sobota, 10 listopada 2012

Nowe obiekty na mapie atrakcji Puszczy Kampinoskiej


Po dłuższej przerwie wreszcie zabrałem się do aktualizacji mapy atrakcji Puszczy Kampinoskiej. Dodałem do niej pozostałości po cmentarzu olenderskim w Gniewniewicach, zbór w Kazuniu oraz odsłonięcie iłów warwowych. Ostatnia atrakcja o tyle nietypowa, że leży dość daleko od puszczy, ale z geologicznego punktu widzenia jest związana z jej geologiczną historią – jest to bowiem pozostałość po wielkim jeziorze zastoiskowym, które w czasie ostatniej epoki lodowej znajdowało się na terenie Kotliny Warszawskiej oraz Równiny Łowicko-Błońskiej.

Jeszcze raz zachęcam do współtworzenia mapy. Jeśli znacie jakiś obiekt, który wart jest wyróżnienia, dawajcie znać. Jeszcze bardziej będę wdzięczny, jeśli do propozycji dołączycie możliwe dokładne współrzędne geograficzne tego miejsca. Na zgłoszenia czekam pod adresem j_krolikowski /malpka/ gazeta.pl

Wolontariusze usuwali czeremchę


10 listopada grupa wolontariuszy zebrała się w Puszczy Kampinoskiej by usuwać czeremchę amerykańską – gatunek inwazyjny zagrażający rzadkim roślinom.

Jak wyjaśniają organizatorzy, czeremcha zagnieździła się na stanowisku piaskowca trawiastego, a gatunek wpisany do polskiej czerwonej księgi roślin. Na stanowisku stwierdzono również obecność takich gatunków jak sasanka łąkowa, goździk piaskowy, czy lepnica wąskopłatkowa. Akcja przeprowadzona została na obszarze o powierzchni około 0,3 ha – może i to niewiele, ale każda taka akcja jest bez wątpienia godna pochwały. Akcja była zorganizowana przez Studenckie Koło Ochrony Środowiska UW i - jak zapewniają organizatorzy - przeprowadzona za zgodną KPN.

Galeria zdjęć

czwartek, 8 listopada 2012

Droga 575 do remontu


Jak informuje portal gminy Czosnów, właśnie rozpoczął się remont drogi wojewódzkiej nr 575 z Kazunia Nowego do Piasek Królewskich. Remont zostanie przeprowadzony metodą remixingu (to nowoczesna metoda pozwalająca na maksymalne wykorzystanie zniszczonej nawierzchni, doprowadzając ją do nowego stanu). Pełna modernizacja według wcześniejszych założeń uwzględniające chodniki w terenach zamieszkałych i zupełną przebudowę jezdni nie może się rozpocząć z uwagi na brak decyzji środowiskowej. Tak czy inaczej miło, że remont się odbywa, bo droga była w kiepskim stanie, co szczególnie odczuwali rowerzyści.

poniedziałek, 5 listopada 2012

Wszystkie parki narodowe w Izabelinie


Do 20 listopada br. przy budynku Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego oglądać można wystawę fotograficzną Ministerstwa Środowiska ukazującą piękno parków narodowych Polski oraz przedstawiającą ich krótką charakterystykę.

Źródło: KPN

niedziela, 4 listopada 2012

Na szlaku: koszenia łąk ciąg dalszy


W Puszczy Kampinoskiej koszenie łąk idzie dalej pełną parą. Wiosną będą więc ładne plenery na zdjęcia pełne zieleni.
W ostatnich tygodniach koszenie przeprowadzono m.in. na łąkach w okolicach Truskawia (przy czarnym szlaku) oraz przy obszarze ochrony ścisłej Debły (żółty szlak). Jak wynika z dokumentacji przetargu, o którym już wcześniej pisałem, podobnie jest zapewne także w kilku innych miejscach.

To miło, że władze KPN-u dbają o to, by tereny te nie zarosły. Las oczywiście też jest ładny ;) , ale dzięki łąkom Kampinos znacznie zyskuje na atrakcyjności. Na marginesie warto dodać, że nie wszystkie krajowe parki narodowe z równym zapałem walczą z zarastaniem łąk. Przykładem przeciwnego podejścia jest choćby Babiogórski Park Narodowy.

A co poza tym na szlaku? Po ostatnich opadach na terenach bagiennych zrobiło się błoto, ale na wydmach jest wciąż dość sucho. Niestety, w samych bagnach wciąż próżno szukać lustra wody.

Kolejna sprawa to konsekwencje niedawnych opadów śniegu. Spadł on, gdy wiele drzew miało jeszcze liście, a to doprowadziło do złamania się niektórych gałęzi. W kilku miejscach nieco utrudnia to przejście szlakiem, ale z naciskiem na „nieco”.

Ważna informacja dla rowerzystów, którzy lubią dostawać się do południowej części Puszczy Kampinoskiej drogą przez Lipków, Stare Koczargi i Zalesie (biegnie tam Kampinoski Szlak Rowerowy). Powoli dobiega końca ślimacząca się budowa kanalizacji. Na kawałku trasy wylano już świeżutki asfalt. Niestety, spora część drogi wciąż jest rozkopana i niesamowicie ubłocona. Odradzam więc korzystanie z tej trasy.

A propos remontów dróg – wie ktoś, jaki jest stan remontu drogi wojewódzkiej z Leszna do Kampinosu? Będę wdzięczny za cynk w komentarzach lub na maila: j_krolikowski /malpka/ gazeta.pl