czwartek, 3 lipca 2014

Łosie (na razie) oszczędzone

Po konsultacjach społecznych minister środowiska wstrzymał prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, które znosiło moratorium na odstrzał łosia.

Część uczestników konsultacji poddawało w wątpliwość oficjalne dane GUS dotyczące populacji łosi w Polsce. Przed ostateczną decyzją w sprawie zniesienia moratorium na odstrzał resort chce raz jeszcze oszacować stan populacji łosia i to najlepszymi dostępnymi metodami. W tym celu zwróci się do niezależnych ekspertów o pomoc przy przeprowadzeniu tego działania.

Weryfikacja stanu populacji łosia powinna zostać przeprowadzona przed końcem łowieckiego roku gospodarczego (31 marca 2015 r.). Do tego czasu zawieszone zostały prace nad rozporządzeniem.

Moratorium na odstrzał łosi zostało wprowadzone w 2001 roku, ze względu na znaczący spadek liczebności populacji szacowanej wtedy zaledwie na 2076 zaledwie sztuk. Moratorium spełniło swoją rolę, kolejne szacunki i badania, a także analiza Zakładu Badań Łowieckich UJ z 2004 oraz strategia opracowana przez Uniwersytet w Białymstoku w 2011 r. potwierdzają stały wzrost populacji. Według danych GUS liczebność łosi rośnie, w 2012 wynosiła 12 tys., a dziś prawie 14 tys. Tak wysokiego stanu nie notowano od dziesiątek lat. Mimo tego, skoro zgłaszano wątpliwości dotyczące tych danych, chcemy je zweryfikować ponownie –  powiedział minister.

Jak w komunikacie prasowym podkreśla MŚ, polowania w Polsce odbywają się w oparciu o plany łowieckie opracowywane dla poszczególnych obwodów łowieckich. Każdy plan łowiecki musi być zatwierdzony przez nadleśniczego, który ocenia dokument zgodnie z wytycznymi ministra. Obecnie minister środowiska w sposób staranny i przewidujący skutki swoich decyzji dba o stan zwierzyny w naszych lasach. Na terenach parków narodowych oraz w strefach ochrony zwierząt łownych leżących w otulinie obowiązuje zakaz polowań. Taki system organizacji i monitorowania polowań się sprawdził. W polskich lasach nie brakuje zwierzyny, także tych gatunków, na które odbywają się polowania jak jeleń, sarna, czy dzik. – dodał minister.

Na koniec przypomnijmy, że zgodnie z projektem rozporządzenia, nad którym prace właśnie zawieszono, Kampinoski Park Narodowy i okolice nadal miały być objęte moratorium.

wtorek, 1 lipca 2014

Oby więcej takich miejsc!

Nie tak dawno pisałem o cmentarzu ewangelickim w Dziekanowie Leśnym, który dzięki staraniom wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Nasze Łomianki” oraz Kampinoskiego Parku Narodowego doczekał się gruntownego uprzątnięcia. Teraz postanowiłem sam tam zajrzeć i ocenić, jak to miejsce wygląda.

Pierwszym bardzo pozytywnym akcentem jest to, że w ogóle da się tam trafić. Już parę lat temu chciałem tam zajrzeć, ale bez dokładnych współrzędnych było to po prostu niemożliwe. Teraz 50 m obok cmentarza ustawiono wyraźną tablicę informacyjną oraz drogowskaz. Do samej tablicy dotrzemy łatwo zielonym szlakiem rowerowym – albo od strony Łomianek-Dąbrowy, albo Dziekanowa Leśnego.

Drugim miłym zaskoczeniem jest sama tablica informacyjna, z której dowiemy się wiele ciekawych informacji nie tylko o samym cmentarzu, ale także o społeczności, która go postawiła. Mnie osobiście zaintrygowało historyczne zdjęcie lotnicze, na którym jak na dłoni widać, gdzie przed wojną mieszkali osadnicy niemieccy, a gdzie Polacy.
Po samym cmentarzu można się swobodnie poruszać, co wcale nie jest takie oczywiste. Wiele z takich obiektów w okolicach Puszczy jest bowiem mocno zarośniętych trawą, krzewami, a nawet drzewami. Niektóre nagrobki zachowały się na tyle dobrze, że można odczytać z nich inskrypcje (o ile ktoś zna niemiecki). Po innych pozostały tylko poprzewracane kamienie lub w ogóle tylko zarysy fundamentów. Całość terenu ogrodzono drewnianym płotem.

Choć przeprowadzone tu prace należy określić bardziej jako uprzątnięcie terenu niż renowacja cmentarza, należy pogratulować całej inicjatywy. Wyrażam cichą nadzieję, że znajdą się środki i chęci na kontynuowanie podobnych akcji. W okolicach Puszczy Kampinoskiej nie brakuje przecież podobnych, zapomnianych miejsc. Możecie je znaleźć m.in. na mojej mapie atrakcji.

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Komunikacyjno-sportowy przegląd wydarzeń z Puszczy i okolic

1. W Łomiankach o trasie S7
W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie mieszkańców i włodarzy Łomianek z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Tematem była planowana trasa drogi ekspresowej S7. Przypomnijmy, że droga ta jest o tyle związana z tematem tego bloga, że w jednym z wariantów ma biec krawędzią Puszczy Kampinoskiej.

Jak można przeczytać w relacji opublikowanej na stronie Lomianki.pl, generalnie mieszkańcy opowiadają się przeciwko planom udrożnienia ulicy Pułkowej oraz za poprowadzeniem S7 właśnie po krawędzi Puszczy. Dodajmy, że na razie plan budowy tej trasy odłożono "na czas nieokreślony".

