piątek, 22 listopada 2013

"Szwendak" odnowił kolejny kamieńTo już czwarty odnowiony kamień w Kampinoskim Parku Narodowym i drugi w tym roku. Paweł i Marlena Szewczykowie z Klubu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej "Szwendak" tym razem postanowili przywrócić blask kamieniowi upamiętniającemu Andrzeja Zboińskiego – "taternika, himalaisty, prezesa mazowieckiego klubu górskiego Matragona, pomysłodawcy i organizatora maratonów pieszych w Puszczy Kampinoskiej w latach 1974-2005", jak można przeczytać na wyczyszczonej tablicy. Przystępując do pracy, oczywiście uzyskano zgodę dyrekcji KPN oraz Klubu Matragona, PTTK i rodziny Andrzeja Zboińskiego.

Szwendakowi gratulujemy kolejnego sukcesu! Ale to z pewnością nie koniec jego pożytecznej działalności. – Może ktoś z czytelników ma pomysł na nowe odnowienia w przyszłym roku. czekamy na propozycję na 2 kolejne pomniki  pytają się Paweł i Marlena.

Dla niezorientowanych – kamień ten leży na rozdrożu zielonego i czerwonego szlaku obok Dziekanowa Leśnego.

środa, 20 listopada 2013

W weekend zmiany w liniach autobusowych do Wólki Węglowej i Truskawia!

W związku z przebudową ul. Wólczyńskiej na odc. Tytułowa – Popiela, od dn. 22.11.2013 r. od ok. godz. 10:00 (autobusy linii nocnych od nocy 22/23.11.2013 r.) do dn. 26.11.2013 r. do ok. godz. 04:00 (autobusy linii N56, N58 do nocy 23/24.11.2013 r. włącznie, autobusy linii N91 do nocy 25/26.11.2013 r. włącznie) autobusy linii 110, 701, 708, 712, N56, N58, N91 zostają skierowane na poniższe trasy objazdowe:

110
w obu kierunkach
od skrzyżowania Arkuszowa/Wólczyńska: Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – Wóycickiego – Żubrowa – Dzierżoniowska – Pułkowa – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie  – Nocznickiego – Kasprowicza – Sokratesa – Wólczyńska i dalej swoją trasą;

701
w obu kierunkach
od skrzyżowania Wóycickiego/Palisadowa: Wóycickiego – Żubrowa – Dzierżoniowska – Pułkowa – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie – Nocznickiego – METRO MŁOCINY;

708, 712
w obu kierunkach
od skrzyżowania 3 Maja/Estrady/Arkuszowa: Estrady – Wólczyńska – Wóycickiego – Żubrowa – Dzierżoniowska – Pułkowa – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie – Nocznickiego – METRO MŁOCINY;

N56
w kierunku krańca ZACHODNIA
od pętli METRO MŁOCINY: Nocznickiego – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie – Pułkowa – Dzierżoniowska – Żubrowa – Wóycickiego – Wólczyńska – Estrady i dalej swoją trasą;
w kierunku krańca METRO MŁOCINY
od skrzyżowania Estrady/Wólczyńska: Wólczyńska – Wóycickiego – Pułkowa – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie – Nocznickiego – METRO MŁOCINY;

N58
w kierunku krańca SKIBIŃSKIEGO
od pętli METRO MŁOCINY: Nocznickiego – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie – Pułkowa – Dzierżoniowska – Żubrowa – Wóycickiego – Wólczyńska – Estrady – 3 Maja i dalej swoją trasą;
w kierunku krańca METRO MŁOCINY
od skrzyżowania 3 Maja/Estrady: Estrady – Wólczyńska – Wóycickiego – Pułkowa – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie – Nocznickiego – METRO MŁOCINY;
N91
w obu kierunkach
od skrzyżowania Wólczyńska/Nocznickiego: Nocznickiego – METRO MŁOCINY.

Jednocześnie uruchamia się nocną linię zastępczą Z91, kursującą na trasie:
METRO MŁOCINY – Nocznickiego – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie – Pułkowa – Dzierżoniowska – Żubrowa – Wóycickiego – Wólczyńska – Estrady – Dziekanowska – CM.PÓŁNOCNY-BRAMA ZACH. – Dziekanowska – Estrady – Arkuszowa – Wólczyńska – Wóycickiego – Pułkowa – Trasa Mostu Skłodowskiej-Curie – Nocznickiego – METRO MŁOCINY

Kursowanie ww. linii (oprócz N56 i N58) wg. specjalnych rozkładów jazdy.

