środa, 26 grudnia 2012

Wiosna w ofensywie


Tej zimy pogoda lubi zaskakiwać. W niedzielę mieliśmy siarczysty mróz, a w święta – iście wiosenną pogodę. To oczywiście oznacza spore topnienie śniegu, choć na kampinoskich szlakach przebiega ono zdecydowanie wolniej niż w dookoła Puszczy.

We środę na wszystkich odwiedzonych przeze mnie szlakach leżał jeszcze śnieg. Widoczny grunt należał raczej do rzadkości. Miłośnicy nart biegowych mogli się więc wyszaleć, ale jeśli taka wiosenna pogoda ma się utrzymać, nie mają oni na realizację swojego hobby zbyt wiele czasu.

Choć śniegu jest jeszcze dużo, to sporo jest również wody i błota. To ten okres kiedy w zasadzie każda aktywność w Puszczy jest trudna. Narciarze muszą uważać na ziemię, rowerzyści na lód, a piesi na kałuże i błoto. Nic więc dziwnego, że w te świąteczne dni dość mało osób postanowiło wybrać się do Kampinosu. Ale ma to swoje pozytywne strony – łatwo jest bowiem wypatrzyć zwierzaka. Mi udało się np. zobaczyć dwa łosie na dość ruchliwym przecież szlaku z Pociechy do Zaborowa Leśnego. Tak więc, jeśli nie musicie w tym okresie pracować, polecam wyposażyć się w porządne kalosze i ruszyć z aparatem fotograficznym do puszczy! Nawet jeśli nie zobaczycie łosia czy sarny, to na pewno znajdziecie mnóstwo zostawionych przez nie śladów na śniegu!

PS. W ciągu najbliższych dwóch tygodni ponoć nie ma co się spodziewać powrotu zimy.Generalnie w większości miejsc jest jeszcze znacznie więcej śniegu niż tu: okolice Cyganki na zielonym szlaku

niedziela, 23 grudnia 2012

Duży przetarg KPN: będą ciąć!


Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na wykonanie usług z zakresu cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych, hodowli i ochrony lasu, zagospodarowania turystycznego, ochrony zwierząt, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony ekosystemów nieleśnych, wodnych, przyrody nieożywionej i gleb na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w 2013 r.

Zamówienie jest na tyle złożone, że trudno krótko wymienić wszystkie jego elementy. Generalnie obejmuje ono teren całej Puszczy Kampinoskiej i dotyczy m.in.: cięć pielęgnacyjnych, trzebieży, udrożniania kanałów, prac z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zalesienia i dolesienia. Prace będą realizowane do końca 2013 roku. W ramach tych prac Park pozyska 19 400 m sześc. drewna. Wartość przetargu to ponad 130 tys. euro.

Po więcej informacji o przetargu odsyłam do dokumentacji

Narysujmy Puszczę Kampinoską


W ostatnim poście wspominałem o rosnącej aktywności różnych inicjatyw społecznych, których działalność związana jest z Puszczą Kampinoską. Wielu z Was pewnie też by coś chciała zrobić, ale zapewne nie macie zbyt dużo czasu na tego typu przedsięwzięcia. Dziś poddam pomysł, którego realizacja nie wymaga wielkich poświęceń, a efekty widoczne są od zaraz.
Chodzi o projekt OpenStreetMap, o którym ongiś już na tym blogu wspominałem. To taka Wikipedia, tyle, że kartograficzna. Chodzi o to, by opracować dostępna na wolnej licencji aktualną i dokładną mapę świata. Jej współtworzenie wcale nie jest skomplikowane i nie wymaga rozległej wiedzy.

A w Puszczy Kampinoskiej jest co robić. Szczególnie po tym, jak cały projekt przeszedł na nową licencję. Historia tego wydarzenia jest długa i skomplikowana, więc po szczegóły odsyłam tutaj: [1] [2].

Jeśli więc macie chęć i czas zachęcam raz jeszcze do poprawiania map Kampinosu. Z moich obserwacji wynika, że w szczególności warto skupić się za zachodniej części Puszczy. Pracy wymagają przede wszystkim: lasy, granice administracyjne, cieki, ścieżki i szlaki. Wszystkie te elementy można edytować na podkładzie wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych oraz własnych danych GPS.

Poniżej krótki przykład mojej niedawnej edycji. Jak widać, „dosadziłem” trochę lasów w okolicy Roztoki i poprawiłem przebieg niektórych ścieżek.


Ale jeśli ktoś nie ma czasu na edycję tej mapy, to zwracam uwagę, że i tak możecie w łatwy sposób pomóc projektowi. Wystarczy, że dodacie do zasobów projekty swoje ślady GPS, rejestrowane w trakcie Waszych wypraw. Na ich podstawie inni użytkownicy będą mogli dodać np. ścieżki czy szlaki.

Zachęcam więc do edycji – szczególnie tych miejsc, które znacie najlepiej. Po co? Ano choćby dlatego, że na bazie tych danych powstaje wiele darmowych rozwiązań nawigacyjnych (płatnych zresztą też). Sami możecie więc łatwo poprawiać produkty, z których korzystacie. Ale powodów jest znacznie więcej. Starczy powiedzieć, że z danych OSM korzysta coraz większa liczba interesujących projektów. Im lepsze są więc mapy OSM dla Puszczy Kampinoskiej, tym lepiej projekty te będą się sprawdzać na jej terenie.