sobota, 2 lutego 2013

Raport ze szlaków 7/2013: błoto, breja albo lód


SYTUACJA NA SZLAKACH*
śnieg: od 0 do kilkunastu cm
lód: przede wszystkim na bardziej uczęszczanych szlakach
woda, kałuże: dość sporo, ale generalnie małe; sporadycznie utrudniają przejście szlaku

WARUNKI DLA TURYSTÓW*:
narty biegowe: trudne lub bardzo trudne (na mniej uczęszczanych szlakach jeszcze dość znośne)
spacery: dość dobre, miejscami trudne (zalecane wodoodporne buty z dobrym bieżnikiem)
bieganie: dość trudne, miejscami bardzo trudne
rower: trudne lub bardzo trudne


Komentarz: Generalnie sytuacja zmienia się bardzo szybko. W głębi lasu jest jeszcze względnie sporo śniegu, który jednak szybko zmienia się w breję, a na bardziej uczęszczanych szlakach – w lód. Lokalnie na szlakach widać już grunt. Nieciekawa pogoda sprawiła, że na szlakach pustki – jest to więc doskonała okazja, by wypatrzyć jakiegoś zwierza!

* – ocena sporządzona wyłącznie na podstawie tego co zastałem w Lesie Bemowskim, tym niemniej zakładam, że w Puszczy Kampinoskiej sytuacja jest niemal  identyczna

czwartek, 31 stycznia 2013

Strzały w Puszczy Kampinoskiej: KPN wyjaśnia


Nie dalej jak wczoraj uskarżałem się na władze Kampinoskiego Parku Narodowego, że nie odpowiadają na pytania dotyczące podejrzanych osób w bronią poruszających się po Puszczy Kampinoskiej. Niniejszym muszę zwrócić honor Dyrekcji KPN, bo ta w iście ekspresowym tempie nadesłała do mnie wyjaśnienia. Oto i one:
Szanowni Państwo, W nawiązaniu do ostatnio zamieszczonego wątku na temat słyszanych strzałów na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, Dyrekcja Par ników, które niestety, ze względu na położenie KPN w naszym parku nie występują. Odstrzały te wykonywane są na terenie parku i strefy ochrony zwierząt łownych. Plan redukcji zwierząt łownych poprzedzony jest rzetelną, coroczną inwentaryzacją zwierzyny.ku informuje, że w celu ograniczenia pogłowia niektórych gatunków zwierzyny parki narodowe realizują odstrzały redukcyjne. Odstrzały redukcyjne zastępują działalność dużych drapież
Służby KPN na bieżąco monitorują jego wykonanie, prowadząc jednocześnie obserwacje zwierząt, dlatego też, w każdej chwili sytuacja jest kontrolowana. Odstrzały te wykonywane są przez osoby posiadające niezbędne uprawnienia, głównie przez pracowników parku oraz doświadczonych myśliwych z zachowaniem szczególnej ostrożności, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. 
Upoważnienia do odstrzału redukcyjnego wydawane są przez Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego, są ewidencjonowane i ściśle rozliczane. Plan redukcji niektórych gatunków zwierząt łownych wynika z potrzeby ochrony naturalnych ekosystemów. Plan redukcji dzików wynika z bardzo dużej populacji tego gatunku na terenie parku, ma na celu ograniczenie szkód w uprawach i płodach rolnych.
Informujemy, że KPN wypłaca rocznie bardzo duże odszkodowania za szkody powodowane w uprawach rolnych właśnie przez dziki, co stanowi dla parku duże obciążenie finansowe. Redukcja dzików ma również zapobiegać pojawianiu się tych zwierząt na terenach osiedli ludzkich, miast co w ostatnich latach jest niestety coraz częstszym zjawiskiem i stanowi poważny problem. Zbyt duża liczebność zwierzyny płowej (sarny, jelenie, łosie), wpływa bardzo negatywnie na ekosystemy leśne, które są poważnie uszkadzane (zgryzane, spałowane) bądź też niemożliwym staje się dochowanie młodego pokolenia lasu, co widać niestety na przykładzie Kampinoskiego Parku Narodowego. 
Baza żerowa każdego obszaru jest ograniczona, przegęszczenie populacji zwierzyny może szkodzić również samym zwierzętom, przyczyniając się do osłabienia ich kondycji, uwstecznienia populacji, występuje większe ryzyko epidemii w przypadku chorób zakaźnych. Szeroko pojęta ochrona przyrody jest zjawiskiem bardzo złożonym, wymagającym rozważania każdego problemu zarówno na płaszczyźnie pojedynczego organizmu, populacji, jak również spojrzenia pod kątem całego ekosystemu, przyrody ożywionej i nieożywionej. Stąd też przebywając na terenie parku narodowego, mogą państwo usłyszeć strzał i takie działanie, wykonywane w sposób humanitarny i z rozwagą, również stanowi narzędzie służące ochronie naszej przyrody. 
Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego

