piątek, 2 sierpnia 2013

Raport ze szlaków: gdzie się podziały komary?

Jeden z fanów Puszczy na Facebooku powiadomił ostatnio o tym, że w Kampinosie prawie nie ma już komarów. Trochę nie mogłem w to na początku uwierzyć, bo gdy jeszcze kilka tygodni wcześniej jechałem na rowerze przez sierakowskie bagno, musiałem trzymać usta zamknięte, inaczej najadł bym się komarów.

Postanowiłem więc ruszyć w teren, by zweryfikować te doniesienia. Najpierw stanąłem w miejscu suchym, otoczonym wydmami, gdzie komarów zawsze jest nieco mniej. No i... faktycznie nic do mnie nie podleciało! Pojechałem dalej w kierunku sierakowskich bagien. Stanąłem... i mnie udziabało. Ale – żeby było śmieszniej – nie był to komar, tylko giez! Komar podleciał do mnie dopiero po dwóch minutach bezczynnego stania. Jeden komar!

Ale żeby nie było tak różowo, dodam, że dzień wcześniej byłem w Lasku Bemowskim i tam komary tną niemiłosiernie. Tak więc nie ręczę, że we wszystkich częściach Puszczy Kampinoskiej sezon komarowy się zakończył (lub też uległ zawieszeniu).

czwartek, 1 sierpnia 2013

Babice mają już (pi razy oko) 700 lat

Być może niektórzy z Was już zauważyli, że w tym roku gmina Stare Babice obchodzi 700-lecie powstania miejscowości. Z tej okazji organizowane jest wiele imprez. Najbliższa, "Wielki Festyn Babicki", odbędzie się 15 sierpnia i w jej trakcie wystąpi m.in. zespół Golec uOrkiestra.

Ale jak to z takimi rocznicami bywa, w zasadzie trudno jednoznacznie wskazać datę powstania tak starej miejscowości. Rok 1313 przyjęto stąd, że to właśnie z tego roku pochodzi pierwsza wzmianka o Babicach. Chodzi tu konkretnie o dokument Siemowita II, w którym wspomniano o jegomościu Piotrze z Babic, który zaliczał się ponoć do mazowieckiej elity.

Ciekawostką jest to, że jeszcze do niedawna pierwsza znana wzmianka o Babicach pochodziła z 1400 roku, kiedy to w jednym z dokumentów wspomniano o niejakim Marcinie Babicy z Babic, podkomorzym warszawskim. Do dziś w wielu źródłach to właśnie ta data obowiązuje jako pierwsza wzmianka. O zgrozo, także na oficjalnej stronie gminy Stare Babice!

Ale skoro już tak wchodzimy w historię, to dodajmy, że już wcześniej na tym obszarze mieszkali ludzie... dużo wcześniej:
Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa na tych terenach znaleziono w Babicach na górce przy obecnej ulicy Tadeusza Kutrzeby (kilkaset metrów na zachód od babickiego rynku), gdzie odkryto grób z młodszej epoki kamienia (neolitu), cmentarzysko kultury przeworskiej (grobów jamowych), cmentarzysko kultury wejherowsko-krotoszyńskiej (grobów kloszowych), ślady osadnictwa kultury łużyckiej (epoki brązu i wczesnej epoki żelaza). O wytopie żelaza w I w. n.e. świadczą ślady żużla po pierwotnych piecach hutniczych zwanych dymarkami.Najstarsze źródła pisane o miejscowościach leżących na terenie obecnej Gminy Stare Babice pochodzą z 1254 r. i dotyczą kościoła w Borzęcinie ufundowanego przez Konrada Mazowieckiego. W tym samym roku wspomina się o Koczargach – własności klasztoru czerwińskiego. 

Do Zamczyska i w Karpaty, czyli kolejna wycieczka z pracownikiem KPN

Jak zwykle w drugą sobotę miesiąca, czyli 10 sierpnia, Kampinoski Park Narodowy organizuje wycieczkę terenową dla wszystkich chętnych. Tym razem trasa będzie wyglądać następująco: Sosna Powstańców - Obszar Ochrony Ścisłej Zamczysko - Obszar Ochrony Ścisłej Karpaty - posada Łubiec - Sosna Powstańców. Zbiórka przy Sośnie Powstańców w Górkach o godzinie 10:00. Wycieczkę poprowadzi konserwator obrębu ochronnego zamczysko, leśniczy Grzegorz Nizio.