środa, 14 maja 2014

Zapowiadają intensywne opady. Czy także na Mazowszu?

Przewidywana suma opadów do soboty, 17 maja
Media od kilku dni trąbią, że w najbliższych dniach Polskę mają nawiedzić intensywne opady deszczu. Szczególnie niebezpiecznie ma być na południu kraju. Niektórzy przestrzegają, że może powtórzyć się sytuacja z 2010 roku. Warto tu przypomnieć, że wówczas nie tylko zalało południowa Polskę, ale także pojawiło się sporo podtopień w Puszczy Kampinoskiej i okolicach, co wywołało mocne tarcia pomiędzy parkiem narodowym a mieszkańcami otuliny. Czy w takim razie może się powtórzyć i w tym roku sytuacja sprzed czterech lat?

Na szczęście chyba nie. Zauważmy, że w 2010 roku mieliśmy na Mazowszu bardzo śnieżną zimę. Intensywne majowe opady nie miały więc wówczas gdzie wsiąkać. W tym roku zima była tymczasem mało śnieżna. Drugi uspokajający argument to brak ostrzeżeń dla Mazowsza wydanych przez Instytut Meteorilogii i Gospodarki Wodnej.

Co do samej ilości opadów – aktualnie publikowane modele pogodowe pokazują, że Mazowsze będzie podzielone na dwie strefy. W południowej opady z kilku najbliższych dni przekroczą nawet 60 mm (to więcej niż miesięczna norma). W północnej będą dwa razy mniejsze. W Warszawie będzie pewnie coś pomiędzy.

Tak czy inaczej po weekendzie na kampinoskich szlakach zapewne zrobi się błotniście...

poniedziałek, 12 maja 2014

Co słychać w "Puszczy Kampinoskiej"?

W ręce wpadł mi ostatnio najnowszy numer kwartalnika "Puszcza Kampinoska" wydawanego przez Kampinoski Park Narodowy. A w zasadzie to trzy numery, bo wydanie to oznaczono jako 2-4/2013 i 1/2014. O czym możemy w nim przeczytać?

Numer wydano z okazji 55-lecia parku. Dużo w nim więc podsumowań i planów na przyszłość. W artykule "Nie można spocząć na laurach" szczególnie warto polecić archiwalne zdjęcia, prezentujące Puszczę, jakiej dziś już się nie uświadczy, czyli np. lotne piaski, tj. wydmy bez pokrywy leśnej. Tematem publikacji są natomiast dawne i aktualne zagrożenia dla przyrody parku.

W artykule o gospodarce przestrzennej napisano natomiast o tym, jak KPN radzi sobie (próbuje radzić?) z coraz bardziej intensywną zabudową wokół Puszczy. Przeczytamy tam między innymi, że pod koniec 2013 roku Park wykupił już 80% planowanych gruntów, a w niektórych gminach (np. Kampinos i Brochów) jest to już 90%.

W artykule "Chronione z rozwagą" przeczytamy z kolei o tym, jak bardzo zmieniła się Puszcza przez 55 lat istnienia parku. Przykładem jest choćby zmiana składu gatunkowego lasów. W 1956 roku ponad 70% kampinoskich lasów były borami suchymi lub świeżymi. Teraz to tylko 38%. Równocześnie zwiększył się udział borów mieszanych i lasów mieszanych, a także lasów liściastych.

Temat innej publikacji to reintrodukcje różnych gatunków zwierząt. Wynika z niej, że z powodzeniem udało się przywrócić przyrodzie bobra czy łosia, ale już np. z rysiem jest dużo gorzej. Populacja tych kociaków w KPN szacowana jest tylko na 8-10 osobników.

W numerze znalazł się także artykuł o turystyce. Dowiemy się z niego m.in., że w Park ma w planach m.in. renowacje parkingów w Pociesze i Dziekanowie Leśnym, budowę wieży widokowej w Granicy czy weryfikację przebiegu szlaków turystycznych z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej (GIS).

Kwartalnik "Puszcza Kampinoska" można nabyć m.in. w dyrekcji KPN.Cena - 12,60 zł.