środa, 12 grudnia 2012

Wyszogród stawia na wiatraki


Gmina Wyszogród pragnie rozwijać infrastrukturę związaną z ekologicznymi źródłami energii. W planach mają zamiar budować farmę wiatrową, a także zieloną elektrownię biogazową - jak poinformował Mariusz Bieniek burmistrz Wyszogrodu.

Najbardziej zaawansowany jest projekt farmy wiatrowej, której inwestorem miałaby być spółka EDP Renewables z grupy EDP (Energias de Portugal), trzeciego na świecie operatora tego rodzaju elektrowni.

Jak zaznaczył burmistrz termin rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia zależy od uprawomocnienia się decyzji środowiskowej wydanej na lokalizację turbin wiatrakowych przez gminę Wyszogród, od której odwołanie złożyli ekolodzy. Postępowanie w tej sprawie wciąż trwa.

Jak twierdzi M. Bieniek jeżeli gmina będzie dysponowała prawomocną decyzją środowiskową, to wówczas inwestor może składać dokumenty, które pozwolą uzyskać pozwolenie na budowę. Inwestor posiada pieniądze i traktuje to przedsięwzięcie jako priorytet. Optymistyczny scenariusz zakłada, że za rok o tej porze farma byłaby już wybudowana, ale tylko wówczas gdyby za 2-3 miesiące decyzja środowiskowa uprawomocniałby się.

Farma wiatrowa o mocy 26 MW zlokalizowana byłaby w sołectwach: Słomin, Pruszczy oraz Rostkowie leżących ok. 10-12 km od Wyszogrodu. Energia pozyskiwana z tej farmy byłaby sprzedawana do sieci.

Gmina Wyszogród planuje również budowę instalacji, która tzw. masę zieloną, która pozyskiwana byłaby np. z kukurydzy z domieszką odpadów komunalnych, przetwarzałby w biogaz, a następnie w energię elektryczną.

Jak przyznał burmistrz Wyszogrodu, budując taką "zieloną elektrownię" o mocy od 2 do 10 MW, gmina chciałaby pozyskać wsparcie ze środków Unii Europejskiej w przyszłej perspektywie finansowej 2014-20.

Gmina aktualnie jest etapie zapisywania takiego przedsięwzięcia w nowej strategii województwa mazowieckiego, po to, by w nowym okresie programowania móc uzyskać dofinansowanie unijne. Wiadomo już, że główne kierunki rozwoju Unii Europejskiej, a w ślad za tym dedykowane środki finansowe będą przede wszystkim związane z generowaniem odnawialnej energii.

Wstępnie lokalizacja "zielonej elektrowni" w Wyszogrodzie przewidywana jest na zrekultywowanym terenie dawnego składowiska odpadów, o powierzchni 2 ha.

Źródło: Instytut Gospodarki Nieruchomościami

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Wkrótce nowa droga do Puszczy Kampinoskiej


Jak dobrze pójdzie, jeszcze w tym roku otwarta zostanie nowa droga do centrum handlowego Auchan w Łomiankach. Będzie można pojechać nią nie tylko na zakupy, ale i do Puszczy Kampinoskiej.

Mowa o ul. Brukowej-bis. Połączy ona węzeł Brukowa (położony przy wjeździe do Łomianek od strony Warszawy) z okolicami centrum handlowego Treny (tam, gdzie jest MarcPol). Dla osób poruszających się do Łomianek-Dąbrowy od strony Lasku Młocińskiego może być to więc interesująca trasa dojazdu do Puszczy Kampinoskiej. Jak wynika z weekendowego rekonesansu, prace budowlane są już na finiszu, choć z ostatnie opady śniegu mogą nieco opóźnić oddanie tej inwestycji do użytku.

Puszcza Kampinoska w zimowej szacie


Jeszcze tydzień temu nie było grama śniegu, a w krajobrazie dominowały kolory szaro-bure. Szybka zimowa ofensywa sprawiła, że w całej Puszczy Kampinoskiej zrobiło się biało, mroźnie i pięknie.Witacz – Łomianki DąbrowaŁąki sierakowskie

Śniegu spadło dość umiarkowanie. Wszędzie jest biało, tym niemniej na szlakach gdzieniegdzie widać piach. Ale fani nart biegowych się tym nie przejmują i w dość sporej liczbie pokonywali w ten weekend puszczańskie zakamarki. Było także sporo piechurów, a jednocześnie zaskakująco mało rowerzystów.Zielony szlak z Dziekanowa Leśnego do Pociechy

Oprócz śniegu kampinoskie krajobrazy upięknił siarczysty mróz. Po pierwsze, oszraniając drzewa, po drugie, skuwając lodem wszystkie bagna i zbiorniki wodne.Ols w okolicach uroczyska Na MinyMokre Łąki

Ciekawostką na szlaku są bardzo wyraźne postępy w odkrzaczaniu łąk. Szczególnie dobrze widać to na czarnym szlaku z Truskawia do Palmir.Łąki w okolicach Truskawia