2. L18 pojedzie przez Izabelin B
Od 1 lipca autobusy linii L18 łączącej Truskaw ze Starymi Babicami pojadą nieco inną trasą, a mianowicie ulicami: 3 Maja, Sienkiewicza, Izabelińska, Sienkiewicza, Rynek. Zmiana ta pozwoli na obsługę zbiorową komunikacją autobusową osiedla Izabelin B. Bez zmian pozostaje częstotliwość kursowania autobusu tj. od poniedziałku do soboty 14 kursów dziennie.

3. Radiowo znów protestuje
"Śmieciowe dranie nie spytali nas o zdanie", "Gronkiewicz Waltz szanuj własne słowo, zamknij Radiowo", "Chcemy żyć jak ludzie, nie w smrodzie i w brudzie" – pod takim hasłem znów protestowano przeciwko tzw. górze śmieci, która mimo zapowiedzi zamknięcia wziąć generuje niesamowity smród uprzykszający życie okolicznych mieszkańców. Tym razem protest przybrał jednak na sile, bo demontranci postanowili zablokować rondo u zbiegu ulic Arkuszowej i Wólczyńskiej, powodując tym samym spore korki. Zainteresowanych odsyłam do relacji na TvnWarszawa.pl.

3. 13 km kampinoskich dróg do wyrównania
Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na "Wyrównanie wybojów i kolein kruszywem naturalnym – pospółką dojazdów pożarowych". Roboty obejmą mechaniczne rozgarnięcie i zagęszczenie kruszywa przy użyciu równiarki łącznie na długości 13 689 m na 40 dojazdach pożarowych, w tym:
• o.o. Sieraków: gmina Łomianki – na 1 dojeździe pożarowym nr 24 na odcinkach o łącznej długości 300 m i gmina Izabelin – na 2 dojazdach pożarowych nr 37, 38 na odcinkach o łącznej długości 1100 m, razem o łącznej długości 1400 m
• o.o. Lipków: gmina Izabelin – na 2 dojazdach pożarowych nr 50, 53 na odcinkach o łącznej długości 630 m
•  o.o. Janówek: gmina Izabelin – na 1 dojeździe pożarowym nr 35 na odcinkach o łącznej długości 200 m i gmina Czosnów – na 1 dojeździe pożarowym nr 57 na odcinkach o łącznej długości 1140 m, razem o łącznej długości 1340 m
• o.o. Kaliszki gmina Czosnów – na 1 dojeździe pożarowym nr 27 na odcinkach o łącznej długości 1600 m i gmina Izabelin – na 1 dojeździe pożarowym nr 54 na odcinkach o łącznej długości 300 m, razem o łącznej długości 1900 m
•  o.o. Zaborów: gmina Izabelin – na 1 dojeździe pożarowym nr 50 na odcinkach o łącznej długości 220 m i gmina Leszno – na 1 dojeździe pożarowym nr 59 na odcinkach o łącznej długości 859 m, razem o łącznej długości 1079 m
•  o.o. Kampinos: gmina Kampinos – na 4 dojazdach pożarowych nr 80, 82, 83, 84 na odcinkach o łącznej długości 550 m
• o.o. Przyćmień: gmina Kampinos – na 5 dojazdach pożarowych nr 83, 85, 86, 87, 88 na odcinkach o łącznej długości 765 m i gmina Brochów na 2 dojazdach pożarowych nr 85, 87 na odcinkach o łącznej długości 160 m, razem o łącznej długości 925 m
• o.o. Kromnów: gmina Brochów – na 4 dojazdach pożarowych nr 2, 16, 19, 20 na odcinkach o łącznej długości 900 m
•  o.o. Krzywa Góra: gmina Leoncin – na 1 dojeździe pożarowym nr 15 na odcinkach o łącznej długości 100 m i gmina Brochów na 3 dojazdach pożarowych nr 18, 20, 22 na odcinkach o łącznej długości 700 m, razem o łącznej długości 800 m
• o.o. Polesie: gmina Leoncin – na 3 dojazdach pożarowych nr 11, 12, 15 na odcinkach o łącznej długości 950 m
•  o.o. Wilków: gmina Leoncin – na 4 dojazdach pożarowych nr 2, 3, 10, 11 na odcinkach o łącznej długości 900 m
• o.o. Dąbrówka: gmina Leoncin – na 1 dojeździe pożarowym nr 9 na odcinkach o łącznej długości 400 m
•  o.o. Rybitew: gmina Czosnów – na 1 dojeździe pożarowym nr 1 na odcinkach o łącznej długości 200 m i gmina Leoncin na 6 dojazdach pożarowych nr 1, 2, 3, 5, 8, 9 na odcinkach o łącznej długości 1715 m, razem o łącznej długości 1015 m.

W dokumentacji przetargowej znajdują się mapy, które pokazują przebieg poszczególnych dróg oraz ich numerację.

4. W Łomiankach naprawisz dwa kółka
[obrazek]
fot. Lomianki.pl
Popsuł ci się rower? Jeśli zdarzyło się to w Łomiankach, masz szczęście. Ruszył tam bowiem już drugi samoobsługowy punkt naprawy rowerów. Mieści się on przy urzędzie gminy przy ul. Warszawskiej 115. Pierwszy działa z kolei przy Integracyjnym Centrum Sportowo-Dydaktycznym (również niedaleko ul. Warszawskiej, ale bardziej na zachód).

5. Znamy już szczegóły Maratonu Kampinoskiego
To wyjątkowy bieg. Nie tylko dlatego, że liczba miejsc jest ściśle ograniczona, ale także ze względy na trasę biegnącą przez Puszczę Kampinoską. 18 października odbędzie się kolejna edycja tych zawodów. Zapisy ruszą 3 września. Więcej informacji o biegu podano właśnie na jego stronie.