sobota, 23 lutego 2013

Gdzie przybędzie Kampinoskiego Parku Narodowego?

Niedawno pisałem o historycznych zmianach granic Kampinoskiego Parku Narodowego. Przez ponad pół wieku historii jego zasięg dość mocno się zmieniał. Ale lektura projektu Planu Ochrony KPN pokazuje, że i w niedalekiej przyszłości granice mają podlegać korektom. Jakim?

Przede wszystkim drobnym, co jest uwarunkowane przede wszystkim możliwościami finansowymi Parku, ale także coraz mocniej napierającą na KPN zabudową. W rezultacie w otulinie jest coraz mniej terenów, które warto byłoby objąć ochroną w ramach parku narodowego. Ale do rzeczy!

Największe zmiany czekają zachodnią część Puszczy Kampinoskiej. A konkretnie do KPN-u planuje się przyłączyć:
• ok. 41,50 ha łąk świeżych i trzęślicowych z rzadkimi gat. roślin i zwierząt we wsi Komorów w gminie Kampinos, przy południowym ramieniu kanału Olszowieckiego;
• 20,06 ha łąk świeżych i wilgotnych we wsi Łazy w gminie Kampinos;
• ok. 39,2 ha łąk świeżych i szuwaru wielkoturzycowego, obszaru odpoczynku ptaków migrujących z rzadkim gat. zwierząt, we wsi Sianno w gminie Brochów.

To największe tereny wymienione w planie ochrony KPN. Wszystkie trzy zaznaczyłem na widocznej poniżej mapie. Ponadto Park Narodowy ma się rozszerzyć o kilka niewielkich działek w:
• 3,10 ha łąk trzęślicowych z rzadkimi gat. roślin i zwierząt we wsi Wólka w gminie Leszno;
• 7,84 ha gruntów stanowiących paski obcej własności w kompleksie leśnym Parku o pow. ogólnej ok. 50 ha, we wsi Czeczotki w gminie Czosnów;
• 1,57 ha gruntów stanowiących paski obcej własności wciśniętych w granice Parku, we wsi Mariew w gminie Stare Babice.

Poza tym KPN planuje także wyłączenie niektórych terenów ze swoich granic. Największym z nich jest kompleks leśny Ruska Kępa o powierzchni blisko 17 ha. Znajduje się on przy drodze z Czosnowa do Modlina tuż przed mostem nad Wisłą (zaznaczyłem ten las na mapie). KPN planuje się ponadto pozbyć niewielkich działek w Truskawiu, Dziekanowie Leśnym, Marianowie k. Leszna czy Izabelinie.

W planie ochrony jest także enigmatyczny zapis, iż planuje się wyłączenie wyłączenie gruntów położonych poza głównym kompleksem, które w wyniku zamian i wymian przeszły i będą sukcesywnie przechodziły na własność osób fizycznych. O ile dobrze to rozumiem, w praktyce może to oznaczać wszystkie eksklawy parku, które na mapie oznaczone są kolorem niebieskim, a więc dość spory kawałek ziemi. Co z tego doczeka się praktycznej realizacji? Na pewno będę o tym na bieżąco informować na blogu!

środa, 20 lutego 2013

Bezpłatna wycieczka z warszawskim przewodnikiem

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, który przypada na 21 lutego, przewodnicy miejscy i terenowi z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich zapraszają 23 lutego (sobota) mieszkańców Warszawy i okolic do wzięcia udziału w przygotowanych atrakcjach turystycznych.

Jedna z proponowanych wycieczek odbywa się pod hasłem "150 lat temu w kampinoskich lasach", spotkanie: Truskaw, parking na granicy KPN, przy początku szlaku żółtego, godz. 9:20, przewodnik Szymon Bijak.

Ciekawa aplikacja mapowa na komórkę

Swego czasu wspominałem na łamach tego blogu o rządowym serwisie mapowym dostępnym pod adresem Geoportal.gov.pl. Jego zaletą jest spore bogactwo bardzo szczegółowych map – począwszy od map topograficznych przez zdjęcia lotnicze i satelitarne po dane katastralne. Wadą jest natomiast kiepska aktualność wielu danych, co jednak ma się w najbliższych latach systematycznie poprawiać. Z punktu widzenia turystów w Puszczy Kampinoskiej szkoda także, że na wieli mapach oferowanych przez tę aplikację nie ma zaznaczonych szlaków turystycznych.

Od tego miesiąca dane z Geportal.gov.pl można już przeglądać w smartfonach z Androidem. Co ciekawe, aplikacja oferuje nie tylko przeglądanie danych, ale także obliczanie długości i powierzchni, lokalizowanie użytkownika na mapie (z wykorzystaniem wbudowanego odbiornika GPS), a także rejestrowanie trasy naszej wycieczki.

Aplikację pozwoliłem sobie już przetestować. Generalnie działa bardzo sprawnie, ale tylko do momentu włączenia GPS-a. Wtedy zaczyna się wieszać. Po przejrzeniu innych opinii w internecie okazało się, że niektórzy też mają podobne problemy, ale jeszcze inni twierdzą, że aplikacja chodzi im bez zarzutów.

Jeśli chodzi o miłośników Puszczy Kampinoskiej, docenią ją zapewne ci, którzy uwielbiają zapuszczać się w mało odwiedzane zakamarki (broń Boże nie sugeruję tu  schodzenia ze szlaków, co jest przecież sprzeczne z regulaminem KPN ;))

Aplikację można pobrać za darmo z Google Play

niedziela, 17 lutego 2013

Ciekawostka z kampinoskiego szlaku: wielki brat patrzy!

Kamery monitoringu to coraz powszechniejszy element już nie tylko w miastach, ale i lasach. Urządzenia te pozwalają bowiem np. przyłapać na gorącym uczynku złodziei drewna czy osoby wywożące nielegalnie śmieci. Jak się okazuje, być może podobne rozwiązanie funkcjonuje już także w Puszczy Kampinoskiej.
Napis uchwycony na zdjęciu obok znalazłem na żółtym szlaku z Zaborowa Leśnego do Wierszy. Obok znajdowała się wycinka sosen. Kamer żadnych nie zauważyłem, choć gdyby było je widać, to oczywiście nie miałyby one większego sensu.