sobota, 22 września 2012

Pora na koszenie kampinoskich łąk


W ostatnim wpisie pisałem o tym, że – jak to we wrześniu – w Kampinosie zakwitły właśnie wrzosy. Ale to niejedyny zwiastun kolejnej pory roku. I nie mówię tu bynajmniej o spadających liściach, ale o… sianokosach. A te w Puszczy Kampinoskiej już się rozpoczęły.
Łąki przystrzyżono już m.in. na polanie Wystawa (czyli na północny-zachód od Granicy), a także przy samej Granicy. Ze wcześniejszych wizyt we wschodniej części Puszczy wynika, że tam jeszcze traktory (bo to zadaje się one odwalają tę robotę) nie dotarły… choć to zapewne kwestia czasu.

A po co rok w rok (a czasem co 2-3 lata) wycinać chronione przecież w parku narodowym roślinki? Ano bo gdyby ich nie wycinać, to piękne łąki zarósł by las. A wtedy nie dość, że nie byłoby już chronionych roślinek łąkowych, to jeszcze wyniosłoby się stamtąd wiele rzadkich ptaków, owadów i innych zwierząt. Dlatego regularne wykaszanie łąk jest zapisane w Planie Ochrony KPN.

Jak możemy przeczytać na stronie Parku:
„Wiele terenów otwartych zajmują półnaturalne zbiorowiska łąkowe, powstałe w wyniku trwającego wiele lat ekstensywnego wykaszania lub wypasu. Są one miejscem występowania wielu cennych i rzadkich gatunków roślin, m.in. kilku gatunków storczyków, goździka pysznego, centurii pospolitej oraz rzadkich gatunków ptaków (derkacz, wodniczka).W celu utrzymania otwartego charakteru tych zbiorowisk niezbędne jest przeciwdziałanie naturalnej sukcesji, np. zarastaniu krzewami i roślinnością drzewiastą. Dlatego na najcenniejszych fragmentach łąk położonych na Olszowieckim Błocie prowadzi się wykaszanie. Zabiegi te wykonywane są w okresie letnim, po kwitnieniu storczyków i wyprowadzeniu lęgów przez ptaki. Podobny cel ma przerzedzanie drzewostanów w miejscach, gdzie rosną cenne gatunki ciepłolubne – sasanki, wężymord stepowy i wisienka kwaśna. Istotą tego zabiegu jest poprawienie warunków bytowania tym roślinom.”

Mapa pochodzi z projektu Planu Ochrony KPN do 2030 roku

A swoją drogą to sianokosy na o wiele szerszą skalę wykonywane są w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ciekawostką jest to, że to tego celu wykorzystywany jest specjalnie przerobiony ratrak. Co więcej, co roku organizowane są tam zawody na najszybsze wykaszanie za pomocą kosy.

czwartek, 20 września 2012

Imprezy, imprezy, imprezyW najbliższym czasie w okolicach Puszczy Kampinoskiej i w samej puszczy odbędzie się sporo ciekawych imprez. O ile tylko pogoda dopisze, nie będzie można się nudzić. Oto telegraficzny skrót nadchodzących wydarzeń.
1) Zakończenie VIII edycji Festiwalu Muzycznego „W Krainie Chopina”, 23 września, godzina 18:00, Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, Izabelin ul. Tetmajera 38. Wystąpią: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Agnieszka Duczmal – dyrygent, Paweł Wakarecy – fortepian.
2) Festiwal Nauki 2012.
• 23 września godzina 10:00, Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy koło Kampinosu: „Puszcza Kampinoska w pigułce”.
• 29 września, godzina 10:00, Centrum Edukacji w Izabelinie: „Tajemnicze życie martwych drzew”.
• 30 września, godz. 10:00, Izabelin: „Drzewa wokół nas”.
3) VIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej, „Wizje Natury 2012”, Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, 17-18 listopada.
4) Rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami, Cmentarz Wojskowy w Kiełpinie; ul. Rolnicza / Armii Poznań, 22 września od 11:45.
5) Impreza plenerowa „Rzeczpospolita Kampinoska”, Inscenizacja walk partyzanckich Grupy Kampinos AK i życia codziennego mieszkańców Puszczy Kampinoskiej w okresie II wojny światowej. Wystąpi 50 wykonawców z Grup Rekonstrukcji Historycznej "Wolf", "Borujsko" "Germania 44", "Theatrum Historica 503 BCC, lekkie pojazdy bojowe i kawalerzyści. 29 września w Lipkowie od godziny 15:00.

