piątek, 7 marca 2014

Co piętrzy w Puszczy?

Na chwilę powracamy do tematu hydrologii. Jak zapewne wiecie, w Puszczy Kampinoskiej powstało wiele urządzeń hydrotechnicznych mających spowalniać odpływ wód gruntowych. Nie mam zamiaru tutaj wywoływać dyskusji, czy są potrzebne, czy nie. Chcę wam jedynie polecić nową mapę, która dokładnie pokazuje, gdzie takie instalacje się znajdują.

Niedawno udostępnił ją Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej i znajdują się na niej obiekty o wysokości piętrzenia powyżej 0,7 m (zastawki, jazy itp.). Po kliknięciu ikonki "i" (identyfikacja), a następnie kliknięciu na wybrany obiekt, wyświetlają się dodatkowe informacje o nim. Jak widać na mapie, w Puszczy Kampinoskiej instalacji tych jest dość sporo. A dodajmy, że przecież nie uwzględnia ona np. tam bobrowych.

Zobacz mapę

środa, 5 marca 2014

Kampinoski Park Narodowy wycina drzewa. Dużo czy mało?

Każdy, kto spaceruje po Puszczy Kampinoskiej, nie raz widział sterty wyciętych drzew (teraz wycinka trwa m.in. w okolicy polany Opaleń) i z pewnością nie raz zastanawiał się, jakim prawem takie rzeczy mogą dziać się w parku narodowym. Mnie sam fakt wycinki nie oburza, bo wiem, że są to tzw. zabiegi ochrony czynnej lasu – wycinane są gatunki drzew niepasujące do reszty, chore lub też rosnące zbyt blisko innych. Bardziej zastanawia mnie jednak to, czy wycinane musi być aż tak dużo drzew. A może to wcale nie jest dużo?

Postanowiłem to sprawdzić, co nie jest trudne, bo KPN nie robi tajemnicy z tego, ile co roku wycina. Wedle danych na ten rok Park chce pozyskać ok. 20,1 tys. metrów sześciennych drewna. Powierzchnia lasów w całym Parku wynosi 276 km kw. Tak więc z każdego kilometra kwadratowego Park chce pozyskać 0,073 tys. m sześc. drewna.

W Polsce lasy zajmują 91 213 km kw. (wszystkich form własności). Według danych GUS z 2012 r. wycięto w nich 37 044 tys. m sześc. drewna. Razem daje to 0,406 tys. m sześc. drewna z każdego km kw. 

Podsumowując: w Kampinoskim Parku Narodowym wycina się ponad 5,5 razy mniej drzew niż w przeciętnym lesie w Polsce. Ale być może to i tak dużo jak na park narodowy? Tu nie jestem ekspertem, więc się nie będą wypowiadać. Niech czytelnik rozsądzi sam.

wtorek, 4 marca 2014

Raport o podtopieniach w 2011 r.

Raz jeszcze wracamy do tematu pamiętnych podtopień w 2011 r. Z sugestią do publikacji otrzymałem raport Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska dotyczący "odtlenienia wód powierzchniowych płynących przez tereny gmin Czosnów, Leoncin i Brochów".

Cóż ciekawego można tam znaleźć? Ano najważniejszy wniosek z raportu jest taki, że problem odtlenienia był w tamtym roku poważny, a jedną z jego przyczyn był brak należytej dbałości o drożność kanałów. Trafiamy tu po raz kolejny na problem sporu kompetencyjnego pomiędzy KPN a WZMiUW – kto powinien konserwować kampinoskie kanały.

Od siebie dodam, że w raporcie stwierdzono, że przyczyną takiego stanu rzeczy był jednak nie tylko brak konserwacji kanałów, ale także wyjątkowo wysokie opady. Potwierdza to, co już na tym blogu pisałem, że podtopienia sprzed blisko trzech lat (i związane z nimi skutki) w znacznej mierze spowodowane były po prostu przyczynami naturalnymi, choć oczywiście lepsza melioracja mogła nieco ulżyć.

niedziela, 2 marca 2014

Wiosenny skrót informacji: kryzys, sztandar i wystawa

1. Wiosna, wiosna! Wiosna ach to ty!
fot. Zdzisław Szkodziński
To się porobiło! Jak donosi jeden z fanów Puszczy Kampinoskiej na Facebooku, w Puszczy Kampinoskiej już można wypatrzeć motyla. Wkrótce oznak wiosny będzie pewnie więcej, bo na przykład w Biebrzańskim Parku Narodowym (położonym przecież na północ od KPN-u) dostrzeżono już żurawie!

