sobota, 27 kwietnia 2013

1 maja rusza przeprawa promowa w Łomiankach

Mimo oszczędności w warszawskiej komunikacji miejskiej od 1 maja – jak co roku – kursować będzie prom przez Wisłę z Łomianek do Nowodworów. To wygodny, szybki i atrakcyjny sposób, by np. mieszkańcy Białołęki mogli dostać się do Puszczy Kampinoskiej.

Prom będzie kursował od 1 maja do 31 sierpnia. Do 30 czerwca tylko w soboty i niedziele oraz dodatkowo 1, 3, 30 maja. Od 1 lipca do końca sezonu codziennie. W soboty, niedziele i święta zaplanowano 30 kursów, a w wakacyjne dni powszednie – 7. Korzystanie z promu będzie bezpłatne.

I na koniec praktyczna rada. W słoneczne weekendy do promu potrafi ustawić się dość długa kolejka. Czasem trzeba poczekać 2-3 kursy, nim wsiądzie się na pokład.

Kampinoski Szwendak odnowił trzeci pomnik!


 
Na początku był Kamień Kobendzy, później Kamień Plapisa, a teraz członkowie Klubu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej idą za ciosem i odnawiają trzeci pamiątkowy kamień. 24 kwietnia odnowiono kamień poświęcony bohaterom walk z okresu II Wojny Światowej – Pomnik Żołnierzy AK 1944 r. Stoi on przy żółtym szlaku, około 100 m od wejścia na Polanę Opaleń. Oczywiście prace zostały wykonane za wiedzą i zgodą władz Kampinoskiego Parku Narodowego. Musicie przyznać, drodzy czytelnicy, że efekt czyszczenia jest wspaniały! Gratulacje za kawał dobrej roboty!

Ale na tym zapewne nie koniec. Członkowie "Szwendaka" zapowiadają, że mają jeszcze chęć i siły na kolejne renowacje. Znacie jakieś miejsce w Puszczy, które wymaga podobnych prac? Jeśli tak, dajcie znać "Szwendakowi"!

piątek, 26 kwietnia 2013

Raport z szybko schnących szlaków

 Gdy w marcu Puszcza Kampinoska przykryta była jeszcze grubą warstwą śniegu, zastanawiałem się, czy gdy stopnieje to białe ohydztwo, czekają nas podtopienia. Założyłem, że nie, i w zasadzie się nie myliłem. Owszem, przez krótki czas niektóre fragmenty szlaków były podtopione, ale dość szybko wyschły.

Jeszcze niedawno Kampinoski Szwendak informował o podtopieniach na żółtym szlaku z Truskawia do Zaborowa Leśnego. Dziś jest on suchy. To samo dotyczy odcinka z Zaborowa Leśnego w kierunku pomnika powstańców 1863 r. 

A propos powstańców i niedawnej 150. rocznicy bitwy pod Budą Zaborowską. Z jej okazji KPN wybudował kolejną kładkę na żółto-zielonym szlaku prowadzącym do pomnika powstańców. Przejście tamtędy często wymagało niezłych akrobacji, stąd instalacja ta z pewnością się przyda. A jak już dojdziemy do pomnika powstańców, to zobaczymy... nowy pamiątkowy głaz, który został odsłonięty 14 kwietnia (tak, wiem, to news z brodą, ale nie było mnie w tym miejscu dość dawno :)).

A tak poza tym, to na kampinoskich szlakach pojawiają się już owady w dużych ilościach, szczególnie w okolicach bagien. Na szczęście jeszcze nie komary, ale ich zjawienie się jest kwestią kilku-kilkunastu dni.

Jeśli podczas weekendowych wycieczek natkniecie się na jakieś podtopione szlaki, dajcie znać w komentarzach pod wpisem lub na Facebooku.

środa, 24 kwietnia 2013

Autobus, zawody i wystawa, czyli przegląd kampinoskich wydarzeń


Osiemsetka wraca!
Z opóźnieniem, ale jednak ruszy, i to mimo nadchodzących cięć w warszawskiej komunikacji miejskiej. Od początku maja do końca września znów będzie kursowała linia 800 z Metra Młociny do Cmentarza w Palmirach (ale tylko w soboty, niedziele i święta). Dokładna trasa: METRO MŁOCINY 20 – Tomasza Nocznickiego – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – Kusocińskiego - palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga – PALMIRY – MUZEUM 01.

