środa, 6 lutego 2013

KPN ostrzega przed zwiedzaniem Atomowej Kwatery Dowodzenia

Plik:POL Kompleks7215 obiekt nr 2i3.JPGKampinoski Park Narodowy dementuje pojawiające się od jakiegoś czasu w internecie oraz innych mediach informacje na temat możliwości wchodzenia i zwiedzania terenu po byłej jednostce wojskowej JW 7215 położonej w miejscowości Laski (gm. Izabelin) tzw. ,,bunkrów", oficjalnie znanych jako Atomowa Kwatera Dowodzenia.

Jak można przeczytać na stronie KPN:

Przypominamy, że obiekty znajdujące się na tym terenie zlokalizowane są w kompleksie leśnym Kampinoskiego Parku Narodowego nie przeznaczonym do udostępniania w rozumieniu przepisów Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Zgodnie z art.15 ustęp 1 pkt 15 tejże ustawy, w parkach narodowych i rezerwatach przyrody zabrania się ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Naruszanie zakazów obowiązujących w parkach narodowych jest wykroczeniem i  podlega karze aresztu albo grzywny (Art. 127 ustawy o ochronie przyrody).
Ponadto informujemy, że obiekt ten został przekazany Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu w stanie niedokończonej budowy i przebywanie na nim stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie jest on również dopuszczony do użytkowania według przepisów Ustawy Prawo Budowlane .
Dlatego też jeszcze raz ostrzegamy i przypominamy o bezwzględnym zakazie wchodzenia na obszar po byłej jednostce wojskowej w Laskach. Kampinoski Park Narodowy nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bądź szkody osób naruszających powyższy zakaz.

wtorek, 5 lutego 2013

Pociągiem bezpośrednio do Kampinosu?

Trwają prace nad projektem budowy nowej trasy kolejowej, która połączy II linię metra z zachodnimi powiatami.  Nowa linia kolejowa ma zaczynać się przy stacji metra Chrzanów i przebiegać przez gminę Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Błonie, Leszno, Kampinos i Sochaczew. Projekt został już uwzględniony w Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego, a burmistrzowie i wójtowie zajęli się rezerwowaniem terenów pod nowe połączenie szynowe – donosi portal NaszeMiasto.pl.

Pomysłodawcy twierdzą, że koncepcję takiej linii chwalą eksperci. Do końca nie wiadomo jednak jeszcze, jak miałaby ona funkcjonować. W ramach Kolei Mazowieckich, Szybkiej Kolei Miejskiej, a może Warszawskiej Kolejki Dojazdowej? Kiedy taka kolej mogłaby ruszyć? Rozmówcy portalu twierdzą, że najwcześniej wtedy, gdy II linia metra dojedzie do Chrzanowa. Optymistyczne scenariusze mówią, że może to nastąpić już za dwa lata, choć to chyba pobożne życzenia.

Warto wspomnieć, że nie licząc króciutkiej linii ze Służewca na stołeczne lotnisko, od blisko ćwierć wieku nie zbudowano w Polsce żadnej linii kolejowej, a budowa tej wspomnianej nabrała gigantycznych opóźnień. Koncepcja linii przez Kampinos nabrała kształtów w 2010 roku. Ale już znacznie wcześniej powstały projekty innych linii: np. Warszawa-Płock czy Podłęże-Piekiełko (miałaby skrócić dojazd z Krakowa do Zakopanego). Do dziś linie te pozostały tylko na mapach. Śmiało można więc chyba rzec, że w najbliższej dekadzie nie ma co liczyć na budowę takiej trasy.

