piątek, 7 września 2012

Mniej w nowym budżecie dla parków narodowych


Jak wynika z zaprezentowanych w tym tygodniu założeń do budżetu na 2012 roku, polskie parki narodowe otrzymają łącznie 10 mln zł mniej niż w tym roku.

Najwięcej z 23 parków – co istotne – dostanie Kampinoski Park Narodowy! Otrzyma bowiem około 9 mln zł, podczas gdy drugi w kolejności (Tatrzański) – ponad 5 mln! Ale warto podkreślić, że nie samym centralnym budżetem park żyje. Stanowi on około 35-40% przychodów. Poza tym parki czerpią zyski z narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, Lasów Państwowych, środków europejskich  czy biletów wstępów (nie dotyczy to oczywiście KPN).

Źródło: PAP

czwartek, 6 września 2012

Do biegu, gotowi... (pół)maraton!


Klub Sportowy Ekobiegi zaprasza na I Maraton Kampinoski, który wystartuje 20 października br. w Łomiankach.

Miejsce: parking i miejsce piknikowe na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, przy ul. Marii Konopnickiej, na dojeździe do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym.
Data: 20 października 2012, godz. 09.00
Trasa: 21,1 i 42,5 km, nieatestowana
Limit zawodników: 100 (półmaraton), 100 (maraton)
Rejestracja na bieg: 6 września 2012, godz. 09.00 - 18 października 2012, godz. 23:59
Opłata startowa: maraton - 50 zł, półmaraton - 30 zł, po 8.10.2012 - 80 zł (bez względu na dystans)
Zapisy i szczegóły

Tak sucho jeszcze nie było


Jak się dziś okazało, moje wcześniejsze dywagacje na temat bardzo niskiego poziomu wód w Puszczy Kampinoskiej i okolicach mają potwierdzenie w liczbach. Oto bowiem na warszawskim wodowskazie na Wiśle zanotowano rekordowo niski poziom rzeki.

Na wodowskazie są obecnie 62 cm, a rekord z 1992 roku to 83 cm! Prognozy wskazują, że w najbliższy weekend ma spaść trochę deszczu, ale później znowu czeka nas kilka ciepłych i suchych dni. Co więcej, prognozy długoterminowe pokazują, że generalnie cała jesień ma być w Polsce niezbyt wilgotna. Poziom Wisły może więc spaść jeszcze bardziej!

W tym wszystkim ciekawy jest także fakt, że wg danych klimatologicznych IMGW tegoroczna wiosna i lato, owszem, są nieco cieplejsze i suchsze od normy, ale tylko niewiele  [1] [2]  A teraz skoczmy na Arktykę – tam analogiczne zjawisko. Mamy rekordowo małą pokrywę lodową, mimo że lato było tylko nieznacznie cieplejsze od normy. Ewidentnie coś się więc niepokojącego z tym naszym klimatem dzieje.

Skutek tego wszystkiego jest taki, że nie tylko w Wiśle jest mało wody, ale i w całej Puszczy Kampinoskiej, o czym już wcześniej pisałem. Ja osobiście tak suchego roku nie pamiętam. Wydaje się, że musi nastąpić bardzo śnieżna zima, by zapasy wód gruntowych się uzupełniły.

Ale jaki z tego morał. Ano w mojej skromnej ocenie władze Kampinoskiego Parku Narodowego niewiele robią, by zwiększyć retencję wód na obszarze Puszczy. I nie jest to bynajmniej kwestia lenistwa czy braku pieniędzy, ale – jak mniemam – obaw przed protestami mieszkańców KPN i jego otuliny. Mam nadzieję, że ten wyjątkowo suchy rok będzie jednak bodźcem, by podjąć bardziej radykalne działania, a z drugiej strony, że zwolennicy dalszego meliorowania czy niszczenia bobrowych stracili właśnie kilka argumentów na rzecz swoich postulatów.

wtorek, 4 września 2012

Zapowiedź uroczystości w Palmirach


Jak co roku 14 września o godz. 16.00 na cmentarzu-mauzoleum w Palmirach odbędzie się uroczystość religijno-patriotyczna w Święto Podwyższenia Krzyża w intencji palmirskich ofiar terroru niemieckiego oraz poległych i pomordowanych żołnierzy, powstańców i mieszkańców w Puszczy Kampinoskiej w czasie II wojny światowej.