środa, 16 lipca 2014

Przegląd wydarzeń z Puszczy: śmieci, łąki, drogi i koncerty

1. Protesty trwają, a górka śmieci rośnie coraz szybciej
Mieszkańcy Klaudyna, Bielan oraz Bemowa (w szczególności osiedla Radiowo) po raz kolejny wyszli na ulice w proteście przeciwko działalności bazy MPO, która powoduje systematyczny przyrost charakterystycznej i wyjątkowo śmierdzącej góry śmieci.

Na razie jedynym skutkiem protestów jest zapowiedź kolejnej kontroli Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Co ciekawe, polecenie jej przeprowadzenia wydał sam minister środowiska. Jednak mieszkańcy nie wiążą z tym raczej większych nadziei. Teren ten był bowiem kontrolowany już wielokrotnie i badania nie wykazały żadnych odstępstw od normy. A górka jak śmierdziała, tak śmierdzi.

Wiele wskazuje jednak na to, że wkrótce smród stanie się jeszcze większy. Od sierpnia MPO przejmuje bowiem odbiór odpadów z kolejnych warszawskich dzielnic, a to oznacza – co przyznaje samo MPO – że do zakładu w Radiowie będzie zwożonych aż o 1/3 śmieci więcej (100 tys. ton rocznie więcej)!

Na koniec przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami MPO baza ma zostać zamknięta dopiero na koniec 2016 roku.

2. 40 ha łąk do koszenia
Jak co roku, Kampinoski Park Narodowy przygotowuje się do odkrzaczania i koszenia łąk. Tym razem koszenie obejmie 32 obiekty w całej Puszczy o łącznej powierzchni 40 ha, a odkrzaczanie – nieco ponad 1 ha. Zgodnie z harmonogramem przetargu prace powinny się zakończyć do połowy października br. Po szczegóły odsyłam do dokumentacji przetargu.

3. Wieża widokowa może się opóźnić
Niewykluczone, że budowa wieży widokowej w Granicy w gminie Kampinos może się trochę opóźnić. Kampinoski Park Narodowy nie otrzymał bowiem żadnych ważnych ofert w zamówieniu na prace przygotowawcze do postawienia tej konstrukcji. O projekcie tej wieży pisałem już tu.

4. Ciećwierza do remontu
Na chwilę pozostajemy jeszcze w tematyce przetargowej, choć już nie w Kampinoskim Parku Narodowym. Wkrótce powinien ruszyć remont nawierzchni na ulicy Ciećwierza w Klaudynie. Fakt wart jest wzmianki w tym miejscu, bo droga ta stanowi dogodną trasę dojazdu do Puszczy od strony Bemowa. Prace powinny się zakończyć miesiąc po podpisaniu umowy.

5. A na koniec... akcent muzyczny
Najbliższy koncert z cyklu "W krainie Chopina" odbędzie się 27 lipca o 19:00, tym razem w Ożarowie Mazowieckim. Zagra Poznański Kwintet Akordeonowy. Miejsce: Hotel Mazurkas, ul. Poznańska 117.

poniedziałek, 14 lipca 2014

Będzie nieco łatwiejszy dojazd do Puszczy na dwóch kółkach

Ci, co lubią jeździć na rowerze, ale jednocześnie nie lubią dużego ruchu samochodowego, czy też w ogóle poruszania się po jezdni, będą mieli nieco łatwiejsze życie w drodze do Puszczy Kampinoskiej. Jak zapowiada Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, jednym z punktów programu "Dzielnica Wisła" ma być dokończenie nadwiślańskiej ścieżki rowerowej.

Jak zapewne wielu z was wie, obecnie asfaltową ścieżką da się dojechać tylko do Mostu Północnego, dalej w kierunku Lasu Młocińskiego trzeba już kombinować. Plan jest taki, żeby dociągnąć tę ścieżkę aż do samych Łomianek. Kiedy? Tego na razie urzędnicy nie precyzują. Wiadomo jedynie, że stanie się to w latach 2014-20.

Znacznie bliższym wydarzeniem będzie za to budowa ścieżki, aż 3 km, wzdłuż ulicy Wóycickiego w okolicach Cmentarza Północnego. Ma ona powstać jeszcze w tym roku. A za rok sporo ważnych ścieżek powstanie na Bemowie – to dzięki Budżetowi Partycypacyjnemu. Wśród zwycięskich projektów znalazła się bowiem budowa ścieżek wzdłuż ulic Połczyńskiej oraz Powstańców Śląskich.

My tymczasem czekamy z niecierpliwością, aż ścieżką rowerową wreszcie będzie dało się dojechać do samej Puszczy. Na razie to jednak mglista perspektywa :(