piątek, 21 czerwca 2013

Po Wiśle będzie kursować wyszogrodzki tramwaj wodny

FotoJeśli nie macie jeszcze pomysłów na pierwszy letni weekend w tym roku, być może warto pomyśleć o rejsie nowym tramwajem wodnym zakupionym przez Urząd Miasta i Gminy w Wyszogrodzie. Pierwsza okazja nadarzy się już w sobotę, 22 czerwca, podczas Wianków" w Czerwińsku nad Wisłą. Kursy mają być darmowe. Kolejne rejsy odbędą się dnia następnego, ale już ze swojego portu macierzystego, czyli z Wyszogrodu.

Gorąco polecam te rejsy – nawet jeśli nie w ten weekend, to w następne. Dolina pomiędzy Czerwińskiem i Wyszogrodem to jeden z najpiękniejszych fragmentów Wisły. Co ciekawe, to właśnie tutaj występują największe "przepaście na Mazowszu" ;).

Ale atrakcje w ten weekend zaplanowano także w Granicy obok Kampinosu:
Stowarzyszenie "Towarzystwo Kampinoskie" oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają dnia 23 czerwca 2013 r. (godz. 13.00-16.00) na doroczne "Szukanie Kwiatu Paproci" oraz "V Powiatowy Przegląd Twórczości Ludowej" w Chacie Kampinoskiej, na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy. 
A w temacie letnich atrakcji w Puszczy Kampinoskiej. Wygląda na to, że w tym roku niestety nie wystartuje kolejka z Sochaczewa do Tułowic. Na jej stronie internetowej od zeszłego roku cisza, jak makiem zasiał. Zapewne jest to spowodowane poważnymi problemami Muzeum Kolejnictwa. Miejmy nadzieję, że to tylko przejściowe kłopoty.

wtorek, 18 czerwca 2013

Wraca pomysł trasy S7 przez Puszczę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znów wraca do pomysłu przeprowadzenia trasy ekspresowej do Gdańska przez obrzeża Kampinoskiego Parku Narodowego. Wkrótce rozpoczną się spotkania konsultacyjne w tej sprawie. Spotkania odbędą się:
- 20.06.2013 r. godz. 18.00, Integracyjne Centrum Sportowe w Łomiankach, ul. Staszica 2, sala widowiskowa;
- 21.06.2013 r. godz. 18.00, sala konferencyjna Urzędu Gminy Czosnów przy ul. Gminnej 6 (sala nr 18);
- 24.06.2013 r. godz. 18.00, Ratusz UD Bielany przy ul. Żeromskiego 29, sala widowiskowa;
- 25.06.2013 r. godz. 18.00, aula w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie ul. Waldorffa 41 (dawniej ul. Powązkowska 59) Warszawa – Bemowo.


Przypomnijmy, że prace nad trasą na odcinku Warszawa-Czosnów zahamowały, gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w październiku 2011 roku decyzję środowiskową w sprawie jej przebiegu. Przypomnę, że trasa ma biec na obrzeżach KPN-u, przez Wólkę Węglową oraz Łomianki-Dąbrowę. Jak wynika z dokumentów opublikowanych przez Dyrekcję, w miejscach tych przewidziano jedno duże i kilka małych przejść dla zwierząt. Z mapą projektowanej trasy można zapoznać się TU.

niedziela, 16 czerwca 2013

Podtopienia i zmiany klimatu, czyli czerwcowa garść wieści z Puszczy

1. Kampinoski Park Narodowy wydał nowe ostrzeżenia dla turystów. Są one związane z kolejnymi podtopieniami szlaków spowodowanymi wyjątkowo mokrą końcówką tegorocznej wiosny. I pomyśleć, że kiedyś w czerwcu teren KPN był niemal co roku zamykany z powody dużego zagrożenia pożarowego.


2. Pozostajemy w temacie klimatycznym. KPN wydał kolejny numer bezpłatnego kwartalnika "Łoszak". Choć jest on przeznaczony głównie dla dzieci, to w najnowszym wydaniu warto przeczytać wywiad z Anną Andrzejewską z Działu Nauki i Monitoringu Przyrody KPN o tym, czym wyróżnia się klimat Puszczy Kampinoskiej, jak jest zróżnicowany oraz co Park zamierza zrobić, by zapewnić stale wysoki poziom wód gruntowych, nie szkodząc jednocześnie okolicznym mieszkańcom.

3. Muzeum "Miejsce Pamięci Palmiry" chwali się, że w maju placówkę tę odwiedziło 2816 osób, z czego aż 922 w długi weekend majowy.

4. 1 czerwca rozpoczęła 3. edycja konkursu Klubu Gaja "Drzewo Roku 2013". Głosować można internetowo tylko na jedno, wybrane drzewo do końca czerwca br. Wśród 11 drzew-finalistów jest Dąb Powstańców 1863 r. z Kampinoskiego Parku Narodowego, który został zgłoszony do konkursu przez uczniów z zaborowskiego zespołu szkół. Głosować na swoich faworytów można tu.

5. W tym roku już po raz ósmy fotografowie-amatorzy, mieszkający lub uczący się na Mazowszu staną w szranki konkursu fotograficznego „Mazowsze bliskie sercu”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nabór prac trwa do końca września 2013 r. Jury wybierze 6 najlepszych prac, a zwycięzcy zostaną wyróżnieni podczas finałowej gali i otrzymają nagrody. Szczegóły i regulamin.