czwartek, 24 lipca 2014

Cerkiew w Kazuniu nowym zabytkiem

Może wyjdę na ignoranta, ale nie miałem dotychczas pojęcia, że w Kazuniu Nowym jest cerkiew! Z tej błogiej nieświadomości wyprowadziła mnie notatka w serwisie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który poinformował, że właśnie została ona wpisana na listę zabytków.

Cerkiew została wzniesiona na początku XX wieku. Stanowi integralny element założenia obronnego i jest w skali kraju unikatowym przykładem zachowanego obiektu sakralnego związanego z twierdzą (tutaj Twierdzą Modlin) – ponadto w niezmienionym kontekście przestrzennym. Jest przy tym jedną z nielicznych cerkwi pułkowych, które przetrwały w oryginalnym – pomijając zniszczenia – kształcie ścian zewnętrznych.

Jak czytamy w serwisie Konserwatora, zubożenie bryły, wynikające z usunięcia kopuły i wieży oraz zredukowanie gzymsu nie wpływa na ocenę zachowanych wartości. Należy podkreślić, że na podstawie zachowanych przekazów ikonograficznych możliwa jest rekonstrukcja utraconych elementów architektury. Obiekt, który przed stu laty był niepożądanym znakiem panowania zaborcy, obecnie stanowi cenne świadectwo historii oraz ślad wielokulturowości społeczeństwa ziem dawnej Rzeczpospolitej.

Cerkiew jest położona na terenie wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego decyzją z 29 listopada 1966 roku, obejmującą prawną ochroną fortyfikacje Przedmościa Kazuńskiego (inaczej Przyczółka Mostowego), będącego częścią Twierdzy Modlin.

Z informacji MWKZ nie wiadomo dokładnie, gdzie owa cerkiew się znajduje. Ale od czego jest internet... na Geoportal.gov.pl wypatrzyłem ten budynek. Niestety, wygląda na to, że znajduje się na terenie jednostki wojskowej, więc chyba nie jest dostępny dla "pierwszej lepszej osoby z ulicy". Ale może się mylę. Jeśli tak, poprawcie mnie.


Więcej o tej cerkwi, w tym zdjęcie jeszcze z kopułami (budynek wygląda zupełnie inaczej!!!) można znaleźć TU.

Zdjęcia pochodzą ze strony MWKW

poniedziałek, 21 lipca 2014

Drzewka, kolarze i borelioza, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Uwaga na boreliozę!
Sezon na grzyby się rozkręca, więc i w Puszczy coraz to więcej grzybiarzy można spotkać. Ale uwaga na kleszcze i przenoszone przez nich choróbsko zwane boreliozą. Ze statystyk warszawskiego Sanepidu wynika, że z roku na rok problem staje się coraz poważniejszy:

W pierwszej połowie tego roku na boreliozę zachorowało już 475 osób. W analogicznym okresie poprzedniego roku było to 417 osób. – donosi "Życie Warszawy". 

Z informacji uzyskanych w Sanepidzie wynika, że w Warszawie obszarami o bardzo wysokim ryzyku są m.in. Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański oraz tamtejszy plac zabaw, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

2. Światowa czołówka kolarzy przejedzie przez Kampinos
 Już wkrótce rusza kolejna edycja Tour de Pologne – kolarskiego wyścigu dookoła Polski. Co ciekawe, w tym roku jeden z etapów poprowadzono tuż obok Puszczy Kampinoskiej. 4 sierpnia kolarze ruszą z Torunia, następnie dojadą do Sochaczewa i dalej pojadą drogą wojewódzką 578 do Warszawy. Po drodze zaplanowano m.in. premię lotną w Kampinosie.

Fani kolarstwa niech przygotują się do kibicowania, a reszta niech uważa, żeby nie utknąć w korku!

3. Cztery nowe drzewa w Puszczy
Od 15 lipca mamy w Puszczy Kampinoskiej cztery nowe dęby. Informacja ta nie zasługiwałaby może na szczególną wzmiankę, gdyby nie fakt, kto owe drzewa zasadził. A są to: ustępujący dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzy Misiak (zasadził dąb "Strażnik Puszczy"), rektor Wojskowej Akademii Technicznej prof. gen. bryg. Zygmunt Mierczyk (dąb "Laser"), przedstawiciele Związku Sybiraków ("Golota Wschodu") oraz, i tu ciekawostka, Marek Deles – pracownik KPN w latach 1972-2013, Marta Deptuła – najmłodszy stażem pracownik KPN oraz Maciej Wojciech Kusiak – pięcioletni syn podleśniczego w Obwodzie Ochronnym Krzywa Góra ("Przyszłość"). Wszystkie cztery dęby można podziwiać w Granicy w Alei III Tysiąclecia. 
(fot. WAT)