środa, 22 maja 2013

Niespełnione marzenia o mieście-ogrodzie w Puszczy Kampinoskiej

Przeglądając pewnego razu mapy topograficzne okolic Łomianek z lat. 30. XX wieku, natrafiłem na taki oto zagadkowy układ ścieżek w okolicach Łomianek-Dąbrowy:

Mapa topograficzna 1:25 000, arkusz Warszawa-Żoliborz, źródło: MapyWIG.org

Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Warszawa-Północ, źródło: MapyWIG.org

Budzić może on zdziwienie o tyle, że bywalcy tych regionów dobrze przecież wiedzą, iż obecnie trudno się tam dopatrzyć tylu ścieżek, teren zarośnięty jest lasem sosnowym, a jedyną formą zabudowy są ruiny Atomowej Kwatery Dowodzenia. Sprawę rozjaśnia nieco lektura przewodnika po Puszczy Kampinoskiej Lechosława Herza. W rozdziale o Uroczysku Łuża można przeczytać:
Na południe od mokradeł Łuży, po obu stronach dzisiejszego szlaku żółtego ku Wólce Węglowej miało w latach międzywojennych powstać miasto-ogród Łuże. Sporządzono plan, przeprowadzono parcelację i zaczęto sprzedaż gruntów, lecz wkrótce wybuchła wojna.

Zasięg miasta-ogrodu Łuże na tle współczesnej mapy 1:10 000 

oraz pieszych szlaków turystycznych: żółtego i czarnego


A dalszy ciąg jest już znany. Po zakończeniu wojny komunistyczne władze porzuciły wszelkie plany miast-ogrodów – nie tylko zresztą tu. Ale to chyba dobrze, że to miejsce pozostawiono naturze. Dziś nie sposób sobie wyobrazić tu osiedla. Z własnych obliczeń wynika, że miałoby ono powierzchnię około 1,24 km kw. Z jednej strony to niewiele, ale warto pamiętać, że to w końcu jeden z cenniejszych przyrodniczo obszarów Puszczy Kampinoskiej, szczególnie ze względu na pięknie wykształcone wydmy, z Łużową Górą na czele.

Swoją drogą próbowałem dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu. Jeśli chodzi o internet, trudno cokolwiek znaleźć. Literaturę też mam dość ograniczoną. Jeśli, drogi internauto, wiesz coś więcej na temat miasta-ogrodu Łuże (może się także przewijać nazwa Pogórze Leśne), daj znać na p.kampinoska@gmail.com

1 komentarz:

  1. Nie pamiętam już gdzie dokładnie, ale spotkałem się z określenie "miasto-las Łuże"... może jako podkreślenie leśnego charakteru osiedla w opozycji do powstającej obok Dąrowy :-)

    OdpowiedzUsuń