Ale pomarzyć wolno. Znacznie łatwiej byłoby dojechać do Leszna czy Kampinosu i dalej wejść na mało uczęszczane kampinoskie szlaki. Linię szczególnie doceniliby rowerzyści, którzy nie musieliby tłuc się z Warszawy niebezpieczną drogą wojewódzką Warszawa-Leszno-Żelazowa Wola. Z drugiej strony tory te z pewnością zwiększyłyby antropopresję na Kampinoski Park Narodowy, i tak już sporą. A to oznacza więcej zabudowy, więcej samochodów, więcej śmieci i innych zanieczyszczeń. Warto więc budować tę linię z punktu widzenia miłośnika Puszczy Kampinoskiej? Nie wiem, ale zakładam się, że projekt i tak nie dojdzie do skutku.

Wkrótce nowa ścieżka edukacyjna

Wkrótce w gminie Kampinos, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego powstanie nowa ścieżka edukacyjna pn. "Na skraju Puszczy". Będzie biegła w pobliżu Ośrodka Edukacyjno-Dydaktycznego im. Jadwigi i Romana Kobendzów w miejscowości Granica. 

Sponsorem nowej ścieżki dydaktycznej w KPN „Na skraju Puszczy” jest firma CEVA Logistics Poland Sp. z o.o. – Honorowy Przyjaciel Kampinoskiego Parku Narodowego. Trasę wytyczono w pobliżu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy. Ma kształt pętli, a jej długość to niespełna 4 km. Umowa o dofinansowaniu  ścieżki podpisana została z firmą CEVA Logistics pod koniec listopada ubiegłego roku. Przekazana kwota została przeznaczona na wytyczenie trasy, przygotowanie 21 tablic informacyjnych oraz wydanie folderu. Otwarcie ścieżki planowane jest na jesień tego roku.
 – Podjęta wspólnie z firmą CEVA inicjatywa jest ważnym elementem, który przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności odwiedzanego miejsca oraz umożliwi turystom lepsze ich poznanie – mówi dyrektor KPN Jerzy Misiak.

Ścieżka powstanie w pobliżu Ośrodka Edukacyjno-Dydaktycznego im. Jadwigi i Romana Kobendzów we wsi Granica. Jej zaczątkiem była osada budnicza założona ok. 1795 r.
W latach międzywojennych wybudowany został zespół drewnianych budynków nadleśnictwa Kampinos, w modnym wówczas stylu tzw. architektury narodowej, czerpiącym zarówno ze szlacheckiego baroku, jak i ze stylu zakopiańskiego. Obecnie w budynkach znajduje się siedziba Obrębu Ochronnego Kampinos, stacja monitoringu i Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi i Romana Kobendzów. W sąsiedztwie znajduje się skansen z przykładami dawnego budownictwa puszczańskiego i wiodąca obok niego Aleja Trzeciego Tysiąclecia,  w której od 1999 r. sadzą swoje dęby osobistości z Polski i całego świata. Pierwsze dęby posadzili: prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, śp. Prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp i ówczesny minister środowiska Jan Szyszko. 
Idąc wytyczoną trasą, dojdziemy również do Obszaru Ochrony Ścisłej „Granica”. To jeden z najstarszych tego typu obszarów w Puszczy Kampinoskiej - utworzony w 1936 r. ze wspaniałym starodrzewem sosnowym i mieszanym. To także ostoja zwierzyny m.in. łosi i czarnych bocianów.

– Współpraca z Kampinoskim Parkiem Narodowym jest dla nas szczególnie ważna i wynika z odpowiedzialności za otoczenie, w którym firma funkcjonuje. Kampinos to miejsce wyjątkowe dla Warszawy i całej Polski. Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy, jeszcze w większym stopniu, będzie służyło odwiedzającym – mówi Piotr Zborowski, prezes CEVA na Europę Centralną.
 
Jednym z celów utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego obok ochrony przyrody jest także ochrona pamiątek historycznych. Idąc ścieżką, mijać będziemy również cmentarz wojenny w kształcie stylizowanego orła na którym spoczywa ok. 800 żołnierzy 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, poległych 16-17 IX 1939 r. W dalszych planach jest także budowa infrastruktury na ścieżce dydaktycznej – drewnianej kładki o dł. ok. 100 m oraz pomostu.

