środa, 9 lipca 2014

5 km betonowych płyt trafi do Puszczy

Wiecie, co to jest płyta yomb. Pewnie nie. Ja też dotychczas nie wiedziałem. To coś takiego, jak na rysunku obok. Już niedługo, poruszając się po Puszczy, będziecie mieli okazję zobaczyć taką płytę na własne oczy. Oto bowiem Kampinoski Park Narodowy ogłosił przetarg na utwardzenie tego typu palami 5 km dróg pożarowych.

Prace wykonane zostaną łącznie na 16 odcinkach. Pełną listę dróg do utwardzenia możecie znaleźć na stronie KPN-u. Są to np. fragmenty Szerokiej Warszawskiej Drogi (prowadzi z Lipkowa do Zaborowa Leśnego, częściowo biegnie nią niebieski szlak), Młyńskiej Drogi (biegnie nią m.in. żółty szlak z Opalenia do uroczyska Na Miny) czy Sejmikowej Drogi (z Palmir w kierunku Cmentarza, biegną nią szlaki czerwony i żółty).

Ze specyfikacji przetargu trudno jednoznacznie wywnioskować, czy prace obejmą jakiekolwiek odcinki znakowanych szlaków turystycznych, ale nie jest to wykluczone. Z jednej strony jest więc obawa, że urokliwe kampinoskie ścieżki stracą nieco ze swego uroku. Z drugiej strony będzie łatwiej przejechać rowerem po piachu ;). A tak na serio, to przecież bezpieczeństwo pożarowe przede wszystkim.

Czy znajdziemy płyty yomb na szlakach, przekonamy się jesienią. Prace mają być bowiem zakończone do końca października br.

A tak na marginesie... zapraszam do śledzenia kampinoskiego Twittera :)