zapewniają: ciekawy program, nagrody w konkursach, pamiątkowe certyfikaty i koszulki, kiełbaski na ognisko, wodę. Organizatorem rajdu jest Express Sochaczewski, Express Wieczorny, Kampinoski Park Narodowy oraz firma PM-Sport. Patronat nad rajdem objął Jan Żychliński, starosta powiatu warszawsko - zachodniego oraz Tomasz Tymoftyjewicz - Wójt Gminy Kampinos. 


Z kolei w niedzielę 24 czerwca odbędzie się kolejny etap Poland Bike Marathon. Miasteczko Poland Bike, Biuro Zawodów, start i meta maratonu znajdą się, tak jak przed rokiem, w północnej dzielnicy Sochaczewa, przy stadionie klubu sportowego Bzura Chodaków przy ulicy Chopina 101. Rywalizacja tradycyjnie rozegra się na trzech dystansach: MAX (63 km), MINI (27 km) oraz FAN (7,5 km – dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, otwarte mistrzostwa Sochaczewa). Trasa będzie wiodła m.in. przez obszar ochrony ścisłej Karpaty.

Osoby, które w niedzielę wybierają się do zachodniej części Puszczy Kampinoskiej, zalecam, by zapoznały się z przebiegiem tego wyścigu na stronie internetowej imprezy. Na ogół bierze w nim udział wielu kolarzy, tak więc spacer czy nawet rekreacyjna jazda na rowerze wzdłuż jego trasy nie będzie należała do przyjemności.