piątek, 20 lipca 2012

Sucho się zrobiło…


Przez ostatni tydzień pogoda nie zachwycała, spadło sporo deszczu. Ale wcale nie oznacza to, że w bagnach przybyło wody.

Piątkowy i środowy rekonesans dookoła Kotliny Cichowęża pokazał, że w kampinoskich bagnach (przynajmniej w tej części) jest już bardzo niewiele wody, o ile w ogóle jest. Niestety, jak to bywalcy Kampinosu wiedzą, w środku lata nie jest to wcale sytuacja dziwna, a problem jest od dłuższego czasu dobrze znany.

Ale np. w zeszłym roku lato było wyjątkowo mokre i nawet jesienią w bagnach było jeszcze sporo wody. Podniosło się wtedy sporo głosów, szczególnie mieszkańców otuliny, że trzeba natychmiast zabierać się za meliorowanie terenu, bo ludziom piwnice zalewa. Tak jak wtedy pisałem, warunki hydrologiczne są w Puszczy Kampinoskiej bardzo kapryśne…. i się nie myliłem. Aktualna sytuacja pokazuje, że władze Kampinoskiego Parku Narodowego, by chronić bagienne ekosystemy, muszą spowolnić odpływ wody. Oczywiście można by podjąć niezwykle długą i pasjonującą dyskusję, jak to zrobić, by znowu nie oberwało się mieszkańcom.

A lipiec jest przecież najwilgotniejszym miesiącem w roku. W kolejnych miesiącach, tak do października, opadów będzie (zapewne) coraz mniej, a więc bagna wyschną już kompletnie. Cóż… przynajmniej można się pocieszać, że w jednym miejscu wody na pewno nie zabraknie, czyli na Mokrych Łąkach.

środa, 18 lipca 2012

Modlin: a jednak latają!


Tego można było się spodziewać... samoloty startujące z Modlina i lecące na południe, np. do Budapesztu, Rzymu i Mediolanu, lecą nad Puszczą Kampinoską. Poniżej pierwsze minuty lotu Ryanaira do Mediolanu. Maszyny korzystające z modlińskiego lotniska można śledzić na flightradar24.com.

Można się jedynie pocieszać, że samoloty nie są żadną nowością nad Puszczą Kampinoską. Loty z Okęcia także zahaczają bowiem o te lasy. Dotyczy do szczególnie podejścia do lądowania na pas 11 (na linii Łomianki-Bemowo-Al. Krakowska – na szczęście rzadko używane podejście), a także 15 (na linii Błonie-Ursus-pętla Okęcie).

O wykupie gruntów w Mazowsze TVponiedziałek, 16 lipca 2012

W Modlinie już latają! Czy nad Puszczą?


fot. Wikipedia/hiuppoStało się… wczoraj (15 lipca) oficjalnie otwarto port lotniczy w Modlinie, położony kilka kilometrów od otuliny Puszczy Kampinoskiej. Czy wpłynie on negatywnie na kampinoską przyrodę?
Z jednej strony można się pocieszać, że nie, gdyż: • pas startowy ustawiony jest tak, że samoloty nie będą podchodzić ani startować nad Puszczą, • nad Puszczą i tak obowiązuje częściowy zakaz lotów, • z lotniska ma korzystać niewiele samolotów (góra kilka dziennie), • sporo ludzi powinno dojeżdżać do niego pociągiem, a więc z dala od Puszczy.

Z drugiej strony zagrożeniem może być to, że większość ludzi będzie chciała dojeżdżać do tego lotniska samochodem. A jeśli trafią oni na korek na trasie na Gdańsk, to będzie ich korciło, żeby robić sobie skróty… albo przez Łomianki Dąbrowę, albo przez Cybulice, Roztokę i Leszno, albo – co najgorsze – przez Palmiry.

Generalnie port nie powinien więc specjalnie negatywnie wpływać na Puszczę Kampinoską ani na zmącenie spokoju osób zwiedzających ten urokliwy zakątek. Ale jeśli zauważycie, że jest inaczej, dajcie znać!