piątek, 7 grudnia 2012

Mapy KPN-u trafią do sieci


Dobra wiadomość: Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na wdrożenie "zintegrowanego systemu typu GIS". Cóż to takiego?

Ano, jeśli się wczytać w specyfikacje przetargu, okazuje się, że chodzi między innymi o zbudowanie tzw, geoportalu, czyli serwisu, w którym będzie można przeglądać interaktywne mapy Kampinoskiego Parku Narodowego. Jak wynika ze specyfikacji zamówienia, geoportal KPN-u ma być dostępny nie tylko dla specjalistów, ale także dla zwykłych obywateli. Serwis teoretycznie ma być gotowy do końca maja 2013 roku.

Warto dodać, że podobne serwisy mapowe ma już kilka parków narodowych w Polsce, np.:
Babiogórski Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy 
Gorczański Park Narodowy
Park Narodowy Bory Tucholskie
Tatrzański Park Narodowy


Z planu zadań ochronnych KPN wynika, że Park ma sporo interesujących map. Miło będzie, jeśli przynajmniej część z nich będzie można przeglądać w tak wygodny sposób.

czwartek, 6 grudnia 2012

Zachodnia Puszcza Kampinoska z orbity


Bing Maps, czyli serwis mapowy Microsoftu, jest w Polsce znacznie mniej popularny niż Google Maps czy inne tego typu serwisy. Powodem tego może być choćby to, że zdjęcia satelitarne w nim dostępne są znacznie niższej jakości. Ale... nie dotyczy to już Puszczy Kampinoskiej. Od kilku dni cały Kampinos dostępny jest już w wysokiej rozdzielczości 50 cm, co znaczy, że na obrazach tych można dostrzec bez problemu np. pojedyncze domy. Ostatnia aktualizacja objęła zachodnie fragmenty Puszczy. Próbka na fot. poniżej. Miłego oglądania.

środa, 5 grudnia 2012

Mało znane zakątki Puszczy, cz. III


Dzięki życzliwości "fejsbukowiczów" dalej możemy kontynuować podróż po nieznanych zakątkach Puszczy Kampinoskiej. Tym razem zapraszam do uniesień religijnych na obrzeżach Kampinosu, a konkretnie do zwiedzenia kapliczek w gminie Stare Babice. Okazją ku temu jest wydany już jakiś czas temu album "Babickie Kapliczki, krzyże, figury" autorstwa dziennikarki Aleksandry Kuśmierczyk oraz fotografa Jarka Jaworskiego. Publikacja zabiera nad w podróż po przydrożnych krzyżach, nagrobkach i kaplicach. Oprócz zdjęć do każdego obiektu dołączono krótki opis przedstawiający historię danego miejsca – na tyle ciekawy, że powinien zaciekawić nawet osoby bez szczególnych ciągot religijnych.

wtorek, 4 grudnia 2012

Mało znane zakątki Puszczy, cz. II


W zeszłym tygodniu, zainspirowany przez jednego z czytelników, napisałem o mało znanym nagrobku w okolicach Klaudyna. Ale dzięki Waszej, czytelnicy, inicjatywie okazało się, że takich miejsc jest więcej.

Użytkownik Kapitan Perversen podesłał przez Facebooka zdjęcie dość nowego grobu położonego obok starego cmentarza kolonistów przy drodze z Bromierzyka. Dowód na to, że i w Puszczy Kampinoskiej nie zawsze można czuć się bezpiecznie.

Jeszcze inny użytkownik "fejsa" podesłał link do strony opisującej grób w okolicy Wólki Węglowej – pamiątki po jednej z wielu w owych czasach zbrodni hitlerowskiej. Taka to już jest ta nasza Puszcza – wciąż kryje wiele mrocznych tajemnic.

Jeśli wiecie jeszcze o jakiś mało znanych miejscach w Puszczy Kampinoskiej (może tym razem coś bardziej optymistycznego  ;)), dawajcie znać na maila lub przez facebooka.

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Zaproszenie na wspólne wykaszanie w Kampinoskim Parku Narodowym


fot. WikipediaStudenckie Koło Ochrony Środowiska UW po raz kolejny zaprasza na akcję czynnej ochrony obszaru w Kampinoskim Parku Narodowym, która odbędzie się w sobotę 8 grudnia.
Czynności, które będą wykonywać, to usuwanie jeżyn i malin ze stanowiska dzwonecznika wonnego (Adenophora liliifolia (L.) Besser) oraz usuwanie kruszyny ze stanowiska leńca bezpodkwiatkowego (Thesium ebracteatum Hayne) i lepnicy zielonawej (Silene chlorantha).

Zbiórka w sobotę 8 grudnia o godzinie 8:00 na pętli autobusu 708 (przystanek Skibińskiego) w miejscowości Truskaw (dojazd i powrót na własną rękę).
Dojazd jest bardzo łatwy - wsiadacie w autobus 708 przy metrze Młociny i jedziecie do samego końca ;) Warto ze sobą zabrać prowiant, ciepłe ubrania, rękawice ogrodnicze i świetny humor, bo na pewno będziemy się dobrze bawić, a przy tym zdziałamy wiele dobrego :)

Strona wydarzenia na FB

niedziela, 2 grudnia 2012

Na szlaku jakby trochę wilgotniej


Niższe temperatury, mniejsze parowanie, mniej Słońca i więcej deszczu – te i inne czynniki sprawiły, że w Puszczy Kampinoskiej zrobiło się w ostatnich tygodniach bardziej wilgotno.

Jak już wcześniej pisałem, suche lato sprawiło, że wszystkie bagna w Kampinosie praktycznie wyschły. Dobitnym przykładem były szlaki zielony i niebieski z Zaborowa Leśnego na południe. W tym roku można było bez problemu przejść tę trasę suchą nogą – jak bywam w Puszczy Kampinoskiej od wielu lat, nie pamiętam takiej sytuacji.

Ale pogoda nadrabia powoli zaległości. Miałem dziś okazję przejechać się rzeczonym szlakiem i ku mojej uciesze pojawiło się tam już lustro wody, które nawet wkroczyło na szlak, utrudniając (jak zwykle) jego pokonanie. I tu ciekawostka. Przy okazji widziałem dwóch panów, którzy budowali 2 małe, drewniane mostki na tej ścieżce. To już kolejna w tym roku inicjatywa KPN-u, która ułatwi pokonanie tego wyjątkowo bagnistego szlaku. Wcześniej, we wrześniu, zbudowano bowiem kilkunastometrową kładkę.