Tym samym dziękuję Dyrekcji KPN za tak szybkie wyjaśnienia sprawy. Mimo tych wyjaśnień myślę jednak, że i tak dobrym pomysłem będzie, jeśli szanowni Czytelnicy będą każdorazowo wysyłać do KPN-u informacje o napotkanych osobach z bronią tudzież o zasłyszanych odgłosach wystrzału. A nuż któryś z tych panów poluje nielegalnie.

środa, 30 stycznia 2013

Czy w Puszczy Kampinoskiej wolno strzelać?

Wiem, pytanie jest wyjątkowo prowokacyjne. Spieszę więc wyjaśnić, po co je zadaję. Otóż otrzymałem taką oto wiadomość:

Ciekawe rzeczy dzieją się w puszczy.Na SZWENDAKU taki wpis się pojawił.
STRZAŁY ZNIKĄDWitajcie.
Ostatnio jeden z klubowiczów napisał do mnie maila na temat strzałów w Kampinoskim Parku Narodowym.
Jest to dość nurtujący temat. Klubowicz napisał, że już kilka razy słyszał w parku strzały. Ja osobiście też słyszałem strzały. Mało mówić słyszałem, nawet widziałem. Miało to miejsce w grudniu 2012 w biały dzień w okolicach Łużowej Góry. Ktoś strzelał na samym czarnym szlaku. Nie wiem kto to był, ale nawet się z tym bardzo nie ukrywał. Strzały padły z długiej broni, z daleka patrząc dubeltówka. Mężczyzna chyba raczej nie był leśniczym, nie był ubrany w ich typowy strój. Na szlaku stał zaparkowany samochód terenowy też bez oznaczeń Kampinoskich. Na szczęście nie było widać żadnej ofiary tego zdarzenia. Po powrocie do domu natychmiast napisałem informację na maila Kampinoskiego Parku Narodowego. Czekałem, czekałem i nic żadnej odpowiedzi.
Zastanawiam się czy w obrębie Parku Narodowego dopuszczalne jest strzelanie z jakiejkolwiek broni. Co do polowania to nie mam wątpliwości, że powinno być bezwzględnie zabronione. Park Narodowy powinien chronić swoich bezbronnych mieszkańców. Nie wiem jak to jest z tak zwanym redukcyjnym odstrzałem zwierzyny. Nawet jeżeli jest to w jakimś stopniu dopuszczalne, to chyba powinno to wyglądać troszkę inaczej. Co ze względami bezpieczeństwa wobec turystów. Szkoda, że nikt z pracowników parku nie odpisał na mojego maila, może to by rozwiało wątpliwości i podejrzenia.
Może ktoś z Was wie, jak to wygląda od strony prawnej z tym strzelaniem w Parkach Narodowych. Bardzo proszę o opinie w tej sprawie. Może ktoś z Was ma znajomego w Polskim Związku Łowieckim. Może ktoś z nich mógłby napisać, czy jest jakiś zakaz takich polowań.
Czekam na Wasze opinie w tej sprawie.

