niedziela, 17 listopada 2013

13 lat w Puszczy Kampinoskiej: ile lasów ubyło? ile przybyło?

Amerykańscy naukowcy z University of Maryland, Służba Geologiczna USA (USGS) oraz Google wspólnie przeanalizowali ponad 650 tys. zdjęć satelitarnych Ziemi z lat 2000-12 (w zasadzie to zrobił to za nich komputer), by stworzyć najdokładniejszą w historii mapę deforestacji (wylesień). Naniesiono na nią lasy, a także tereny, które w badanym okresie lasami być przestały lub też - wręcz przeciwnie - zostały zalesione.

Wnioski z oglądania tej mapy, niestety, nie są zbyt optymistyczne. Obliczenia wykazały, że od 2000 roku na całym świecie wycięto aż 2,3 mln km kw. lasów, a zasadzono tylko 800 tys. km. Całkowity bilans jest więc zdecydowanie ujemy i wynosi 1,5 mln km kw. – to mniej więcej tyle, co powierzchnia Alaski!

A jak prezentuje się na tej mapie Puszcza Kampinoska? Całkiem przyzwoicie. Można się wprawdzie doszukać obszarów, gdzie lasów nieco ubyło, ale są one niewielkie. Największy taki widoczny jest w pasie od Palmir do Mariewa. Zorientowani wiedzą, że to skutek trąby powietrznej, która przeszła tamtędy kilkanaście lat temu. Poniższą mapę dedykuję niektórym mieszkańcom otuliny, którzy nie tak dawno lamentowali, że w Puszczy Kampinoskiej odbywa się przemysłowy wyrąb lasu czy też masowe wymieranie drzew. Jak widać, nic takiego się nie dzieje...

 Wylesienia 2000-12

Ale lasy są nie tylko wycinane, ale także sadzone. Przede wszystkim na gruntach wykupionych przez Dyrekcję KPN. Są to generalnie bardzo niewielkie skrawki, ale razem sumują się w dość pokaźną powierzchnię.
 Zalesienia 2000-12

1 komentarz:

  1. Chyba nikt z tych lamentujących nie widział nigdzie przemysłowego wyrębu.Proponuje zobaczyc jak teraz wyglądają lasy w okolicach Legionowa,Piaseczna czy Otwocka i porównac to z puszczą.

    OdpowiedzUsuń