poniedziałek, 26 maja 2014

Są pieniądze na remont 3 Maja w Izabelinie

fot. Street View
3 Maja to główna ulica Izabelina. Niestety, jej stan pozostawia wiele do życzenia, przez co jazda samochodem po niej jest mało komfortowa, a rowerem po prostu niebezpieczna. Jeszcze w tym roku powinno się to jednak zmienić.

Jak informuje "Życie Warszawy", wojewoda mazowiecki podpisał właśnie umowę na dofinansowanie remontu tej ulicy kwotą 1,2 mln zł (w ramach tzw. schetynówek). Drugie tyle ma dorzucić samorząd. Za tę kwotę ma zostać wyremontowane 1,3 km drogi oraz 2,5 km chodnika. Według informacji na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego remont obejmie odcinek od ul. Tetmajera do Langiewicza.

Teraz czekamy więc już tylko na ogłoszenie przetargu.

niedziela, 25 maja 2014

Udrażniają gminne rowy, także w okolicy Puszczy

fot. PWZ
Jak można przeczytać na stronie powiatu warszawskiego zachodniego, od początku maja powiatowa koparka rozpoczęła prace nad udrażnianiem lokalnych rowów. Prace trwają także w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy.

Jak miałem okazje przekonać się na własne oczy, rowy udrożniono m.in. w okolicach wsi Janów, gmina Stare Babice, tam, gdzie żółty szlak rowerowy wjeżdża do lasu. Już od pewnego czasu dało się tam zaobserwować, że po intensywnych opadach deszczu teren robił się podmokły, przez co trudno było przejść przez kanał suchą stopą. Teraz powinno być tam już lepiej. Nie tylko bowiem udrożniono kanał, ale także wybudowano coś a la mostek.

PWZ pisze o pracach na kanałach:
W początku maja koparka pracowała w okolicach Borzęcina Dużego, dzięki niej odmulono kolejne rowy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy właściciele gruntów rolnych zgadzają się na wjazd maszyny na ich teren. Czasem właśnie z tego powodu nie można przeprowadzić prac melioracyjnych. Przy większych opadach deszczu, niedrożność rowów może powodować podtopienia. Cierpią wówczas okoliczni rolnicy, nawet ci, na których terenie przeprowadzono wcześniej prace konserwatorskie urządzeń melioracyjnych. Apelujemy zatem o odpowiedzialne podejście do zagadnień melioracji.

Warto zauważyć, że Powiat dodatkowo pomaga spółkom wodnym finansując wykonanie części prac. Uchwałą Rady Powiatu podjęto decyzję o dofinansowaniu tych spółek wodnych, których ściągalność składek wynosi co najmniej 60%. W tym roku dofinansowanie otrzymały spółki wodne w Błoniu i Kampinosie.