W zespole przystankowym CM.PÓŁNOCNY – BRAMA GŁ. na powyższych trasach objazdowych linii 110, 708 i 712 obowiązują przystanki 01 i 02 jako warunkowe (na żądanie) oraz 04 i 06 jako stałe (wspólne z przystankami linii 409 i 701). Dla linii Z91 w tym zespole obowiązują jedynie przystanki 01 i 02 jako warunkowe (na żądanie).
W zespole przystankowym CM.PÓŁNOCNY – BRAMA PŁD. na powyższych trasach objazdowych linii 708, 712 obowiązują przystanki 01, 02 jako stałe. Dla linii Z91 w tym zespole obowiązują przystanki 01 i 02 jako warunkowe (na żądanie).

Jednocześnie uruchamia się funkcjonowanie przystanków:
MOŚCISKA 53, zlokalizowany przy ul. Estrady w kierunku ul. Arkuszowej, przed skrzyżowaniem z ul. 3 Maja/Arkuszowa, obowiązujący jako stały dla autobusów linii 708, 712;
MOŚCISKA 54, zlokalizowany przy ul. Estrady w kierunku ul. Wólczyńskiej, za skrzyżowaniem z ul. 3 Maja/Arkuszowa, obowiązujący jako stały dla autobusów linii 708, 712;
TYTUŁOWA 51, zlokalizowany  przy ul. Wólczyńskiej w kierunku ul. Rokokowej, za skrzyżowaniem z ul. Arkuszową, obowiązujący jako warunkowy (na żądanie) dla autobusów linii 110 i Z91;
TYTUŁOWA 52, zlokalizowany  przy ul. Arkuszowej w kierunku ul. Estrady, za skrzyżowaniem z ul. Wólczyńską, obowiązujący jako warunkowy (na żądanie) dla autobusów linii 110.

Ponadto zawiesza się funkcjonowanie przystanków:
POPIELA 01;
TYTUŁOWA 01, 02.

Letni konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!


Druga edycja fotograficznego konkursu organizowanego przez Kampinoski Park Narodowy jest już rozstrzygnięta. Tematem pierwszej była wiosna, a drugiej - jak łatwo zgadnąć - lato. Nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na stronie KPN: [wiosna] [lato].

Na pierwszą edycję nadesłano siedem zdjęć, na drugą - dziewięć. Szkoda że tak mało, ale dobrze, że mamy tendencję rosnącą. Tematem kolejnej edycji jest oczywiście jesień, a więc pora, gdy Puszcza Kampinoska jest szczególnie pięknym obiektem do fotografowania. Zachęcam więc do udziału w konkursie. Prace można nadsyłać do 10 stycznia.
Regulamin konkursu

wtorek, 19 listopada 2013

Samoloty, skwerki i kolejki, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Więcej lotów z Modlina
Od czerwca br. przybędzie lotów z położonego niedaleko Puszczy Kampinoskiej Modlina. Swoje operacje będzie stamtąd prowadzić biuro turystyczne Itaka. Rocznie będzie stąd startowało nawet 20 tys. jej klientów. Niestety, większość z nich zapewne będzie leciało na południe, czyli nad Puszczą.

2.  Pomnik radiostacji
17 listopada br. odbyła się uroczystość z okazji 90-tej rocznicy uruchomienia Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej Babice. Z tej okazji przez babickim urzędem stanął pomnik masztu radiowego.

Przypomnijmy jej skrótową historię:
W 1923 roku, 4 lata po zakończeniu I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, uruchomiono na terenie dzisiejszej gminy Stare Babice, transatlantycką radiostację nadawczą "Babice". Wybudowana w ciągu 2 lat radiostacja, której antenę nadawczą stanowiło 10 wież wysokości 126,5 m i rozstawionych na długości 4 km pomiędzy wsiami: Babice Stare i Wawrzyszewem, w okresie budowy była największą i najnowocześniejszą stacją nadawczą na świecie. Między 5 i 6 masztem zlokalizowano budynki stacji nadawczej. Zasięg sygnału był międzykontynentalny.
Radiostacja działała do 8 września 1939 roku, mimo dramatycznej obrony została zajęta przez wojska niemieckie. W czasie wojny była nadal wykorzystywana, niestety przez okupanta. W ostatnim dniu przed wycofaniem wojsk niemieckich z Warszawy, 16-go stycznia 1945 roku została wysadzona w powietrze. 

