środa, 15 maja 2013

Garść wieści z Puszczy Kampinoskiej

W środę miałem okazję wybrać się na wycieczkę rowerową dookoła Puszczy. Z tej okazji publikuję garść wieści różnej treści:

  • W tym tygodniu otwarto kolejną część centrum handlowego w Łomiankach! Jak donosi portal Łomianki.info, nowości to m.in. sklepy:  H&M, Reserved, C&A czy Mohito, Smyk, Home&You, Tape a l'oeil, Avans, Grycan Nic tylko skoczyć na zakupy przed/po wypadem do Puszczy Kampinoskiej! ;)
  • Z tejże okazji wreszcie otwarto ulicę Brukową-bis (mapa powyżej). Powinna być ona przydatna dla dojeżdżających rowerem z Bielan do Łomianek-Dąbrowy. Dzięki nowej ulicy nie tylko lekko skracamy sobie trasę, ale i jedziemy po równiutkim asfalcie i omijamy ruchliwe ulice w centrum Łomianek.
  • Może mi się tylko przewidziało, ale przy parkingu dla kampinoskich turystów w Łomiankach-Dąbrowie usunięto drewnianą budę, która jeszcze w poprzednim sezonie służyła jako lokal gastronomiczny. Swoją drogą ciekawe, że w okolicach Puszczy Kampinoskiej bary/restauracje jakoś długo nie mogą się utrzymać.
  • Praca nad modernizacją drogi wojewódzkiej z Kampinosu do Leszna wchodzi w decydujący etap. Na odcinku Granica-Leszno ulica rozkopana, ale przejezdna. Na odcinku Kampinos-Wiejca teoretycznie obowiązuje zakaz wjazdu i objazd wyznaczony przez Gawartową Wolę. Moim amatorskim okiem wygląda na to, że na dniach powinno rozpocząć się wylewanie asfaltu. Wreszcie!
  • Muzeum w Palmirach chwali się sporą frekwencją podczas długiego weekendu – placówkę odwiedziły 922 osoby.

poniedziałek, 13 maja 2013

Zobacz, jak zmieniała się Puszcza Kampinoska w ostatnich trzech dekadach!

Firma Google udostępniła ostatnio interaktywną, animowaną mapę świata "Timelapse", na której można prześledzić, jak z perspektywy satelity zmieniał się świat w ostatnich 30 latach.

Do opracowania wykorzystani przepastne archiwum z konstelacji amerykańskich satelitów Landsat. Dla każdego obszaru potężne komputery Google'a wyszukały zobrazowania mniej więcej z tej samej pory roku, na których byłoby możliwie mało chmur – po jednym obrazie dla każdego roku począwszy od 1984. Tak dobrane obrazy połączono następnie w jedną mozaikę świata i utworzono animację. Każda klatka to kolejny rok.

W ten sposób można także prześledzić, jak zmieniała się Puszcza Kampinoska. Okazuje się, że wbrew pozorom zmian wcale nie było dużo. Jest to spowodowane przede wszystkim względnie niską rozdzielczością obrazów satelitarnych – 15-30 metrów (oznacza to, że każdy piksel na zdjęciu to kwadrat o właśnie takim boku). Tak więc w praktyce na animacji widoczne są tylko zmiany na takich powierzchniach, które są wielokrotnością tych liczb. O ile w Puszczy Kampinoskiej dzieje się sporo, to generalnie nie na taką skalę.

Choć oczywiście są wyjątki. Radzę Wam przyjrzeć się np. okolicach wsi Cisowe (za zachód od Górek). Wyraźnie widać, że w ciągu ostatnich trzech dekad znacznie przybyło tam lasów, a ubyło terenów rolniczych. Przyrost lasów można także zauważyć w okolicach uroczyska Debły, Ławskiej Góry czy pomiędzy Izabelinem a Truskawiem. Baczni obserwatorzy dostrzegą także utworzenie zbiornika "Mokre Łąki" obok Truskawia oraz wyraźną szramę biegnącą od Mariewa do Palmir (to ślady po wiatrołomie). Uwagę zwraca także dość spora niezalesiona powierzchnia na południe od Janówka. W 1984 roku odróżnia ją brunatny kolor, a z każdym rokiem coraz bardziej zlewa się w okolicznymi lasami.

Zachęcam do analizowania tej animacji i nadsyłania spostrzeżeń, choćby w formie komentarzy! A tym, którzy chcą zobaczyć znacznie lepiej widoczne zmiany, polecam kopalnię węgla brunatnego w Bełchatowie!