poniedziałek, 5 maja 2014

Jeszcze jedna mapa Puszczy Kampinoskiej

Przeglądając ostatnio mapy w sklepie kartograficznym "Atlas" natrafiłem na nieznaną mi wcześniej mapę Kampinoskiego Parku Narodowego.

Z góry podkreślam, że nie wiem, czy jest to nowość, tym niemniej na stronie wydawnictwa figuruje właśnie pod takim hasłem. Mniemam więc, że ukazała się na rynku wydawniczym w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Mowa tu o mapie "Kampinoski Park Narodowy" wydawnictwa Daunpol z Warszawy, która jest częścią serii Europilot. Mapa dostępna jest zarówno w zwykłej papierowej formie, jak i w wersji laminowanej.

Jako że nie miałem czasu dokładniej się jej przyjrzeć, na razie wstrzymam się od dogłębnej recenzji. Podzielę się jednak kilkoma spostrzeżeniami. Mapa jest w skali 1:65 000, co w porównaniu z innymi wydawnictwami kartograficznymi dla tego regionu jest skalą dość małą. Dla turysty z jednej strony oznacza to większą generalizację, a z drugiej większy zasięg – z mapą można się więc poruszać nie tylko po parku narodowym, ale i po otulinie oraz poza nią. Rzut oka na treść wskazuje, że mimo względnie małej skali na mapie zaznaczono wszystkie szlaki oraz ważniejsze atrakcje turystyczne. W niektórych miejscach naniesiono ich nawet więcej niż na konkurencyjnych mapach.

Jeśli ktoś z czytelników ma już tę mapę, będę wdzięczny za podzielenie się w komentarzach swoimi refleksjami.

Wyszogród zaprasza na wiślane rejsy

http://tramwajwodny.wyszogrod.pl/images/IMGP6430.JPG
fot. UG Wyszogród
Było już o uruchomieniu sochaczewskiej kolejki, autobusu ZTM do Palmir oraz promu Łomianki-Nowodwory, a teraz będzie o przywróceniu rejsów turystycznych w Wyszogrodzie.

Od 1 maja z powrotem po środkowej Wiśle w okolicach tego miasta kursuje tramwaj wodny Vistula. Rejsy odbywają się w każdy weekend: piątek od godz. 15:00 do 18:00, sobota i niedziela od godz. 12:00 do 18:00. W pozostałe dni tygodnia po rezerwacji telefonicznej (602-53-43-01). Statek rusza o każdej pełnej godzinie. Koszt rejsu: 10 zł bilet normalny oraz 5 zł ulgowy.