Z 99-procentowym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że strzelanie w Kampinoskim Parku Narodowym jest zabronione. Można się tu podeprzeć choćby zapisem o "zakłócaniu ciszy". Bardzo dobrze się więc stało, że został powiadomiony Kampinoski Park Narodowy.

Bardziej niż myśliwy (czy kim on tam był) niepokoi mnie jednak zupełnie co innego. Dlaczego KPN nie udzielił odpowiedzi na maila? Sam kiedyś też miałem okazję pisać do dyrekcji Parku i też z żadną odpowiedzią się nie spotkałem. Jest to o tyle smutne, że turyści monitorujący puszczę i wszystko, co się w niej dzieje, to dla władz parku bezcenne źródło szczegółowych informacji. Zbywanie zniechęci ich do dalszej tego typu aktywności. A warto dodać, że w krajach zachodnich uruchamia się nawet specjalne programy, które mają ułatwić przekazywanie przez obywateli informacji o środowisku. W tym przypadku oczywiście nie trzeba się zapędzać tak daleko – wystarczyłaby tylko krótka odpowiedź. Wtedy wiadomo, że ktoś choćby naszą wiadomość przeczytał...

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Światowy Dzień Mokradeł w Warszawie


Warszawskie obchody Światowego Dnia Mokradeł organizowane przez Centrum Ochrony Mokradeł w tym roku odbędą się w sobotę 2 lutego.

Program:

Wydział Biologii UW, ul. Miecznikowa 1, sala 9B
Wetlands take care of water - Mokradła dbają o wodę
prowadzenie – Wiktor Kotowski (CMOK, UW)

11.00-11.15: Ewa Jabłońska (CMOK, UW) – World Wetlands Day 2013 - wprowadzenie
11.15-12.00: Teresa Ozimek (UW) – Mokradła jako oczyszczalnie ścieków?
12.00-12.45: Mateusz Grygoruk (SGGW) – Ile wody magazynują mokradła?
12.45-13.30: Przemek Nawrocki (WWF) – Mokradła a ochrona przeciwpowodziowa

13.30-14.00: przerwa (czynny bufet, można zjeść obiad)

Co w bagnach piszczy?
14.00-14.15: Patrycja Stawiarz (GDOŚ) – Działania polskiego sekretariatu Ramsar
14.15-14.30: Dorota Radziwiłł (GIOŚ) – Monitoring wodno-błotnych gatunków i siedlisk przyrodniczych w Państwowym Monitoringu Środowiska w dostosowaniu do wymogów Dyrektywy Siedliskowej
14.30-14.45: Paulina Dzierża (ITP) – O melioracjach, użytkach zielonych, ITP...

Na zakończenie zostanie przedstawiony pokaz slajdów bagiennych przygotowany przez Okręg Mazowiecki Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Program jeszcze nie jest zamknięty. M.in. być może będzie też wystąpienie na temat ochrony żółwia błotnego w dolinie Zwolenki.


Wydział Biologii UW znajduje się na Ochocie. Adres to ul. Ilii Miecznikowa 1, a najłatwiej dojść można z rogu al. Żwirki i Wigury z Banacha (przystanek Banacha-Szpital, pętla Banacha), ewentualnie z Wawelską (przystanek Pomnik Lotnika), czy Grójeckiej z Winnicką (przystanek Och-Teatr).

Wydarzenie na Facebooku

Chcesz pracować w KPN?


Kampinoski Park Narodowy poszukuje pracownika ds. edukacyjnych w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. W związku z tym oferty pracy można składać do 10 lutego na adres Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego.

Wymagane dokumenty potwierdzające;
• wykształcenie wyższe przyrodnicze z tytułem mgr inż. lub mgr
• przebieg dotychczasowego zatrudnienia,
• przygotowanie pedagogiczne
• biegłą znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie
• prawo jazdy kategorii B

pożądane:
• doświadczenie w pracy z dziećmi i z młodzieżą
• znajomość obsługi komputera – programy graficzne
• kreatywność
• umiejętność pracy w zespole
• język migowy – mile widziany