sobota, 25 stycznia 2014

Demolka, tramwaj i sowy, czyli przegląd wydarzeń

1. Tramwaju do lasu nie będzie
Kilka miesięcy temu pisałem o mglistych planach warszawskiego ratusza dotyczących rozbudowy linii tramwajowych. Pojawiła się tam m.in. propozycja poprowadzenia szyn do Izabelina oraz Starych Babic. Ratusz zlecił analizę tych planów firmie konsultingowej i właśnie poznaliśmy jej wyniki.

Jak można było się domyślić, firma zarekomendowała porzucenie tych planów. Podobnie doradziła zresztą w przypadku innych linii tramwajowych, które miałyby wyjeżdżać poza miasto. Jednym z argumentów  jest prognozowana niska liczba pasażerów. Rozsądnie.

2. Kolejne rozbiórki
Kampinoski Park Narodowy ogłosił kolejny przetarg na rozbiórki domostw, które zostały wykupione przez Park. Budynki te znajdują się we wsiach: Mariew, Roztoka, Wólka, Lasocin, Zamość, Górki oraz Sowia Wola Folwarczna.

Ze szczegółowym zakresem prac oraz zdjęciami gospodarstw przeznaczonych do rozbiórki można się zapoznać w dokumentacji przetargu.

3. Zapowiedź seminarium o sowach i drobnych ssakach w KPN4. Palmirskie muzeum wirtualnie
Muzeum Miejskie Pamięci Palmiry doczekało się nowej strony internetowej o zdecydowanie ładniejszej szacie graficznej. Znajdziemy tam m.in. informacje o muzeum, dostępnej w nim ekspozycji, a także wskazówki dla zwiedzających. Dodajmy, że Muzeum ma także swój profil na Facebooku.

5. Co w blogosferze?
• W tym tygodniu polecam kolejną część podróży po nieznanych zakamarkach Puszczy Kampinoskiej, po których oprowadzi nas Zofia Dąbrowska.
• Wprawdzie w Puszczy Kampinoskiej już względnie sporo śniegu, ale inna blogerka zaprasza na zimowy spacer po Puszczy bez śnieżnej pokrywy pt. "Przyrodą malowane".

środa, 22 stycznia 2014

Nowa ścieżka przyrodnicza w KPN

W ostatnią sobotę w Granicy odbyła się impreza z okazji 55-lecia Kampinoskiego Parku Narodowego. Jednym z jej elementów było uroczyste otwarcie nowej ścieżki dydaktycznej pod nazwą "Skrajem Puszczy", która powstała dzięki firmie CEVA Logistics.

Jak można przeczytać na stronie portalu Sochaczewianin.info, ścieżka liczy 4 km długości i - jak sama nazwa wskazuje - prowadzi skrajem Puszczy, m.in. przez łąki Olszowieckich Błot, a także cmentarz oraz skansen w Granicy i obok tamtejszego obszaru ochrony ścisłej. Ponoć w planach jest wzbogacenie tej ścieżki i wieżę widokową! W tamtym miejscu z pewnością by się to przydało. Fajnie byłoby bowiem oglądać miejsce widoczne na zdjęciu obok, tyle że z wysoka.