piątek, 28 lutego 2014

KPN zaprasza na ścieżkę dydaktyczną "Przez Wilczą Górę"

Kampinoski Park Narodowy zyskał kolejną ścieżkę dydaktyczną. O ile się nie mylę, to już 9. Ta jest jednak o tyle wyjątkowa, że to jedyny tego typu obiekt w tej części Puszczy Kampinoskiej.

Ścieżka dydaktyczna ma około 2,5 km długości i jest łatwa do przejścia. Bierze początek w pobliżu ostatniej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczach Tułowskich i po zatoczeniu pętli wraca w to samo miejsce. Mniej więcej w połowie drogi istnieje możliwość odejścia do parkingu przy Drodze Jagiełły (droga wojewódzka nr 705).

Trasa jest urozmaicona – początkowo biegnie Kromnowską Drogą u podnóża Wilczej Góry, gdzie mijamy lasy liściaste wyrosłe na terenie dawnych łąk. Następnie wspina się na wydmę i biegnie przez bory sosnowe z bujną warstwą mszystą i krzewinkami borówek. Ścieżka jest urozmaicona, prowadzi przez tereny wydmowe kompleksu Białych Gór Śladowskich, kilkakrotnie lekko wznosi sie i opada.

Trasa jest oznakowana w standardowy sposób znakami ścieżki dydaktycznej, prowadzi drogami leśnymi, przez kilkaset metrów biegnie wzdłuż zielonego szlaku turystycznego. Przy trasie do pierwszego przystanku znajduje się bogate stanowiska paprotki zwyczajnej, przy starych sosnach czasem wyrasta chroniony gatunek grzyba – siedzuń sosnowy. Po drodze można obserwować zwierzęta związane z borami sosnowymi – m.in. sikory, kowalik, dzięcioł duży. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym można tu spotkać żerujące w borach sosnowych łosie.

Budowa ścieżki została wykonana w ramach projektu "Podniesienie atrakcyjności turystycznej gminy Brochów poprzez wykonanie ścieżki dydaktycznej i wydanie materiałów promocyjnych". Oprócz ścieżki w ramach tego przedsięwzięcia wydano także broszurę "Między Wisłą a Bzurą – atrakcje gminy Brochów".

Oprac. na podstawie materiałów promocyjnych KPN

poniedziałek, 24 lutego 2014

Po roztopach na kampinoskich szlakach

Nieco z obawami wybrałem się w weekend na wycieczkę rowerową przez kampinoskie bagna. Przejadę czy nie przejadę, oto jest pytanie. Swoje "dwa kółka" skierowałem żółtym szlakiem z Nowego Polesia na południe przez Rzepową Górę do Granicy.

Ku mojemu zaskoczeniu na szlaku było całkiem sucho, śniegu tyle, co kot napłakał. Gdzieniegdzie znalazło się trochę błota, ale szczególnie nie utrudniało ono jazdy na rowerze. A na bagnach poziom wody, na oko, powiedziałbym że przeciętny. Co nie zmienia faktu, że kampinoskie bagna są teraz wyjątkowo atrakcyjnym obiektem do fotografowania.

Jeśli w najbliższych tygodniach nie będzie większych opadów deszczu, wiele wskazuje na to, że poziom bagien będzie się systematycznie obniżać. Jeśli chodzi o prognozę na najbliższe dwa tygodnie, to wg modelu meteorologicznego GFS, na razie nie ma się co spodziewać powrotu zimy, ani wyjątkowo intensywnych opadów deszczu.