sobota, 5 stycznia 2013

Raport ze szlaków: Już mniej ślisko


Niedawno meldowałem, że na kampinoskich szlakach jest bardzo ślisko, bo niemal wszystkie pokryte są lodem. Jak jest teraz?

Na wstępie zaznaczę, że sprawdziłem tylko niewielki odcinek szlaku w okolicach polany Opaleń. Generalnie śniegu nie ma już w ogóle, ale lód wciąż jest – tyle, że zacznie mniej niż jeszcze tydzień wcześniej. Np. na samej polanie już go nie uświadczymy, za to jest na drogach, po których jeżdżą pracownicy KPN. Jeśli macie jakieś istotne spostrzeżenia z innych odcinków szlaków, dajcie znać w komentarzach lub na FB.

środa, 2 stycznia 2013

Most w Kamionie już otwarty


W Kamionie otwarto most na Bzurze. Wreszcie możliwy będzie bezpieczny i szybszy przejazd przez rzekę, co jest niezwykle ważne nie tylko dla mieszkańców powiatu sochaczewskiego, ale też wszystkich podróżujących po Mazowszu.

W uroczystości otwarcia przeprawy przez Bzurę, 2 stycznia br., wziął udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W ramach inwestycji całkowicie odbudowano zniszczony w trakcie powodzi drewniany most oraz prowadzące do niego drogi dojazdowe. Nowy most wykonany został z żelbetonu o grubości 9 m, a na odcinku 160 m powstały jezdnie o szerokości 6 m.

Umowę na dofinansowanie inwestycji kwotą 6,8 mln zł, pochodzącą z rządowych środków na usuwanie skutków powodzi, podpisali w czerwcu 2012 r. marszałek Adam Struzik oraz wojewoda Jacek Kozłowski. Pozostałe środki w wysokości 7,9 mln zł pochodziły z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Całkowity koszt prac to 14,7 mln zł.

Otwarciu mostu towarzyszyła uroczystość nadania mu imienia Józefa Krzyczkowskiego – pułkownika Wojska Polskiego, zasłużonego uczestnika powstania warszawskiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego

wtorek, 1 stycznia 2013

Uwaga, ślisko!

Choć w miastach generalnie po śniegu nie ma już ani śladu, w Puszczy Kampinoskiej jeszcze trochę go zostało. Za to na szlakach niepodzielnie króluje lód, i to mocno wyślizgany! Pieszych uprasza się więc o założenie porządnych butów z przyzwoitym bieżnikiem. Rowerzystom wypad do Kampinosu w najbliższych dniach raczej odradzam, chyba że dysponują dobrymi oponami, najlepiej z kolcami.

W ciągu tygodnia raczej nie ma co liczyć na zmianę tego stanu rzeczy. Temperatura ma się wahać pomiędzy 0 a +5 st. C, a w nocy ze środy na czwartek możliwe są nawet opady deszczu. Miłośników nart biegowych muszę zawieść. Długoterminowe prognozy nie przewidują powrotu zimy w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

poniedziałek, 31 grudnia 2012

Kampinoskie hity i kity 2012


Sylwester to we wszelkiego rodzaju mediach czas podsumować. Ja nie będę gorszy i też podsumuję ten rok z perspektywy Puszczy Kampinoskiej. Oto subiektywny ranking największych pozytywów i negatywów mijającego roku

HITY
1) Kampinoskie inicjatywy społeczne – w tym roku wyrastają jak grzyby po deszczu. Dzięki nim wycinane są inwazyjne gatunki roślin, sprzątane są lasy, edukowana jest młodzież i czyszczone są pamiątkowe kamienie. Oby tak dalej!

2) KPN buduje nowe mostki, kładki i „witacze” – mała rzecz, a cieszy.

3) KPN rusza z wycieczkami krajoznawczymi – ostatnio mało było tego typu inicjatyw (a przynajmniej Park się nimi nie chwalił). Zapowiedź cyklu wycieczek uznaję więc za zwiastun zmiany tego stanu rzeczy.

4) W mijającym roku na terenie Puszczy Kampinoskiej został odnaleziony bardzo rzadki gatunek ważki. To już kolejne tego typu odkrycie w ostatnich latach. A wydaje się, że Puszcza Kampinoska została już przebadana wzdłuż i wszerz! Z niecierpliwością czekamy na kolejne odkrycia.

KITY
1) Susza – dostrzegalna niemal w każdym zakątku Puszczy Kampinoskiej. To nie tylko wina pogody, ale także kolejny dowód na to, że Parku w potrzebne są szybkie działania na rzecz spowolnienia odpływu wody.

2) Grzybiarze – typowy element jesiennego krajobrazu Kampinosu. Ich coroczna inwazja raczej nie wychodzi puszczy na zdrowie. Pytanie, kiedy wreszcie władze parku będą egzekwowały przestrzeganie regulaminu.

3) Topola Lesznowska runęła – na zawsze zniknęło najgrubsze (ponoć) drzewo w Polsce, jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w Lesznie.

Jeśli macie jakieś inne pomysły na HITY i KITY 2012, piszcie śmiało w komentarzach!

A na koniec ciekawostka! W 2012 roku najczęściej czytany wpis dotyczył… lądowania UFO obok Leoncina :)) Z satysfakcja dodam także, że od początku 2012 roku liczba odwiedzin bloga wzrosła ponad dwukrotnie! To samo dotyczy także fejsbukowej strony.

Zobacz także: Kampinoskie podsumowanie roku 2011

niedziela, 30 grudnia 2012

Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę!


12 stycznia 2013 roku Kampinoski Park Narodowy rozpoczyna cykl wycieczek po najciekawszych miejscach Puszczy. Wycieczka będzie odbywała się w drugi weekend każdego miesiąca. Trasy i miejsca startu wycieczek będą zróżnicowane w zależności od tematu i pory roku. Wycieczki będą miały formę pętli z powrotem do miejsca wyjścia. Przewodnikami będą pracownicy parku – naukowcy, pracownicy służb merytorycznych i terenowych. 

Pierwsza wycieczka odbędzie się 12 stycznia o godzinie 10:00 na trasie Opaleń – Góra Ojca – Przedłuże – Michałówka – Opaleń. Długość trasy: ok. 8 km. Temat: Zima w Puszczy Kampinoskiej (las zimą, przystosowania roślin i zwierząt do okresu zimowego, ślady i tropy zwierząt). Prowadzący – Grzegorz Okołów, główny specjalista ds. ochrony przyrody i edukacji w KPN.

Źródło: KPN