Będzie to kolejny etap, który zrealizowany zostanie jak tylko uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe. 

Źródło: Gmina Kampinos

poniedziałek, 4 lutego 2013

Blog w nowych barwach i pod nowym adresem

Drodzy Czytelnicy!

Stare przysłowie pszczół mówi, że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Dlatego też niniejszy blog funkcjonował w niemal niezmienionej formie od ponad dwóch lat na darmowej domenie Blox.pl. Przez ten czas ów serwis blogowy tkwił w miejscu, mimo że świat technologii gna do przodu. Straciwszy wszelką nadzieję na jakiekolwiek pozytywne zmiany, zdecydowałem się zmienić platformę na Bloggera.

Jak może zdążyliście się już zorientować, zmiany na blogu są przede wszystkim wizualne. Pewnym niemałym nakładem pracy udało mi się przenieść niemal całą zawartość strony, w tym wszystkie wpisy. Jedyną stratą są komentarze, ale tych nie było znowu tak dużo, żeby po nich płakać.

Mam nadzieję, a w zasadzie pewność, że w najbliższych miesiącach zmiana platformy blogowej pozwoli rozwinąć ten serwis o nowe, ciekawsze rzeczy. Na pewno znajdzie się tutaj więcej zdjęć, bo interfejs Bloxa wybitnie zniechęcał do dodawania ilustracji. Co jeszcze nowego nas czeka? Być może Szanowny Czytelnik ma jakąś ciekawą sugestię w tym względzie. Jeśli macie jakieś uwagi czy propozycje co do zmian na blogu, piszcie śmiało: w komentarzach albo na p.kampinoska@gmail.com

niedziela, 3 lutego 2013

Kampinoski Park Narodowy zaprasza na drugą wycieczkę!


Pn kampin.svg9 lutego KPN zaprasza wszystkich chętnych do spędzenia sobotniego przedpołudnia. Pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego – leśniczy Piotr Skalski poprowadzi wycieczkę, która rozpocznie się na parkingu w Roztoce. Wyruszamy o godz. 10.00. Trasa będzie miała ok. 8 km.

Aby dojechać do miejsca zbiórki, kierujemy się do drogi wojewódzkiej nr 579 (tzw. droga Leszno-Kazuń). Jadąc nią, mijamy zabudowania i tereny otwarte miejscowości Kępiaste oraz Łubiec. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Roztoka. Przy niewielkim budynku gastronomicznym skręcamy na parking w prawo do miejsca zbiórki.

Dolinka Roztoki, położona niemalże w samym centrum Puszczy Kampinoskiej, to miejsce wyjątkowe, gdzie w okresie polodowcowym wody spływające z Równiny Łowicko-Błońskiej przebiły się przez pasm wydm i rozlały się na pas bagien północnych. Ścieżka wspina się wałem wydmowym porośniętym borem sosnowym, następnie opada ku rozległym łąkom wsi Łubiec, po czym biegnie wzdłuż Kanału Zaborowskiego, skąd roztacza się widok na obszar ochrony ścisłej „Roztoka” z ponad 150-letnim drzewostanem dębowym. Na końcu zatrzymuje się przy tamie i żerowisku niezwykłych budowniczych – bobrów.

Pierwsza wycieczka z pracownikiem KPN odbyła się 12 stycznia br. i zainaugurowała cykl nowego programu dla turystów indywidualnych. Uczestnicy przeszli około 8 kilometrów trasą: Opaleń – Góra Ojca – Przedłuże – Michałówka – Opaleń. Tematem była „Zima w Puszczy Kampinoskiej”. Jak pisze KPN, pogoda dopisała. Wycieczka odbyła się w białej scenerii, przy prószącym śniegu. Oprócz poznania parku w zimowej szacie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z działaniami ochronnymi prowadzonymi przez park. W wycieczce udział wzięło udział ok. 40 osób.