Kampinos przy BUW-ie
Plik:Buw.jpgOd 19 kwietnia do 15 maja br. przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oglądać plenerową wystawę fotograficzną „Pół wieku Kampinoskiego Parku Narodowego”. Wystawa ukazuje piękno Puszczy Kampinoskiej, nawiązuje do historii. Składa się z kilkudziesięciu plansz ze zdjęciami, prezentującymi niepowtarzalność i unikatowe walory jedynego parku narodowego w centralnej Polsce. Fotografie zachwycają prostotą i bogactwem barw, ukazując wyjątkowość tego szczególnego obiektu przyrodniczego. Zdjęcia urzekają, a oglądając je zdajemy sobie sprawę, jak jesteśmy mali wobec otaczającej nas Matki Natury. Autorzy fotografii „wydobyli” z parku to co najcenniejsze – jego tradycyjny mazowiecki krajobraz, z mozaiką ukwieconych łąk, uchwycili w kadrze przedstawicieli puszczańskiej fauny – rysia, łosia, orła bielika oraz sfotografowali leśne ostępy w obszarach ochrony ścisłej, a także pamiątki kultury i historii – zabytkowe budowle, mogiły żołnierskie. Na planszach umieszczono też zdjęcia archiwalne, ukazujące kampinoskie wydmy z początku XX wieku. Dzięki nim możemy dostrzec, jak na przestrzeni pół wieku zmienił się Kampinoski Park Narodowy. Kontrast między odkrytymi piaskami, a porastającymi je borami sosnowymi jest niezwykle widoczny i działa na naszą wyobraźnię. Zdjęcia zachęcają do odwiedzenia parku położonego u wrót stolicy. Autorami fotografii są: Grzegorz Okołów, Tomasz Hryniewicki, Andrzej Mickiewicz, Roman Kobendza, Anna Dobrowolska i Jan Bober. Sponsorem wystawy jest firma CEVA Logistics.

Majowy bieg przez las
26 maja (niedziela) odbędzie się VI Bieg Truskawki, start godz. 11:45 z polany rekreacyjnej w Truskawiu, dystans 10 km. W tym roku podczas Biegu Truskawki obok tradycyjnych kategorii i biegu par zostaną dodatkowo przeprowadzone biegi dla najmłodszych. Zawody dzieci odbywać się będą w dwóch kategoriach wiekowych;
– przedszkolaki – dzieci do lat siedmiu (cały rocznik 2007 i młodsze), do pokonania dystans około 150 m., start godz. 11:20
– szkolniaki – dzieci do lat szesnastu (cały rocznik 2008 i starsze), do pokonania dystans około 300 m., start godz. 11:30

Wynajmij sobie kampinoską łąkę
Nietypowy przetarg Kampinoskiego Parku Narodowego. Możesz sobie na 5 lat wydzierżawić łąkę, ale tylko "w celu ich użytkowania kośnego". do wybory są następujące lokalizacje:

1) Pakiet nr 1 „Bieliny – Kampinos”, powierzchnia do dzierżawy: 58,83 ha;
2) Pakiet nr 2 „Karolinów – Bieliny – Przyćmień”, powierzchnia do dzierżawy: 28,57 ha;
3) Pakiet nr 3 „Famułki Brochowskie Północ”, powierzchnia do dzierżawy 71,98 ha;
4) Pakiet nr 4 „Famułki Brochowskie Wschód”, powierzchnia do dzierżawy 37,10 ha;
5) Pakiet nr 5 „Lasocin Zachód”, powierzchnia do dzierżawy 21,99 ha;
6) Pakiet nr 6 „Lasocin Wschód”, powierzchnia do dzierżawy 18,31 ha;
7) Pakiet nr 7 „Pindal”, powierzchnia do dzierżawy 19,61 ha;
8) Pakiet nr 8 „Łazy Leśne”, powierzchnia do dzierżawy 34,85 ha;
9) Pakiet nr 9 „Wola Pasikońska – Komorów”, powierzchnia do dzierżawy 12,79 ha;
10) Pakiet nr 10 „Zaborówek (Debły)”, powierzchnia do dzierżawy 57,67 ha.
Oferty można składać do końca miesiąca.

wtorek, 23 kwietnia 2013

Przejedź się z Google’em po Puszczy Kampinoskiej

Wszyscy pewnie znacie usługę Street View, czyli zdjęcia panoramiczne ulic na całym świecie. Od zeszłego roku można w jej zasobach przeglądać zdjęcia Warszawy. Od dziś dostępne są już zdjęcia z Puszczy Kampinoskiej!

Samochód Google’a ze specjalnym sprzętem przejechał m.in. przez Laski, Izabelin, Truskaw i dalej gruntową drogą do Cmentarza w Palmirach oraz po asfalcie do wsi Palmiry. Odwiedził także Lipków, Hornówek i Mariew. Objechał całą Puszczę Kampinoską, a także przejechał przez jej środek drogą wojewódzką 579 z Leszna do Kazunia. Był ponadto w Brochowie, szkoda tylko, że nie podjechał pod zabytkowy kościół, miejsce chrzcin Fryderyka Chopina.

By przeglądać zdjęcia Street View, należy uruchomić Google Maps, ustawić interesujący nas obszar, a następnie „chwycić” z lewego menu żółtego ludzika i „upuścić” go w miejscu, które chcemy zobaczyć na zdjęciu panoramicznym.