sobota, 13 lipca 2013

Kolej do Leszna i Kampinosu: będzie studium wykonalności

Tak się jakoś złożyło, że ostatnio sporo na blogu o kolei. Postaram się w najbliższym czasie urozmaicić nieco tematykę, ale zanim to nastąpi...

...powracamy do tematu kolejki z warszawskiego Bemowa, przez Leszno i Kampinos do Sochaczewa. Jak się okazuję, zapał samorządowców do jej wybudowania, mimo kryzysu, nie maleje. Oto bowiem 10 lipca  w Starostwie w Ożarowie Mazowieckim przedstawiciele 10 samorządów różnego szczebla podpisali porozumienie w sprawie wykonania wstępnego studium wykonalności tej inwestycji. Wstępne studium wykonalności ma wskazać różne warianty realizacji inwestycji oraz wskazać optymalny wariant wykonalności zadania pod względem technicznym, finansowym oraz organizacyjno-prawnym.

Mimo że stacja metra zostanie oddana nie wcześniej niż za 3 lata, to już zainteresowane samorządy rezerwują w planach zagospodarowania przestrzennego kanał o szerokości ok. 30 m pod budowę linii kolejowej. Aktualnie w planach miejscowych zarezerwowano ok. 40% terenów z ponad 40 km trasy. Projekt ten popiera marszałek Mazowsza Adam Struzik, podkreślając, że komunikacja kolejowa należy do zadań priorytetowych w najbliższej perspektywie finansowej UE.

Idea stworzenia nowej linii komunikacyjnej łączącej Warszawę, powiat warszawski zachodni z Sochaczewem jest jednym z nielicznych przykładów tak dużych samorządowych przedsięwzięć ponadlokalnych – mówi Starosta Jan Żychliński. – Rzadko się zdarza, abyśmy takie działania podejmowali wspólnie z Warszawą. Projekt komunikacyjny ma rację bytu, kiedy stacja metra w Chrzanowie stanie się faktem. Nasze działania podejmujemy z wyprzedzeniem, ale jestem przekonany, że przy pewnej determinacji możemy doprowadzić je do pomyślnego finału. Dziś wykonujemy kolejny krok w celu realizacji tego przedsięwzięcia.

Źródło: Bemowo.waw.pl

czwartek, 11 lipca 2013

Tramwajem do Puszczy Kampinoskiej?

Jeszcze nie tak dawno pisałem o moim zdaniem dość nierealnych planach pociągnięcia kolejki z warszawskiego Bemowa przez Babice, Zaborów, Leszno i Kampinos do Sochaczewa. Dziś okazuje się, że są kolejne kolejowe, a w zasadzie tramwajowe, plany dotyczące Puszczy Kampinoskiej.

Jak donosi "Gazeta Stołeczna", warszawski ratusz ze sporym rozmachem przygotował mniej lub bardziej ogólnikowe koncepcje wybudowania aż 80 nowych linii tramwajowych – zarówno w Warszawie, jak i na przedmieściach. W planach są m.in. linie:
• z osiedla Górczewska wzdłuż drogi wojewódzkiej 580 do Leszna i Sochaczewa (czy to konkurencja dla wspomnianej wcześniej kolejki, a może mówimy wciąż o tym samym?);
• z Bielan wzdłuż Arkuszowej do Lasek i Izabelina (tu rozważane są dwa warianty);
• z Młocin do Łomianek.

Orientacyjny (wybitnie!) przebieg planowanych linii tramwajowych (źródło: Gazeta.pl)

Stołeczny ratusz sam przyznaje, że plany te są na wyrost. Dlatego właśnie toczy się przetarg na wybór firmy, która oceni, czy warto w ogóle dalej planować budowę tych linii.

Co do wspomnianych wyżej trzech linii, z pewnością można powiedzieć, że potoki pasażerów są tam spore, więc tramwaje nie narzekałyby tam na brak pasażerów. Bardziej problematyczną kwestią jest jednak to, którędy dokładnie je poprowadzić? Wszak tereny te są już dość mocno zabudowane! A do tego przecież to otulina parku narodowego – KPN może więc po prostu nie wydać zgody na budowę tych linii.

