piątek, 8 sierpnia 2014

Co słychać u kampinoskiej kolejki

Dawno nie było już o zabytkowej wąskotorówce kursującej z Sochaczewa. Ostatni raz pisałem o niej bodaj w kwietniu. Okazało się wówczas, że nowy sezon kolejka rozpocznie, niestety, znacznie skróconą trasą.

Nie wiadomo kiedy, ale już od przynajmniej kilku tygodni ciuchcia kursuje po standardowej trasie, czyli aż do Puszczy Kampinoskiej w Tułowicach. Przy okazji stronę internetową tej atrakcji zaktualizowano o nowe informacje.

  • 9 sierpnia zaplanowano sportowe atrakcje:  pokazy rugby, tag rugby, siatkówka plażowa, badminton, tenis stołowy – gry i zabawy sportowe dla całej rodziny.
  • 15-17 sierpnia to Retro Weekend, czyli okazja na zdobycie zniżki. 22 % zniżki na bilety normalne na przejazd zabytkową kolejką wąskotorową 16 sierpnia 2014 r. Podczas pikniku w Osadzie Puszczańskiej będzie karaoke dla całej rodziny. Dodatkowo w tym dniu nie są pobierane opłaty za przewóz roweru. Potwierdzeniem dokonania wpłaty jest wydrukowane potwierdzenie przelewu za nocleg w Osadzie Puszczańskiej i wydrukowane potwierdzenie przelewu za spływ kajakowy w Moto-Przystani w dniach 15-17 sierpnia. Druga promocja to 15 % zniżki na noclegi w Osadzie Puszczańskiej w dniach 15-17 sierpnia 2014 r. w 8-osobowych domkach letniskowych. Potwierdzeniem dokonania wpłaty jest wydrukowane potwierdzenie przelewu za spływ kajakowy w Moto-Przystani w dniach 15-17 sierpnia 2014 r. i wykupiony bilet ulgowy lub normalny na przejazd kolejką w dniu 16 sierpnia. Trzecia promocja: 10% zniżki na spływ kajakowy Bzurą, w pięknych okolicach Puszczy Kampinoskiej w dniach 15/16/17 sierpnia.
  • 23 sierpnia minie na ludowo w Osadzie Puszczańskiej. Start w Muzeum i wesołą gromadką dojazd do Tułowic, gdzie czekają przysmaki kuchni regionalnej, skoczna muzyka ludowa w wykonaniu Kapeli Mazowieckiej oraz historia regionu, z którym nieodłącznie związana jest kolejka wąskotorowa.
  • 30 sierpnia zaplanowano pod hasłem "Retro z Zumbą". Specjalny przejazd kolejką wąskotorową w kolorach tęczy dla miłośników tańca, muzyki i przepięknych dziewczyn. Organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi, osoby, które jeszcze nigdy nie próbowały tej formy aktywności, zumboholików, aby pozytywną energią zarażali do wspólnego spędzania wolnego czasu i wszystkich bez wyjątku.
Źródło: MKW Sochaczew


Kampinoskie powodzie na mapachJeszcze nim wzdłuż Wisły powstały wały przeciwpowodziowe, wielka woda nierzadko zaglądała w okolica Puszczy albo i do niej samej. Jak bardzo? Odpowiedź na to pytanie znalazłem w prezentacjach multimedialnych opublikowanych na stronie projektu Kampinoskie Bagna.

W prezentacji prof. Małgorzaty Gutry-Koryckiej zamieszczono cztery ciekawe mapy pokazujące zasięgi czterech wybranych powodzi – z 1813 roku, z 1844 r., z 1924 r. oraz z 1934 r. Jak dobrze widać, ta ostatnia była stosunkowo najmniej dotkliwa, a to dlatego, że falę powodziową zatrzymały świeżo wybudowane wały.