Długoterminowe prognozy wskazują, że ta względnie ciepła aura ma się utrzymać przynajmniej przez najbliższy tydzień. W przyszły weekend temperatury mają na przykład zdecydowanie przekroczyć +10 st. C!  

Ale żeby nie było tak optymistycznie, to zaznaczę, że wczesna wiosna prędzej czy później oznacza także wcześniejsze komary!

2. W Truskawiu wypożyczysz rower
W związku z tym, że śniegu nie ma i w przewidywalnej przyszłości raczej go nie będzie, baza turystyczna Dzika Fasola w Truskawiu zamknęła wypożyczalnię nart biegowych, ale równocześnie wznowiła działalność wypożyczalni rowerów górskich.

3. Podatek jeszcze bardziej obciąży KPN
"Gazeta Prawna" donosi: Zmiany w podatku od nieruchomości mogą oznaczać upadek finansowy parków narodowych. Natomiast dla turystów znaczne podwyżki cen biletów wstępu – alarmują leśnicy.
Chodzi o likwidację zwolnienia z podatku od nieruchomości parków narodowych. Będą one musiały płacić podatek od budynków oraz gruntów innych niż rolne lub leśne. Zachowałyby natomiast prawo do obniżonej stawki w podatku leśnym.Likwidację zwolnienia z podatku od nieruchomości przewiduje projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, w tym m.in. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Dla Białowieskiego Parku Narodowego oznacza to 1,5–2 mln zł rocznie więcej do zapłaty. Kampinoski Park Narodowy będzie musiał wyłożyć na daninę ok. 1 mln zł rocznie więcej niż obecnie, bieszczadzki – ok. 400 tys. zł, a wielkopolski – ok. 250 tys. zł. Dla parków oznacza to utratę płynności, a dla niektórych nawet bankructwo.

– Już dziś Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu grozi utrata zdolności funkcjonowania. Jakiekolwiek dodatkowe zobowiązania finansowe są dla parku niemożliwe do udźwignięcia – mówi Małgorzata Mickiewicz, zastępca dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego.

4. Sztandar ułanów z Puszczy odnaleziony w grobowcu
Za "Życiem Warszawy": Muzealnicy odkryli w łusce pocisku armatniego bezcenny sztandar 6. Pułku Ułanów Kaniowskich. Schowała go tam po wojnie rodzina Suzinów. 

Pułk Ułanów Kaniowskich ze Stanisławowa 1 września 1939 roku został przydzielony do Armii Poznań. Jego żołnierze walczyli m.in. nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej.

Pod koniec kampanii wrześniowej oficerowie postanowili chronić sztandar: zdjęli płat sztandaru z drzewca, odłączyli głowicę. Następnie przekazali go mieszkającej w Warszawie przy ul. Polnej 44 rodzinie Stanisława Żaczka, który był przed wojną dyrektorem Banku Gospodarstwa Krajowego w Stanisławowie, gdzie stacjonował pułk. Podczas Powstania Warszawskiego wdowa po Stanisławie – Wilhelmina Żaczek – umieściła płat sztandaru na odwrocie obrazu i zasłoniła go dyktą. Gdy po wojnie wróciła do domu, po obrazie i sztandarze nie było śladu. Przez lata historycy byli przekonani, że zaginął.

5. O Biebrzy w Puszczy Kampinoskiej
Kampinoski Park Narodowy oraz Biebrzański Park Narodowy zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Odkrywanie Biebrzy”. Międzynarodowa wystawa fotografii przyrodniczej uczestników kongresu IFWP (Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej) z okazji jubileuszu 20-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego. W programie spotkanie z dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego i opowieści o Biebrzy. Gdzie i kiedy? Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38, 05-080 Izabelin, 4 marca 2014, godzina 18.00