czwartek, 27 czerwca 2013

Komary, prom i remont drogi, czyli przegląd kampinoskich wiadomości

Się uzbierało w ostatnich dniach wiadomości z Puszczy Kampinoskiej i okolic. Zapraszam więc na telegraficzny przegląd tego, co w Puszczy piszczy:

1. Zgodnie z zapowiedziami powoli rusza remont ulicy Mościckiego pomiędzy Lipkowem a Starymi Babicami. Na razie rozpoczęto wycinanie zbędnych krzaków i rozstawiono znaki drogowe informujące o objeździe. Ulica ma zostać zamknięta 1 lipca. W związku z tym ZTM podał już informacje o objazdach:
Autobusy linii 714 i L18 zostają skierowane na poniższe trasy objazdowe:
714
tylko w kierunku krańca OS.GÓRCZEWSKA:
od skrzyżowania Paschalisa-Jakubowicza/Mościckiego: Paschalisa-Jakubowicza – Sportowa – Warszawska – Kutrzeby – Sienkiewicza  i dalej swoją trasą;
L18
w obu kierunkach:
od skrzyżowania Paschalisa-Jakubowicza/Mościckiego: Paschalisa-Jakubowicza – Sportowa – Warszawska – Kutrzeby – Sienkiewicza  i dalej swoją trasą.
2. Od 1 lipca prom "Turkawka" z Łomianek do Nowodworów będzie kursować już nie tylko w weekendy, ale także w dni powszednie! Ale uwaga! Kursy będą się wtedy odbywały tylko od 13:00 do 19:00 co godzinę! Tymczasem w weekendy prom pływa co 20 minut od 10:00 do 20:00. Zobacz rozkład.

3. Z przykrością stwierdzam, że w Puszczy Kampinoskiej powoli zaczyna się sezon na grzybobranie. A że lato szykuje się wilgotne, to już wkrótce zobaczymy na kampinoskich szlakach (pardon – poza nimi) mnóstwo osób mających w nosie regulamin parku. Dla tych, co regulaminu nie czytali, przypominam. Za wyjątkiem osób mieszkających w granicach Kampinoskiego Parku Narodowego zbieranie grzybów jest zabronione i może się zakończyć mandatem.

4. Niedawno w telewizji wyemitowano kolejny odcinek programu "Polska według Kreta" promującego najciekawsze zakątki Polski. Tym razem bohaterem był bliski Puszczy Kampinoskiej Wyszogród. Odcinek, przyznam szczerze, nieco drętwy, ale można się kilku ciekawych rzeczy dowiedzieć. Zobacz nagranie.

5. W niedzielę, 30 czerwca, odbędzie się kolejna edycja festiwalu muzycznego "W Krainie Chopina". Tym razem muzycy zawitają do Leoncina, do parafii św. Małgorzaty. Wystąpią: Dumitru Harea z Mołdawii na fletni Pana oraz Katarzyna Sikorska-Wrembel na organach. Start o godzinie 13:00.

6. Portal TVN Meteo przestrzega – lato w tym roku zapewne będzie wyjątkowo wilgotne, a to oznacza świetny sezon dla komarów. Entomolodzy przewidują, że mogą one nam dokuczać nawet do października! Nic tylko iść do sklepu i nabyć kolejną butelkę offa!

wtorek, 25 czerwca 2013

Jak przyciągnąć turystów na dłużej do Puszczy Kampinoskiej?

Kampinoski Park Narodowy jest jednym z częściej odwiedzanych parków narodowych w kraju. Rocznie notuje około miliona turystów. Ale są to głównie mieszkańcy Warszawy, którzy wpadają na kilkugodzinne spacery, przejażdżki, treningi lub wycieczki. Efekt jest taki, że mimo duże liczby turystów przemysł turystyczny wokół Puszczy Kampinoskiej praktycznie nie istnieje. O tym, jak to zmienić, dyskutowano 19 czerwca podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Edukacyjnym Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Jej organizatorem była Lokalna Grupa Działania „Między Wisłą a Kampinosem”.

Po szczegółową relację odsyłam na stronę powiatu warszawskiego zachodniego. W tym miejscu przytoczę najważniejsze informacje. Podczas konferencji padły bowiem zapowiedzi sporych zmian w infrastrukturze turystycznej KPN:

  • jeszcze w tym roku zacznie się przebudowa kompleksu muzealnego w Granicy, powstaną nowe parkingi, a teren wokół muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • także w tym roku ruszy budowa polany wypoczynkowej w Klaudynie, realizowana wspólnie z gminą Stare Babice,
  • za kilka lat między Lesznem a Julinkiem na ponad 80 hektarach gruntu władze parku zamierzają zbudować zagrodę pokazową zwierząt.
By KPN stał się "produktem turystycznym" z prawdziwego zdarzenia, potrzeba jednak jeszcze wielu innych inwestycji. Te mają ułatwić fundusze unijne z nowej perspektywy – to także był istotny temat spotkania. A była to tylko pierwsza z serii konferencji, które zamierza zorganizować LGD „Między Wisłą a Kampinosem”. Kolejna ma dotyczyć finansowania zadań z zakresu innowacji w gospodarstwach.

fot.: PWZ