Najbardziej fascynujące są jednak mapy z 1813 i 1844 roku. Doskonale widać na nich, że dla Wisły nie jest problemem zalanie wszystkich obszarów bagiennych w Puszczy Kampinoskiej. Suche pozostają jedynie wały wydmowe. Krótko mówiąc, takie wydarzenie teoretycznie mogłoby się powtórzyć, gdyby w okolicach Puszczy pękł wał (odpukać!). Przykład Świniar koło Płocka z 2010 roku pokazuje, że wcale nie jest to zagrożenie czysto teoretyczne.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Prezydent w Puszczy


Dziś (7 sierpnia) Puszcza Kampinoska gościła prezydenta Bronisława Komorowskiego. Głowa państwa zostawiła po sobie... drzewo. I to nie byle jakie, bo Dąb Wolności.

Prezydent zasadził bowiem kolejny dąb w Alei Trzeciego Tysiąclecia w Granicy koło Kampinosu. W wydarzeniu wzięli udział także minister środowiska, wojewoda mazowiecki oraz nowy dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.

Realizowana w tym roku ogólnopolska akcja sadzenia „Dębów Wolności” to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych. Nawiązuje do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928. Wtedy to społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby, będące uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci - stanowiące wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te nierzadko przetrwały do dziś jako świadkowie ważnych dla naszego narodu wydarzeń.

fot. MŚ/Sergiusz Sachno/ Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 

wtorek, 5 sierpnia 2014

Co na Mazowszu planują dla Puszczy?

Na początku lipca przyjęto Plan Zagospodarowania Województwa Mazowieckiego. Można w nim znaleźć wiele ciekawych zamierzeń dotyczących zarówno samej Puszczy Kampinoskiej, jak i bezpośredniej okolicy.

Tym, co zaskoczyło mnie w tym dokumencie chyba najbardziej, to plan wytyczenia nowego przebiegu drogi wojewódzkiej 580 z Warszawy do Sochaczewa. Miałaby ona biec bardziej na południe, dokładnie wzdłuż planowanej linii kolejowej, o której już tutaj kilkukrotnie pisałem. Z jednej strony to słuszne zamierzenie, bo obecnie droga ta niemal cały czas biegnie przez teren zabudowany. Z drugiej strony zachodzę w głowę, jak zubożone janosikowym województwo mazowieckie mogłoby sobie na tak dużą inwestycję pozwolić?

Kolejną sporą inwestycją w okolicach Puszczy będzie Legionowska Trasa Mostowa (LTM). Swój bieg zacznie w centrum Łomianek, a następie przez Wisłę dotrze w okolice Wieliszewa. No i nie zapominajmy o budowie trasy S7, czyli wylotówki z Warszawy na Gdańsk. Natomiast z mniejszych inwestycji – na dwóch krótkich odcinkach miałaby zmienić bieg droga wojewódzka 575 z Kazunia do Płocka (okolice Grochali i Secymina).

W planie mowa jest także o inwestycjach w turystykę, np. uporządkowaniu istniejących szlaków czy budowie szlaku rowerowego wzdłuż Wisły oraz nowych mostów i przepraw promowych na Wiśle (gdzie, tego nie doprecyzowano). 

Poza tym w dokumencie znajdziemy wzmianki o konieczności uregulowania granic KPN oraz wykupu gruntów z rąk prywatnych, a także o postępującej antropopresji na Puszczę Kampinoska. W sumie to oczywistości, ale może i dobrze, że znalazły się one w planie.

Wszystkie dokumenty związane z planem można znaleźć TU


poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Infrastruktura turystyczna o remontu

Irytuje was podniszczona infrastruktura turystyczna w Puszczy Kampinoskiej? Kampinoski Park Narodowy własnie ogłosił przetarg na jej remont.
Zamówienie obejmuje m.in.:
•   impregnację i malowanie elementów drewnianych – słupów z tablicami z regulaminem, pokryć dachowych wiat, ław ze stołami, stojaków z tablicami informacyjnymi, słupów do kierunkowskazów turystycznych, ławodaszków, ogrodzeń oraz kładek;
• uzupełnienie brakujących części i wymiana uszkodzonych elementów dla drewnianych elementów infrastruktury turystycznej.

Najciekawszym elementem zamówienia jest jednak weryfikacja oznakowania kilometrażu na kierunkowskazach turystycznych. Ma to być wykonane dla 556 km szlaków. Poprawione odległości znajdą się na skorygowanych kierunkowskazach turystycznych, których wykonanie (dokładnie 60 szt.) jest także częścią przetargu.

Prace mają być wykonane do końca września br.