środa, 19 grudnia 2012

Okaż kulturę, chroń kampinoska naturę!


Choć kampinoska przyroda jest niewątpliwie piękna, to bliskość stolicy bez wątpienia jej nie pomaga. Duża liczba turystów niekoniecznie przestrzegających regulaminu, spory ruch samochodowy (szczególnie na drodze 579), mieszkańcy otuliny wywożący śmieci  do lasu (na szczęście stanowiący mniejszość) – to tylko wybrane zagrożenia. Grupa studentów geografii III roku Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego postanowiła uczulić społeczeństwo na te zagadnienia i zainicjowała kampanię „Okaż kulturę – chroń Kampinoską naturę”.

Jej głównym celem jest prowadzenie edukacji ekologicznej wśród najmłodszych, uświadamianie im istnienia Kampinoskiego Parku Narodowego oraz jego walorów przyrodniczych. Chrzest bojowy mają już za sobą, o czym można przeczytać na stronie internetowej projektu.

Trzymam kciuki za inicjatywę i życzę kolejnych sukcesów. Przy okazji dodam, iż to już kolejna inicjatywa społeczna związana z Puszczą Kampinoską w ostatnich miesiącach. Wymienić tu wypada choćby: wycinanie gatunków inwazyjnych przez studentów biologii, akcję sprzątania lasu przez mieszkańców Izabelina czy odnawianie pamiątkowych kamieni przez „Kampinoskiego Szwendaka”. Tak trzymać!

KPN poszukuje wolontariuszy

Masz dużo wolnego czasu i nie wiesz, co z nim zrobić? Poszukujesz sensu życia? Fascynuje się Puszcza Kampinoska? Chcesz działać? Być może powinieneś/powinnaś zostać wolontariuszem/wolontariuszką w Kampinoskim Parku Narodowym. A moment jest idealny, bo władze Parku właśnie poszukują takich osób do pomocy w bieżącej działalności edukacyjnej. W zasadzie jedynym wymaganiem jest posiadanie wykształcenia przyrodniczego. Zgłoszenia można składać do 20 stycznia.