Wkrótce ruszy duże koszenie łąk


Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na wykaszanie i odkrzaczanie łąk oraz odkrzaczanie wrzosowisk.
Zgodnie z dokumentacją przetargu pod kosę pójdą następujące łąki:
1) Obwód Ochronny Sieraków, powierzchnia „Opaleń” – do 10 ha,
2) Obwód Ochronny Sieraków, powierzchnia „Sieraków I” – do 3 ha,
3) Obwód Ochronny Sieraków, powierzchnia „Sieraków II” – do 3 ha,
4) Obwód Ochronny Kaliszki, powierzchnia „Pociecha” – do 2 ha,
5) Obwód Ochronny Lipków, powierzchnia „Truskaw” – do 20 ha,
6) Obwód Ochronny Lipków, powierzchnia „Niepust” – do 10 ha,
7) Obwód Ochronny Lipków, powierzchnia „Wrzosowisko” – do 10 ha,
8) Obwód Ochronny Janówek, powierzchnia „Janówek” – do 5 ha,
9) Obwód Ochronny Zamczysko, powierzchnia „Wiejca” – do 14 ha.

W większości z powyższych przypadków zabiegi obejmują m.in. wykaszanie 2-3 letnich odrostów krzewów liściastych. Prace będę realizowane w ramach projektu „Czynna ochrona rzadkich gatunków bezkręgowców i ptaków siedlisk otwartych w Kampinoskim PN”. Zwycięzca przetargu będzie musiał je wykonać pomiędzy 26 września a 15 grudnia br.

Jeśli jesteście ciekawi, jaki dokładnie obszar będzie podlegał tym zabiegom, zobaczcie dokumentację przetargu.wtorek, 18 września 2012

Kolejne przyrodnicze odkrycie w Puszczy Kampinoskiej


fot. WikipediaW tym roku na terenie Puszczy Kampinoskiej został odnaleziony bardzo rzadki gatunek ważki. Ale jak donosi Kampinoski Park Narodowy, to nie jedyne przyrodnicze odkrycie tego roku. Wiosną znaleziono bowiem nową, nieznaną dotąd lokalizację dużej populacji pełnika europejskiego, którą skrywały w swych szuwarach i zaroślach zarastające od wielu lat łąki południowego pasa bagiennego między Kampinosem a Lesznem. To pierwsze stanowisko w zachodniej części parku, a do tego najliczniejsze - naliczono ponad sto kęp rosnących w sąsiedztwie rozłożystych krzewów wierzby szarej.
Pełnik europejski należy do rodziny jaskrowatych - tej samej co pospolite jaskry i kaczeńce tworzące żółte, wiosenne kobierce na łąkach, białe zawilce i fioletowe przylaszczki zdobiące wiosną runo grądów czy preferujące widne bory, murawy i wrzosowiska sasanki. Występuje w rozproszeniu na terenie całej Polski, należy jednak do gatunków objętych ochroną ścisłą i zagrożonych wyginięciem. Dawniej roślina była masowo wykopywana ze stanowisk naturalnych do przydomowych ogródków i zrywana na bukiety głównie z powodu okazałych kwiatów. Odkrytą populację planuje się objąć ochroną czynną poprzez wykaszanie i odkrzaczanie zarastających łąk i szuwarów. Zagrożenie dla pełnika stanowi ekspansja trzciny i zarośli wierzbowych.

Zobacz zdjęcia stanowisk na stronie KPN

Nowy mostek na sierakowskich bagnach


Kilka tygodni temu pisałem o przetargu na wykonanie różnych elementów infrastruktury turystycznej na terenie parku. Wśród nich były m.in. trzy drewniane kładki oraz – co nietypowe – „witacze” w kształcie łosia. Realizacja zamówienia miała się zakończył w połowie września. Ano mamy właśnie połowę września i…
… „witaczy” jeszcze nie widziałem, ale jedną z kładek już budują. Mowa o kładce na zielonym szklaku z uroczyska Na Miny do Sierakowa i dalej do Cmentarza w Palmirach. Rozeznani w tym terenie pamiętają, że już wcześniej była tam kładka, ale zdecydowanie za krótka. W mokrych okresach i tak nie umożliwiała przejścia przez strumień suchą nogą. Nowa kładka jest zdecydowanie dłuższa. Pytanie czy w najbliższych miesiącach nadarzy się okazja do jej wykorzystania… na razie tereny bagienne są bowiem wyjątkowo suche.

poniedziałek, 17 września 2012

Szwendak odnawia kolejny pamiątkowy kamień


Kamień Plapisa położony w uroczysku Na Miny (skrzyżowanie zielonego i żółtego szlaku) to już drugi pamiątkowy obelisk w KPN odnowiony przez Klub Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej „Szwendak”.
Wcześniej wzięli oni pod opiekę Kamień Kobendzy położony w zachodniej części Puszczy. Efekt bardzo wówczas przypadł do gustu władzom Parku. Tym razem nie wydali oni oficjalnej oceny, ale raczej trudno takiego czynu nie pochwalić!

Jak piszą do mnie Paweł i Marlena Szewczyk, którzy podjęli się tego zadania, pracy było co nie miara, ale satysfakcja bardzo duża. Nie ma co się dziwić – kamień ten stoi już tam od 42 lat.

Kolegom i koleżankom ze „Szwendaka” gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.


Kamień prof. Plapisa przed renowacją...... i po renowacji!
A oto autorzy tego sukcesu, którym jednocześnie dziękuję za udostępnienie zdjęć i podzielenie się tą dobrą nowiną