sobota, 12 stycznia 2013

Raport ze szlaków 4/2013


SYTUACJA NA SZLAKACH

śnieg: kilka-kilkanaście cm, świeży
lód: sporadycznie, przykryty śniegiem
woda, kałuże: bardzo sporadycznie, głównie na asfaltowych drogach
WARUNKI DLA TURYSTÓW:

narty biegowe: bardzo dobre
spacery: bardzo dobre
bieganie: dobre
rower: dość dobre (zalecane opony z dobrym bieżnikiem)


środa, 9 stycznia 2013

150 lat temu w Puszczy Kampinoskiej…


Równo 150 lat temu wybuchło powstanie styczniowe, stad ten rok ogłoszono „rokiem powstania styczniowego”. Wiele walk toczyło się wówczas także w Puszczy Kampinoskiej, czego pamiątką są pomniki, krzyże czy drzewa, np. znajdujące się w Górkach pozostałości po Sośnie Powstańców (fot. obok). Nic więc dziwnego, że obchody wzniecenia tego zrywu odbędą się także w Puszczy Kampinoskiej, a będzie im patronować prezydent RP.

 Program obchodów

20 stycznia – Kampinos, godz. 12.00
– msza św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP
– złożenie kwiatów na miejscowym cmentarzu na mogiłach powstańców, na mogile ks. Skibniewskiego oraz podleśniczego Jana Baszyńskiego
– wizyta w siedzibie sztabu Zygmunta Padlewskiego
– złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową
– koncert okolicznościowy w dworze w Strzyżewie

14 kwietnia – Zaborów Leśny, godz. 13.00
– msza św. polowa przy mogile powstańców z asystą Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w rocznicę bitwy pod Budą Zaborowską (14.04.1863 r.)
– odsłonięcie tablicy pamiątkowej na mogile powstańców
– złożenie kwiatów

16 czerwca – Górki Kampinoskie, godz. 12.00
– msza św. polowa z asystą Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przy „Sośnie Powstańców”
– złożenie kwiatów

Organizatorami wyżej wymienionych wydarzeń są: Kampinoski Park Narodowy, Międzygminny Związek Kampinos i Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Źródło: KPN

niedziela, 6 stycznia 2013

Raport ze szlaków 3/2013: na bagnach znowu woda


Na początku grudnia spadło sporo śniegu, a pod koniec miesiąca niemal cały stopniał. Efekt: mimo wyjątkowo suchego roku 2012 w bagnach znowu pojawiła się woda (no… może nie tylko woda, ale i lód). Na zdjęciu poniżej: skute lodem bagna w Kotlinie Cichowęża.

W uzupełnieniu do wczorajszego meldunku: zapuściwszy się głębiej w Puszczę, potwierdziło się, że lodu na szlakach prawie już nie ma. Utrzymał się jedynie na drogach gruntowych, po których jeżdżą samochody, ale i tam tylko sporadycznie. W zasadzie jazda na rowerze znów jest bezpieczna, choć nauczony własnymi, bolesnymi doświadczeniami i tak zalecam zachowanie szczególnej ostrożności na nielicznych zlodzonych odcinkach.

Miłośnicy nart biegowych na razie nie mają więc czego w Puszczy Kampinoskiej szukać. Ale ponoć niedługo ma się to zmienić. Prognozy pogody wskazują, że w najbliższych dniach czeka nas mróz, a w czwartek wraca śnieg. Być może w kolejny weekend będzie się więc można wybrać na narty?