Źródło: UG Stare Babice

3. Komisja Europejska odwiedziła KPN
W dniach 6-7 listopada 2013 roku Kampinoski Park Narodowy odwiedziły przedstawicielki Komisji Europejskiej– Maja Mikosińska (oficer techniczny KE) i Anna McClintock (oficer finansowy KE), którym towarzyszył przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem wizyty było zapoznanie się z postępami w realizacji projektu LIFE+.
Cała relacja na stronie KPN

4. Rozbudują sochaczewskie Muzeum Kolejnictwa... ale co z kolejką?
Za ponad 700 tys. zł przy sochaczewskim Muzeum Kolejnictwa ma powstać Centrum Edukacyjno-Turystyczne. Projekt jego budowy właśnie otrzymał dofinansowanie na ten cel. Jak pisze portal Sochaczewianin.pl, znajdą się tam m.in. wystawy stałe, sala multimedialna, sklep muzealny i punkt gastronomiczny. Niestety, ani słowem nie wspomniano o tym, czy w związku z tym projektem będzie przywrócone kursowanie kolejki z Sochaczewa do Tułowic na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Przypomnijmy, że w tym roku były one zawieszone. 

5. Dotacje na zaborowskie skwerki
A skoro o dotacjach mowa, to załapały się na nie projekty w Zaborowie:
• „Modernizacja centrum wsi Zaborów”, którego celem jest ukształtowanie centrum wsi Zaborów poprzez uporządkowanie terenów zielonych, utworzenie chodników, ścieżek spacerowych, obsadzenie skweru roślinami wieloletnimi oraz montaż ławek, wiaty przystankowej i koszy na śmieci. Całkowity koszt to 464 824,07 zł.
• „Modernizacja budynków świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem i ogrodzeniem terenu we wsi Zaborów”. W ramach zadania zostanie przeprowadzony remont i modernizacja elewacji, dachu stolarki okiennej i drzwiowej instalacji sanitarnych w budynkach świetlicy w Zaborowie. Całkowity koszt to 171 529,22 zł.
• „Wydanie przewodnika informacyjno – turystycznego Gminy Leszno”. Celem zadania jest przygotowanie i wydanie publikacji informacyjnej i promocyjnej dotyczącej gminy Leszno w ilości 1500 sztuk. Całkowity koszt – 11 193,00 zł.

niedziela, 17 listopada 2013

13 lat w Puszczy Kampinoskiej: ile lasów ubyło? ile przybyło?

Amerykańscy naukowcy z University of Maryland, Służba Geologiczna USA (USGS) oraz Google wspólnie przeanalizowali ponad 650 tys. zdjęć satelitarnych Ziemi z lat 2000-12 (w zasadzie to zrobił to za nich komputer), by stworzyć najdokładniejszą w historii mapę deforestacji (wylesień). Naniesiono na nią lasy, a także tereny, które w badanym okresie lasami być przestały lub też - wręcz przeciwnie - zostały zalesione.

Wnioski z oglądania tej mapy, niestety, nie są zbyt optymistyczne. Obliczenia wykazały, że od 2000 roku na całym świecie wycięto aż 2,3 mln km kw. lasów, a zasadzono tylko 800 tys. km. Całkowity bilans jest więc zdecydowanie ujemy i wynosi 1,5 mln km kw. – to mniej więcej tyle, co powierzchnia Alaski!

A jak prezentuje się na tej mapie Puszcza Kampinoska? Całkiem przyzwoicie. Można się wprawdzie doszukać obszarów, gdzie lasów nieco ubyło, ale są one niewielkie. Największy taki widoczny jest w pasie od Palmir do Mariewa. Zorientowani wiedzą, że to skutek trąby powietrznej, która przeszła tamtędy kilkanaście lat temu. Poniższą mapę dedykuję niektórym mieszkańcom otuliny, którzy nie tak dawno lamentowali, że w Puszczy Kampinoskiej odbywa się przemysłowy wyrąb lasu czy też masowe wymieranie drzew. Jak widać, nic takiego się nie dzieje...

 Wylesienia 2000-12

Ale lasy są nie tylko wycinane, ale także sadzone. Przede wszystkim na gruntach wykupionych przez Dyrekcję KPN. Są to generalnie bardzo niewielkie skrawki, ale razem sumują się w dość pokaźną powierzchnię.
 Zalesienia 2000-12