Jak dla mnie plany tych trzech linii są wyjątkowo nierealne. Czy zwycięzca przetargu dojdzie to tych samych wniosków? Za kilka miesięcy się okaże!

wtorek, 9 lipca 2013

Zaproszenie na powstańczą wycieczkę z pracownikiem KPN

Po krótkiej przerwie Kampinoski Park Narodowy wznawia wycieczki krajoznawcze. Najbliższa odbędzie się w sobotę 13 lipca, a jej tematyka będzie związana ze zbliżającą się rocznicą wybuchu powstania warszawskiego (która, jak wszyscy wiedzą, przypada 1 sierpnia). Poza tym poruszone zostaną takie zagadnienia, jak: zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanach, sukcesja naturalna lasu na dawnym pożarzysku, wykupy gruntów, rośliny chronione, martwe drzewa w lesie.

Trasa: cmentarz partyzancki w Wierszach – Mogiła Powstańców 1863 r. – Wyględy Górne – Ławy – Ławska Góra (fot. obok) – Dębowa Góra – Wiersze. Na trasie marszruty znajdują się m.in.: Pomnik Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej, cmentarz partyzancki AK w Wierszach, Mogiła Powstańców 1863 r., obszary ochrony ścisłej „Zaborów”, „Kalisko” i „Debły”. Długość trasy: ok. 14 km.

Zbiórka na parkingu przy cmentarzu parafialnym w Wierszach o godz. 10:00. Wycieczkę prowadzi leśniczy Agnieszka Nowak, konserwator Obwodu Ochronnego Zaborów.
Szczegóły pod telefonem 508 189 039

poniedziałek, 8 lipca 2013

Ubyło nam bocianów

Poruszając się ostatnio po Puszczy Kampinoskiej i okolicach, nie mogłem pozbyć się wrażenia, że w tym roku jest zdecydowanie mniej bocianów. Dostrzegłem bowiem sporo gniazd, w których już od wielu lat co roku widziałem te piękne ptaki, a w tym roku były tam tylko... chwasty. Moje przeczucia się potwierdziły, o czym świadczy komunikat na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego:

W dniach 24-26 czerwca prowadzono monitoring bociana białego w Rezerwacie Biosfery „Puszcza Kampinoska”. Szczegółowe badania nad tym gatunkiem na wspomnianym terenie prowadzone są od 2006 r. Polegają na kontroli każdego gniazda z kosza podnośnika. W gniazdach liczone są pisklęta. Sprawdza się ich kondycję, w celu określenia wieku mierzy się długość dzioba. Następnie obrączkuje się je i sprawdza czy w gnieździe nie ma sznurków, foli i innych śmieci, które mogą zagrażać pisklętom.

Obecny sezon jest wyjątkowy, w negatywnym tego słowa znaczeniu. Atak zimy w kwietniu (początek lęgów) oraz ulewy majowo-czerwcowe doprowadziły do strat w lęgach, a lęgi istniejące są opóźnione o 2 tygodnie w porównaniu do ubiegłych normalnych sezonów. W kilku gniazdach były jeszcze kilkudniowe pisklęta. Zanotowano dużą liczbę gniazd bez przychówku. Z powodu wyjątkowo mokrej wiosny, a w konsekwencji zalanych lub podmokłych dojazdów do gniazd, część była kontrolowana z odległości przez lornety. 

Były też optymistyczne akcenty. Należały do nich cztery gniazda z 5 pisklętami. Zaobrączkowano 181 piskląt. Odczytano kilka obrączek na dorosłych bocianach, które były obrączkowane przez nas kilka lat temu.

Kampinoski Park Narodowy opisywane prace wykonuje we współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian”. Towarzystwo znajduje sponsorów na podnośnik i obrączki. W tym roku część obrączek zasponsorowała Grupa Badawcza Bociana Białego, której członkami są wykonawcy monitoringu bociana białego w Puszczy Kampinoskiej.