sobota, 7 grudnia 2013

Śnieg, deweloperka w otulinie i wystawa, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy Kampinoskiej

fot. archiwalne
1. Pierwszy powiew zimy (i to jaki)
Jak już wszyscy doskonale wiedzą, mamy za sobą pierwszy w tym sezonie atak zimy, dzięki któremu w Puszczy Kampinoskiej wreszcie zrobiło się biało. Niestety, śniegu jest wciąż na tyle mało, że jazda na nartach biegowych jest mocno utrudniona. Co się zaś tyczy orkanu, na stronie KPN nie ma na razie doniesień, żeby wyrządził on w Puszczy jakieś większe zniszczenia lub sprawił, że niektóre szlaki byłyby zablokowane.

Tymczasem od poniedziałku czeka nas odwilż. Miłośnicy biegówek muszą się więc uzbroić w cierpliwość!

2. Deweloperka w otulinie
Przy ul. Estrady pomiędzy Arkuszową a polaną Opaleń ruszyła jakaś spora inwestycja. Pokaźny kawałek terenu ogrodzono, a na placu budowy już pracują koparki.

Co tam powstaje? Na razie brak informacji. Zgaduję, że pewnie osiedle mieszkaniowe. Miejsce do mieszkanie jest tam niezłe, choć gęstniejąca zabudowa wokół Puszczy wcale mnie nie cieszy.

3. Pół wieku KPN na zdjęciach, tym razem w stolicy
Wystawa fotografii z okazji 50-lecia Kampinoskiego Parku Narodowego trafia w kolejne miejsce. Tym razem można ją oglądać w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25a na warszawskim Bemowie. Plenerowa wystawa potrwa do 20 grudnia.

4 Powstanie kolejna ścieżka dydaktyczna
Ścieżki dydaktyczne wyrastają w Puszczy Kampinoskiej jak grzyby po deszczu. Jeszcze w zeszłym tyogdniu donosiłem o planach budowy ścieżki w okolicach Brochowa. Teraz rozstrzygnięto przetarg na jej budowę w Granicy (gm. Kampinos). Ma ona powstać kosztem 21 tys. zł. Jak napisano w dokumentacji, ścieżka ma powstać do połowy stycznia przyszłego roku, będzie liczyć 4 km długości i 20 przystanków.

wtorek, 3 grudnia 2013

Zielone płuca Warszawy: prawda czy fałsz?

Sporo czytam w internecie opinii, że Puszcza Kampinoska to "zielone płuca Warszawy". W sumie wydaje się to logiczne i intuicyjne. Ale czy surowe liczby potwierdzają, że w Puszczy Kampinoskiej faktycznie powietrze jest dużo czystsze niż np. w Warszawie? Odpowiedź przynosi raport Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie pt. "Roczna Ocena Jakości Powietrza w województwie mazowieckim. Raport za rok 2012".

Zamiast się o nim nadmiernie rozpisywać, lepiej pokażę zamieszczone tam wykresy. Na każdym z nich pokazane jest stężenie wybranych substancji na kilku mazowieckich stacjach. Jedna z nich znajduje się w Granicy w gminie Kampinos.

Stężenie dwutlenku azotu

Stężenie ozonu 

Stężenie pyłów PM10 

Liczba dni, gdy poziom PM10 był przekroczony

Jakie z tego wszystkiego płyną wnioski? Nie licząc ozonu, który na całym Mazowszu ma zbliżone stężenie, we wszystkich przypadkach na stacji w Granicy notowane były jedne z najniższych stężeń szkodliwych substancji w powietrzu! W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Jak napisano w raporcie, niestety na wszystkich stacjach notowane są przekroczenia normy, także w Puszczy Kampinoskiej. Tak czy inaczej, jadąc do "Kampinosu", mamy sporą szansę, że wdychamy najczystsze powietrze na Mazowszu.