piątek, 6 lipca 2012

Nowy gatunek chroniony w Kampinoskim Parku Narodowym


Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego został odnaleziony bardzo rzadki gatunek ważki – iglica mała. Zaobserwowano go w trakcie badań nad pluskwiakami, które prowadził w KPN gość z Berezyńskiego Rezerwatu Biosfery – entomolog Aleksander Łukaszuk we współpracy z polskim entomologiem Dawidem Marczakiem.

Jest to gatunek chroniony, wymagający tworzenia stref ochronnych wokół miejsc występowania, a jego siedliska mają zalecenia ochrony czynnej. Ważka ta zasiedla wody kwaśne, najchętniej torfowiska. W Polsce znana jest z kilkudziesięciu stanowisk, głównie w pasie pojezierzy północnych oraz na Polesiu Lubelskim. Dotychczas nie była stwierdzana na Mazowszu, stąd stanowisko tego gatunku w Kampinoskim Parku Narodowym jest szczególnie ważne.

Tekst i zdjęcie: KPN

czwartek, 5 lipca 2012

Jednak się udało! Prom Wilga połączy Nowodwory z Łomiankami!


fot. ZTMOd 6 lipca znów będzie można przepłynąć promem z Nowodworów do Łomianek. ZTM rozstrzygnął przetarg na obsługę tej przeprawy. Operatorem czwartego promu na Wiśle będzie Przedsiębiorstwo Usług Wodnych Marcin Jurkowski z Legionowa.

Prom Wilga łączący Łomianki z Nowodworami będzie pływał codziennie - w weekendy i w święta 24 razy dziennie, a w dni powszednie - 7 razy (15 sierpnia popłynie według rozkładu weekendowego).

Obecnie w stolicy działają trzy przeprawy promowe łączące Cypel Czerniakowski i Saską Kępę, most Poniatowskiego i Stadion Narodowy oraz Podzamcze i plażę przy zoo. W maju i czerwcu przewiozły one ponad 41 tysięcy pasażerów. 

Prom ten ruszył w tym roku ze sporym opóźnieniem, gdyż w pierwszym przetargu ZTM do obsługi tego połączenia nie zgłosił się żaden chętny.

wtorek, 3 lipca 2012

Nowe zdjęcia satelitarne Puszczy Kampinoskiej


W należącym do Microsoftu serwisie mapowym Bing w czerwcu br. udostępniono wiele nowych zdjęć satelitarnych dla całej Polski, w tym także dla Puszczy Kampinoskiej.
Zasięg aktualizacji prezentuje mapa poniżej. Wynika z niej, że już praktycznie cała puszcza pokryta jest zdjęciami o dużej rozdzielczości. Wcześniej brakowało ich przede wszystkim w zachodniej części Kampinosu.

Teoretycznie nie ma się co tym emocjonować. Wszak lepszej jakości zdjęcia lotnicze tego obszaru można przeglądać m.in. na Google Maps czy na Geoportal.gov.pl. A jednak jest to bardzo ważna wiadomość. Ze zdjęć tych można bowiem korzystać przy współtworzeniu otwartego kartograficznego projektu OpenStreetMap, o którym miałem już okazję kilka razy pisać na tym blogu (w dużym skrócie to taka kartograficzna Wikipedia). Można je użyć np. do nanoszenia na te mapy dróg, zabudowy czy punktów użyteczności publicznej. Zapraszam więc do oglądania nowych zdjęć satelitarnych, a jeśli czas pozwoli, to i do współtworzenia otwartej mapy Kampinosu.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Na szlaku: błoto i inne niespodzianki


Intensywne opady deszczy zrobiły swoje. Na szlakach zrobiło się sporo kałuż i błota i w niektórych przypadkach ich ominięcie nie jest wcale takie proste. Mimo to poziom wody w bagnach się nie zmienił i nadaj jest dość niski.

Do tego silny wiatr powalił kilka drzew, np. na zielonym szlaku w okolicach Karczmiska (ale przejść da się tam bez problemu). Lokalizacja o tyle znamienna, że kilka lat temu to samo miejsce nawiedziła silna wichura, w wyniku której powstał spory wiatrołom ciągnący się od Mariewa do cmentarza w Palmirach.

Tymczasem synoptycy zapowiadają na najbliższe dni upały, słońce i gwałtowne burze... sytuacja na szlakach będzie się więc zmieniać jak w kalejdoskopie.

Na zdjęciu obok: okolice Sadykierza na niebieskim szlaku z Zaborowa Leśnego do Lipkowa

W krainie Chopina: koncert w Kampinosie